Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budeme mít evropskou edici Windows?

aktualizováno 
Mnoho let se táhnoucí spor mezi Evropskou unií a společností Microsoft spěje pomalu k závěru. Dvacátého čtvrtého března má Microsoft uslyšet verdikt, který se mu s největší pravděpodobností příliš líbit nebude.
Již v roce 1990 začaly první spory mezi společností Microsoft a Evropskou unií. Za tu doby se obě strany již dohodly na dvou mimosoudních vyrovnáních. Poslední spor ale podle všech dosavadních informací k dohodě nespěje.

Z čeho je Microsoft viněn

Microsoft, tak jako doma ve Spojených státech, narazil u antimonopolního regulátora i v Evropské unii. Ta v současnosti obviňuje společnost ze zneužívání dominantního postavení na trhu operačních systémů pro osobní počítače za účelem získání převahy na ostatních softwarových trzích. Firma sice připouští, že operační systém Windows je prakticky na každém počítači ve světě, odmítá ale, že by svého postavení zneužívala.

Jedním z velkých trnů v oku EU je integrace multimediálního přehrávače Windows Media Player (WMP) přímo do OS Windows. To podle unijních orgánů brání volné konkurenci. Microsoft, který označuje WMP za součást systému, jako způsob narovnání navrhoval, že ke každému novému PC s OS Windows bude zároveň dodáváno CD, které bude obsahovat softwarové produkty konkurence. To však komise odmítla.

Další problém vidí odborníci z EU v tom, že konkurenti nemají dostatečný přístup ke zdrojovému kódu operačního systému Windows a nemohou tak své produkty optimalizovat pro toto prostředí.

Bude Microsoft platit?

Evropská komise již dříve navrhla potrestat Microsoft pokutou 200 milionů eur. Podle návrhu měla také společnost z operačního systému Windows odstranit přehrávač WMA a zveřejnit část zdrojového kódu svého operačního systému.

Právě dnes se do ruky komisaře Evropské komise pro hospodářské soutěže Mario Montiho dostalo stanovisko expertů ze všech zemí unie. Ti vyjádřili jasnou podporu návrhu uznat Microsoft vinným z porušování antimonopolních zákonů Evropské unie a souhlasili, že by za to měla firma náležitě zaplatit.

Konečné slovo o udělení a neudělení pokuty a případných dalších sankcích však bude mít až Evropská komise. Experti se k poslednímu jednání v této kauze sejdou 22. března 2004, aby stanovili výši pokutry. Pokud komisaři do 24. března nedospějí s firmou Microsoft k dohodě, zveřejní svůj verdikt, který může pro společnost znamenat ztrátu několika set miliónů eur. V pro společnost nejhorším případně může Microsoft počítat s pokutou v hodnotě 10 % svých ročních tržeb, což by znamenalo finanční újmu kolem tří miliard dolarů.

Jak se může spor dále vyvíjet?

Jedno z možných řešení by mohlo vycházet z akceptovatelné nabídky na vyrovnání, kterou by na poslední chvíli Microsoft předložil Evropské komisi.

Pokud by se obě strany ale nedohodly, společnost uslyší verdikt EK a bude se proti němu bude muset ohradit soudní cestou, nebo jej akceptovat.

Podle listu Financial Times však vše spěje k jinému rozuzlení. Je možné, že Microsoft bude muset v Evropě začít prodávat dvě verze operačního systému. Jedna bude vypadat stejně jako ta dnešní, tedy s přehrávačem, druhá bude bez tohoto programu a zřejmě ještě bez dalších nástrojů.

Výrobci počítačů si pak budou sami určovat, jaký operační systém zákazníkům nabídnou, nebo v jaké podobě. Mohli by ho totiž prodávat bez těchto programů a zákazník by si nakoupil programy podle vlastního uvážení. Případně by výrobci začali operační systém Windows prodávat s přehrávačem konkurenční společnosti.

Microsoft zatím nechce nic komentovat a odkazuje na datum rozhodnutí EK se slovy: „Evropská komise vyjádří své stanovisko 24. března, je v tuto chvíli předčasné uvažovat o případných dopadech jejího rozhodnutí.“ Mluvčí Microsoftu v Bruselu podle agentury AP řekl, že právní tým firmy bude s komisí nadále v kontaktu a bude se ještě snažit spor vyřešit smírem.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Najdete na iDNES.cz