Bude mít Evropa okleštěná Windows?

  • 35
Přibližně pět let trvá antimonopolní řízení orgánů Evropské unie proti společnosti Microsoft. Ta je obviňována ze zneužívání postavení na trhu s operačními systémy. Minulý týden dostala tato firma prostor pro obranu. Reagovat však mohli i její protivníci. Budeme mít jiné Windows než v US?
Společnost Microsoft již delší dobu čelí obviněním ze zneužívání monopolního postavení na evropském trhu. Jeho konkurentům je trnem v oku především neustále se rozšiřující programů, které jsou přidávány k operačnímu systému Windows. To se týká například prohlížeče Internet Explorer, nebo softwarového multimediálního Windows Media Player. Další výtku vznášejí mnozí vývojáři, protože se jim dostává velice omezeného přístup ke zdrojovému kódu OS, pokud mají vůbec nějaký.

Pětileté řízení v EU

Po právní bitvě ve Spojených státech se nyní pozornost Microsoftu zaměřuje na Evropskou unii. Antimonopolní řízení, které proti firmě vede Evropská komise (EK), má být rozhodnuto do poloviny příštího roku. Minulý týden vynášeli argumenty tento softwarový gigant i jeho protivníci.

Když před přibližně pěti lety podávala společnost SUN Microsystem podnět Evropské komisi kvůli podezření na možné zneužívání monopolního postavení společností Microsoft, možná ani netušila, že řízení potrvá tak dlouho. Za tu dobu se mnohé změnilo, a to včetně požadavků na způsob omezení monopolu. Na stranu firmy SUN se postupně přidaly další společnosti a organizace jako například RealNetworks, Novell, Free Software Foundation Europe (FSFE), či Asociace počítačového a komunikačního průmyslu (Computer and Communication Industry Association - CCIA).

Zmrzačené Windows?

Právě minulý týden dostal slovo jak Microsoft, tak jeho protivníci. Jeden z hlavních argumentů, které softwarový gigant používal, se týkal především znehodnocením OS Windows, pokud by z něj byly odstraněny programy jako například Windows Media Player (WMP). Pokud by prý Microsoft musel vyhovět všem takovým požadavků Evropské komise, dostali by evropští uživatelé „zmrzačený“ systém Windows, který by byl funkčně ochromený. Jako hlavní důvod k integraci WMP a dalších systémů uvádí Microsoft nutnost udržet tento operační systém na špici vývoje. To je i důvod, proč chce v další verzi Windows firma integrovat i internetový prohlížeč.

Microsoft také uvedl, že by jakékoliv rozhodnutí EK v této kauze nemělo omezit možnost dále rozvíjet a inovovat produkty firmy.

Jeho protivníci však před Evropskou komisí názorně předvedli, že Microsoft může některé součásti MS Windows ze systému vyjmout, aniž by došlo k omezení jeho funkčnosti. K této demonstraci využili systém označený Windows XP Embedded (WinXPE). Na něm firma RealNetworks ukázala, že OS pracuje dobře i bez integrovaného multimediálního přehrávače. Microsoft však na svých stránkách označuje WinXPE jako systém, který je určen pro jednoúčelová zařízení, jako je např. pokladna v obchodě, a nikoliv po PC.

Microsoft chce využít rozhodnutí v USA

Velice podobná kauza se projednávala i ve Spojených státech. Řízení se týkalo především přibalování různých programů k OS Windows a týkalo se i prohlížeče Interenet Explorer. V roce 2001 bylo dosaženo dohody, která firmě dále umožňovala přidávat k systému Windows zmíněný prohlížeč, ale pouze s určitými podmínkami.

Microsoft této dohody, i když se jí nyní zabývá odvolací soud, využil k obhájení své pozice před EK. Argumentoval tím, že rozhodnutí orgánů ve Spojených státech má vliv i na evropský trh a firmy na něm působící. EK však argumentovala, že na základě jejích průzkumů firma i nadále zneužívá svého monopolního postavení.

Pokud tedy nedojde k dohodě mezi orgány EU a společností Microsoft, bude ke konci června příštího roku vyneseno rozhodnutí, které se firmě Microsoft nemusí vůbec líbit. Již nyní hovoří o tom, že se v případě neúspěchu hodlá obrátit na soud. Navíc může Microsoft očekávat další problémy, neboť evropské úřady nyní zkoumají, nakolik firma poškozuje konkurenci v oblasti instant messagingu, e-mailové komunikace a na poli PDA včetně tzv. chytrých mobilních telefonů. Po vstupu do EU bude rozhodnutí EK závazné i pro Českou republiku.