Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budeme mít evropskou edici Windows?

aktualizováno 
Mnoho let se táhnoucí spor mezi Evropskou unií a společností Microsoft spěje pomalu k závěru. Dvacátého čtvrtého března má Microsoft uslyšet verdikt, který se mu s největší pravděpodobností příliš líbit nebude.
Již v roce 1990 začaly první spory mezi společností Microsoft a Evropskou unií. Za tu doby se obě strany již dohodly na dvou mimosoudních vyrovnáních. Poslední spor ale podle všech dosavadních informací k dohodě nespěje.

Z čeho je Microsoft viněn

Microsoft, tak jako doma ve Spojených státech, narazil u antimonopolního regulátora i v Evropské unii. Ta v současnosti obviňuje společnost ze zneužívání dominantního postavení na trhu operačních systémů pro osobní počítače za účelem získání převahy na ostatních softwarových trzích. Firma sice připouští, že operační systém Windows je prakticky na každém počítači ve světě, odmítá ale, že by svého postavení zneužívala.

Jedním z velkých trnů v oku EU je integrace multimediálního přehrávače Windows Media Player (WMP) přímo do OS Windows. To podle unijních orgánů brání volné konkurenci. Microsoft, který označuje WMP za součást systému, jako způsob narovnání navrhoval, že ke každému novému PC s OS Windows bude zároveň dodáváno CD, které bude obsahovat softwarové produkty konkurence. To však komise odmítla.

Další problém vidí odborníci z EU v tom, že konkurenti nemají dostatečný přístup ke zdrojovému kódu operačního systému Windows a nemohou tak své produkty optimalizovat pro toto prostředí.

Bude Microsoft platit?

Evropská komise již dříve navrhla potrestat Microsoft pokutou 200 milionů eur. Podle návrhu měla také společnost z operačního systému Windows odstranit přehrávač WMA a zveřejnit část zdrojového kódu svého operačního systému.

Právě dnes se do ruky komisaře Evropské komise pro hospodářské soutěže Mario Montiho dostalo stanovisko expertů ze všech zemí unie. Ti vyjádřili jasnou podporu návrhu uznat Microsoft vinným z porušování antimonopolních zákonů Evropské unie a souhlasili, že by za to měla firma náležitě zaplatit.

Konečné slovo o udělení a neudělení pokuty a případných dalších sankcích však bude mít až Evropská komise. Experti se k poslednímu jednání v této kauze sejdou 22. března 2004, aby stanovili výši pokutry. Pokud komisaři do 24. března nedospějí s firmou Microsoft k dohodě, zveřejní svůj verdikt, který může pro společnost znamenat ztrátu několika set miliónů eur. V pro společnost nejhorším případně může Microsoft počítat s pokutou v hodnotě 10 % svých ročních tržeb, což by znamenalo finanční újmu kolem tří miliard dolarů.

Jak se může spor dále vyvíjet?

Jedno z možných řešení by mohlo vycházet z akceptovatelné nabídky na vyrovnání, kterou by na poslední chvíli Microsoft předložil Evropské komisi.

Pokud by se obě strany ale nedohodly, společnost uslyší verdikt EK a bude se proti němu bude muset ohradit soudní cestou, nebo jej akceptovat.

Podle listu Financial Times však vše spěje k jinému rozuzlení. Je možné, že Microsoft bude muset v Evropě začít prodávat dvě verze operačního systému. Jedna bude vypadat stejně jako ta dnešní, tedy s přehrávačem, druhá bude bez tohoto programu a zřejmě ještě bez dalších nástrojů.

Výrobci počítačů si pak budou sami určovat, jaký operační systém zákazníkům nabídnou, nebo v jaké podobě. Mohli by ho totiž prodávat bez těchto programů a zákazník by si nakoupil programy podle vlastního uvážení. Případně by výrobci začali operační systém Windows prodávat s přehrávačem konkurenční společnosti.

Microsoft zatím nechce nic komentovat a odkazuje na datum rozhodnutí EK se slovy: „Evropská komise vyjádří své stanovisko 24. března, je v tuto chvíli předčasné uvažovat o případných dopadech jejího rozhodnutí.“ Mluvčí Microsoftu v Bruselu podle agentury AP řekl, že právní tým firmy bude s komisí nadále v kontaktu a bude se ještě snažit spor vyřešit smírem.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Tipy pro Windows 10: nastavte výkon grafiky či rychlost stahování

Tipy a triky pro Windows 10

Nové Windows 10 umí měnit šířku datového pásma při stahování aktualizací a pomohou rychle zjistit, zda se právě...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz