Buď nám to prodejte, nebo vypadněte z trhu - žertoval o konkurenci ředitel Microsoftu

aktualizováno 
Ředitel Microsoftu Steve Ballmer předvedl na VŠE v Praze strhující projev. Zavzpomínal na začátky Microsoftu a zhodnotil současný trh a konkurenci. S nadsázkou poradil konkurenci, aby se stáhla z trhu nebo se nechala koupit.

Steve Ballmer na VSE | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Steve Ballmer, který po Billu Gatesovi převzal otěže řízení společnosti Microsoft, poprvé navštívil Prahu. Veřejnosti se představil na Vysoké školy ekonomické (VŠE) a my jsme byli při tom.

Steve Ballmer v Praze na Evropském fóru vědy a techniky pořádaném sdružením Česká hlava

Ballmer na akci Evropské fórum vědy a techniky nejdříve zavzpomínal na své začátky ve škole a jak jej přemluvil Bill Gates pro práci v Microsoftu. „Tatínek si myslel, že jsem se zbláznil. On dělal u Forda a myslel si, že se bude Steve věnovat vědě,“ vzpomíná šéf Microsoftu. Zhruba po měsíci chtěl Steve rodící se Microsoft opustit, ale přemluvil jej otec Billa Gatese.

Budoucnost je růžová

Připomněl také, jak se vyvíjí současné technologie. „Před 10 lety většina lidí neměla mobilní telefon, neviděla webovou stránku. A teď si představte, co bude v roce 2018. Jak se budou lidé ohlížet a říkat, jak bylo vše primitivní v roce 2008,“ spekuloval Ballmer. Podle něj se změny budou zrychlovat.

„Dnes se člověk musí naučit „řeč“ počítače, aby s ním mohl komunikovat. Za deset let řeknu počítači, aby mi připravil projev. On pak provede všechny potřebné akce. Projde stránky univerzity, vyhledá potřebné prameny, přeloží potřebné věci do jiného jazyka. Zjistí, kdo další ještě bude mít přednášku a sladí tu mou s nimi a přesně vše zaměří na to, co mně zajímá. To vše díky samoučící technologii a na základě mých nadiktovaných podkladů, “ představoval si šéf Microsoftu. Změní se tak nejen způsob ovládání těchto strojů a tím pádem i způsob naší práce a zábavy.

Steve Ballmer v Praze

Také by se podle Ballmera měla výrazně omezit funkce papíru. "Využívat se budou lehké multifunkční displeje, kam si budeme dělat poznámky, půjde je skládat a ohýbat, stejně jako kus papíru, který nahradí," vysvětloval. Displeje se přitom mají objevit na každém zařízení a problémem v budoucnu nemá být ani rychlost připojení a ani úložná kapacita.

Velký problém ale může prý být propast mezi lidmi, kteří budou mít k dispozici takovéto nástroje a lidmi, kteří nebudou mít ani přístup k elektřině. „Těch je i v dnešní době kolem tří miliard,“ uvedl Ballmer.

Podle jeho předpokladů se množství prodaných počítačů do pěti let zvýší více než třikrát až k jedné miliardě.

Co musí zvládnout úspěšná firma

Steve Ballmer svým charakteristicky razantním způsobem studentům VŠE přednášel o principech na IT trhu. "Nejprve musíte mít nějakou myšlenku. Z té musí vzniknout konkrétní představa něčeho, co budou lidé chtít. A z té vzejde konkrétní produkt, který budou chtít lidé zaplatit. Pokud se stane populární, musíte ho vylepšit a znovu prodat". Dodal však, že do stádia popularity se nedostane 70 % projektů, dalších 20 % se prodá větší společnosti, dalších 8% se prodá větší společnosti později a zbylá dvě procenta budou samostatně životaschopná. A jen tyto firmy se dostanou mezi velké hráče na trhu.

Steve Ballmer do Česka přivezl i nový program pro studenty vysokých škol DreamSpark, který firma poprvé uvedla minulý měsíc. Ten bezplatně zpřístupňuje profesionální softwarové nástroje.

Steve Ballmer v Praze s vítězem českého kola Imagine CUP 2008

Ballmer se také na fóru setkal s vítězem českého kola studentské soutěže Imagine Cup 2008 pořádané Microsoftem, aby ho ocenil. Více o soutěži v článku Studentský projekt pro pomoc při přírodních katastrofách bude bojovat o tisíce dolarů

Diskuze o létajících vajíčkách i konkurenci

Na závěr přednášky padlo i několik dotazů. Steve Ballmer tak například zájemci popisoval, jak se kryl před letícími vajíčky v Maďarsku, nebo jak se bude rozvíjet systém multidotykového ovládání, jaký má například iPod, nebo speciální stůl s displejem MS Surface. Viz.Microsoft uvádí - počítač ve stolku.

Souhlasil i s názorem z pléna, co doporučuje firma konkurenci. "Buď nám to prodejte, nebo vypadněte z trhu" potvrdil ředitel Microsoftu s lehkou nadsázkou na účet menší konkurence názor jednoho tazatele .

Zcela na závěr vyzval, aby se ho studenti nebáli na cokoliv zeptat prostřednictvím e-mailové adresy steveb@microsoft.com.

Další informace naleznete také v článku Šéf Microsoftu rozhazoval na VŠE rukama a vzpomínal na mládí.Nejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Spusťte si Android ve Windows, Linuxu či Macu

Ilustrační foto - Android

Chtěli jste hrát Android hry na počítači? Máte to mít. A je jedno, zda pracujete ve Windows, Linuxu či v Macu. Stáhněte...

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Šikovný fotoeditor nebo zabezpečený prohlížeč pro tablet i mobil

Tablet pro práci i zábavu

Nedávno aktualizované aplikace přinášejí zajímavé funkce. Vyzkoušet tak můžete například webový prohlížeč s ochranou...Najdete na iDNES.cz