Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude nedostatek LCD?

aktualizováno 
Podle nově zveřejněné studie společnosti iSuppli je možné ke konci tohoto roku očekávat nedostatek LCD panelů. Tato technologie se totiž čím dále tím více prosazuje v oblasti plochých televizorů.
Trh s plochými televizory ovlivní výrazně situaci na poli LCD panelů. Tvrdí to společnost iSuppli, která zveřejnila studii, v níž předpovídá, že ke konci roku může nastat v této oblasti převis poptávky nad nabídkou.

Současná situace

Pokud se ohlédneme za prvním čtvrtletím letošního roku, zjistíme, že výrobcům se podařilo vyrobit a prodat displeje v počtu 28,5 miliónu kusů. Přitom se jedná pouze o panely větších rozměrů, tedy ne ty pro mobilní telefony či digitální fotoaparáty. Větší rozměry přitom v tomto případě znamenají panel z tekutých krystalů, který má úhlopříčku alespoň 10 palců. Počet prodaných kusů panelů v prvním čtvrtletí tohoto roku však znamená pokles prodeje oproti v poměru k situaci na konci roku minulého. Poslední kvartál roku 2003 zaznamenal prodej o zhruba 1,5 miliónu kusů vyšší.

Právě probíhající čtvrtletí, které skončí na začátku prázdnin, bude podle předpovědi společnosti iSuppli znamenat nabídku těchto panelů o 6 % vyšší, než jakou bude trh schopen pojmout. Převis nabídky nad poptávkou by měl vydržet i v dalším čtvrtletí, ale předpokládá se jeho snížení na cca 5,4 %.

Zlomové poslední čtvrtletí

Vše se má ale výrazně změnit v posledním období tohoto roku. Říjen s listopadem a především prosinec budou dohromady znamenat obrat o 180 °, když se očekává, že poptávka po velkých vysoce kvalitních modelech předstihne nabídku o 4,3 procenta. To tedy znamená, že čtvrté čtvrtletí bude prvním, kdy v této oblasti dojde k převisu poptávky nad nabídkou.

To, co vyžene poptávku po nových LCD panelech, je především čas vánoc, kdy se předpokládá i velký zájem o televizory s plochou obrazovkou. A právě tato zařízení využívají pro zobrazování mimo jiné i panely z tekutých krystalů.

Výhled do buducnosti

Již v průběhu roku 2004 má rozjet produkci LCD panelů osm nových výrobních závodů. Jejich vliv se však projeví až v roce 2005, kdy se podle iSuppli očekává v prvních třech čtvrtletích vyrovnaná nabídka s poptávkou. Avšak na konci roku nemají stačit ani tyto nové kapacity a poptávka bude znovu nad nabídkou - tentokrát o cca 1 %.

Z dlouhodobého hlediska se očekává, že následujících několik let bude prodej LCD panelů výrazně růst, aby do roku 2008 dosáhl hodnoty 40 miliónů kusů.

Důsledky

Pokud by se iSuppli podařilo vývoj předpovědět správně, znamenalo by to, že se výhledově cena LCD panelů nebude příliš snižovat. Zvláště pokud se k tomuto přidá i nedostatek jiných komponent, které jsou při výrobě potřebné.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Najdete na iDNES.cz