Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bude Rad2Go nástupce revolučního dvoukolového vozítka Segway?

aktualizováno 
Před uvedením originálně řešeného městského vozítka Segway bylo hodně tajností. Začalo se prodávat před necelým rokem, ale zjistilo se, že má problémy. Nedávno představila společnost Rad2Go podobné zařízení. Je lepší?
Není to ani rok, co prvních třicet zájemců zakoupilo značně propagované a technologicky zajímavé vozítko s označením Segway, jehož plné jméno zní Segway Human Transporter (SHT). Přes původní nadšení, kdy se i přes poměrně vysokou cenu 4 950 USD (cca 130 000 Kč) prodalo několik tisícovek modelů, zájem postupně utichal.

Možná to bylo způsobeno i tím, že se dvoustopé dvoukolové vozítko, i přes poměrně dlouho dobu testování, neobešlo bez problémů. Ten se týkal špatné funkce na udržování rovnováhy vozítka, jestliže byly slabé baterie. Spekulovalo se, že tento problém postihl i prezidenta USA George Bushe, který spadl, když zkoušel, jak se s SHT jezdí. Chybu se prý již podařilo odstranit úpravou softwarové vybavení.

Segway Human Transporter 

Každopádně Segway již nemá na růžích ustláno jako při jeho uvedení. Některá města dokonce zakázala jeho provoz. Při pohybu po chodníku prý ohrožuje chodce a pro provoz na silnici se nehodí. Podtrženo a sečteno, vysoká cena a částečně problematický provoz znamenají, že SHT již není tak žádané jako na začátku. Navíc se objevil konkurent, který podobné zařízení nabízí za zhruba čtvrtinovou cenu.

Rad2Go Q

Americká společnost Rad2Go se při vývoji svého transportéru Q nechala inspirovat právě vozítkem SHT. Také se jedná o velice krátké zařízení, které však místo složité elektroniky a gyroskopu na vyvažování používá vedle dvou hlavních kol ještě dvě malá zadní kolečka. „Segway je úžasný nápad,“ říká pro BBC prezident Rad2Go John Wang. „Na můj vkus však obsahuje příliš mnoho technologie jen proto, aby umožnil přesun z bodu A do bodu B,“ dodává.

Na Q tak místo vyspělého gyroskopického systému vyvažování udržují stabilitu dvě hlavní kola ve spolupráci se dvěma pomocnými. Q má také jiný systém ovládání. Zatímco na SHT udával rychlost pohybu náklon jeho pasažéra, toto zařízení převzalo systém z motocyklů z motocyklů a skútrů. Navíc je vybaveno brzdou, předním světlometem a směrovkami.

Vozítko Rad2Go Q 

Podle slov prezidenta společnosti stačilo na vývoj tohoto produktu devět měsíců od uvedení vozítka Segway. Nyní tento systém pohání dva motory zabudované do kol, každý o výkonu 150 W. Ty dokáží udělit Rad2Go Q rychlost až 16 kilometrů za hodinu. Dojezd na 24voltovou baterii je asi 25 kilometrů.

Segway versus Q

Z porovnání obou systémů vyplývá, že se jedná o technologicky zcela jiný produkt, který však podobně vypadá. Odráží se to i na ceně, která se v případě produktu Rad2Go pohybuje mezi 1000 a 1500 USD. Další parametry obou zařízení jsou již srovnatelné. Patří mezi ně dojezd, či maximální rychlost. Při premiéře nového vozítka na veletrhu CES se za speciální cenu 800 USD (cca 21 000 Kč) podle prezidenta firmy prodalo několik tisíc modelů.

Tvůrci nové vozítka se patrně při vymýšlení jeho názvu nechali inspirovat filmy o tajném agentu Jamesu Bondovi. Ten měl dvorního dodavatele používaných technologických zázraků v panu Q. Na rozdíl od firmy Rad2Go však přinášel pouze své vlastní originální nápady. S určitou pravděpodobností se dá předpokládat, že se výrobce SHT ozve a bude uplatňovat svá případná práva, pokud je Q porušuje.Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Tipy na zajímavé weby: Mapa prozradí, kde hrozí nebezpečí povodní

Notebook

Povodňová mapa na Intermap.cz ukáže v Česku místa, která jsou spojena s rizikem povodní. Po ztracených zvířatech lze...

Chcete mít možnost požádat nezletilou o nahé fotky, ptal se Facebook mužů

Logo Facebooku

Společnost Facebook čelí kritice za průzkum, ve kterém se mužů ptala na to, zda je podle nich vhodné, aby bylo na...

Najdete na iDNES.cz