Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude Rad2Go nástupce revolučního dvoukolového vozítka Segway?

aktualizováno 
Před uvedením originálně řešeného městského vozítka Segway bylo hodně tajností. Začalo se prodávat před necelým rokem, ale zjistilo se, že má problémy. Nedávno představila společnost Rad2Go podobné zařízení. Je lepší?
Není to ani rok, co prvních třicet zájemců zakoupilo značně propagované a technologicky zajímavé vozítko s označením Segway, jehož plné jméno zní Segway Human Transporter (SHT). Přes původní nadšení, kdy se i přes poměrně vysokou cenu 4 950 USD (cca 130 000 Kč) prodalo několik tisícovek modelů, zájem postupně utichal.

Možná to bylo způsobeno i tím, že se dvoustopé dvoukolové vozítko, i přes poměrně dlouho dobu testování, neobešlo bez problémů. Ten se týkal špatné funkce na udržování rovnováhy vozítka, jestliže byly slabé baterie. Spekulovalo se, že tento problém postihl i prezidenta USA George Bushe, který spadl, když zkoušel, jak se s SHT jezdí. Chybu se prý již podařilo odstranit úpravou softwarové vybavení.

Segway Human Transporter 

Každopádně Segway již nemá na růžích ustláno jako při jeho uvedení. Některá města dokonce zakázala jeho provoz. Při pohybu po chodníku prý ohrožuje chodce a pro provoz na silnici se nehodí. Podtrženo a sečteno, vysoká cena a částečně problematický provoz znamenají, že SHT již není tak žádané jako na začátku. Navíc se objevil konkurent, který podobné zařízení nabízí za zhruba čtvrtinovou cenu.

Rad2Go Q

Americká společnost Rad2Go se při vývoji svého transportéru Q nechala inspirovat právě vozítkem SHT. Také se jedná o velice krátké zařízení, které však místo složité elektroniky a gyroskopu na vyvažování používá vedle dvou hlavních kol ještě dvě malá zadní kolečka. „Segway je úžasný nápad,“ říká pro BBC prezident Rad2Go John Wang. „Na můj vkus však obsahuje příliš mnoho technologie jen proto, aby umožnil přesun z bodu A do bodu B,“ dodává.

Na Q tak místo vyspělého gyroskopického systému vyvažování udržují stabilitu dvě hlavní kola ve spolupráci se dvěma pomocnými. Q má také jiný systém ovládání. Zatímco na SHT udával rychlost pohybu náklon jeho pasažéra, toto zařízení převzalo systém z motocyklů z motocyklů a skútrů. Navíc je vybaveno brzdou, předním světlometem a směrovkami.

Vozítko Rad2Go Q 

Podle slov prezidenta společnosti stačilo na vývoj tohoto produktu devět měsíců od uvedení vozítka Segway. Nyní tento systém pohání dva motory zabudované do kol, každý o výkonu 150 W. Ty dokáží udělit Rad2Go Q rychlost až 16 kilometrů za hodinu. Dojezd na 24voltovou baterii je asi 25 kilometrů.

Segway versus Q

Z porovnání obou systémů vyplývá, že se jedná o technologicky zcela jiný produkt, který však podobně vypadá. Odráží se to i na ceně, která se v případě produktu Rad2Go pohybuje mezi 1000 a 1500 USD. Další parametry obou zařízení jsou již srovnatelné. Patří mezi ně dojezd, či maximální rychlost. Při premiéře nového vozítka na veletrhu CES se za speciální cenu 800 USD (cca 21 000 Kč) podle prezidenta firmy prodalo několik tisíc modelů.

Tvůrci nové vozítka se patrně při vymýšlení jeho názvu nechali inspirovat filmy o tajném agentu Jamesu Bondovi. Ten měl dvorního dodavatele používaných technologických zázraků v panu Q. Na rozdíl od firmy Rad2Go však přinášel pouze své vlastní originální nápady. S určitou pravděpodobností se dá předpokládat, že se výrobce SHT ozve a bude uplatňovat svá případná práva, pokud je Q porušuje.


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz