Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budeme platit za nástupce DVD disků autorský poplatek 130 korun?

aktualizováno 
Za prázdné DVD zaplatíte na poplatcích jednu až čtyři koruny. U Blu-ray disků není vyhláškou žádný poplatek stanoven, některé firmy však za tato přepisovatelná média přesto vybírají až 130 Kč. OSA přitom zatím poplatky vybírat nechce.

Za prázdný Blu-ray poplatek 130 Kč? | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Těžko si představit kurióznější situaci. Zatímco v jednom obchodě je autorský poplatek z BD-RE média 130 korun, v druhém pět a ve třetím dokonce nula. Celková cena je přitom ve všech případech stejná. Také vám to přijde divné?

"Naše stanovisko je takové, že Blu-ray média nejsou určena pro stejný obsah jako DVD disky. Zapisují se na ně hlavně autorská díla nebo obsah podléhající volnému použití," říká Vladimír Wacker z distribuční firmy Diskus.

Dodává, že stanovení autorských poplatků bude předmětem dalších jednání Ochranného svazu autorského (OSA), ministerstev a distributorů. Momentálně se autorský poplatek u Diskusu neplatí.

Jak stanovit autorský poplatek?

Autorský poplatek se platí ze všech "nenahraných nosičů záznamů", proč tedy ne z Blu-ray disků? Důvod může být prostý. Blu-ray disky nejsou vyjmenovány v prováděcí vyhlášce z 16. října 2006. V té je stanoven poplatek vypalovatelných CD na 0,4 Kč, přepalovatelných na 2 Kč, jednou vypálitelných DVD na 1 Kč a přepisovatelných DVD na 4 koruny. Dále je stanoven poplatek i z minidisků na 4 koruny. Blu-ray média chybí.

Teoreticky by bylo možné Blu-ray média považovat obecně za paměťové médium, podobně jako flash disk, kde se platí 6 korun za každých započatých 512 MB kapacity. Ale potom by se autorský poplatek za dvouvrstvé Blu-ray médium vyšplhal na neskutečných 600 korun!

"Potvrzujeme, že na trhu je autorský poplatek za Blu-ray média v rozpětí 5 až 135 korun," říká Jan Samko ze společnosti Alza.cz, která měla zřejmě nejvyšší poplatky. "Ale mi si poplatky nevymýšlíme, stanovují nám je distributoři médií. Byli bychom rádi, kdyby poplatek z médií byl co nejnižší a ideálně žádný, protože vysoké poplatky vedou ke zbytečnému předražení technologie."

Zatímco Alza.cz měla u jednou nahratelných Blu-ray médií poplatek většinou 25 korun, u přepisovatelných dokonce neuvěřitelných 130 korun. Přitom stejná média naleznete na jiných obchodech s poplatkem 1 a 5 korun nebo úplně žádným. Myslíte, že se to musí odrazit na ceně?

Rozhodně ne tolik, jak bychom čekali. Pokud jednovrstvé BD-R médium Verbatim stojí u CzechComputer 291 korun s korunovým poplatkem, u Alza.cz je za 224 a poplatkem 25 korun, eD' System nabízí pouze multipack balení, kde jedno médium vyjde na 230 korun s poplatkem 5 korun. Pokud ceny určuje distributor, jak je možné, že média Verbatim mají různou výši poplatku?

Za vše může vyhláška

Vyhláška, podle které se výše autorských poplatků řídí, je vydána Ministerstvem kultury. Ale začněme jinde. "MPO se v rámci projektu snižování administrativní zátěže zaměřilo také na problematiku autorských poplatků," říká mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Potvrzuje, že MPO zorganizovalo kulatý stůl mezi všemi zainteresovanými subjekty. "MPO získalo pozici pro svého zástupce v pracovní skupině, která připravuje novelu autorského zákona a novelu vyhlášky, která upravuje poplatky," říká Bartovský. "Vyhláška, podle které se stanovují výše paušálních odměn, neustále zaostává za vývojem technologií," dodává.

Jak dále tvrdí Bartovský, stanovisko MPO je takové, že z Blu-ray médií se poplatek platit nemá. "Důvodem je, že nejsou uvedená ve vyhlášce," tvrdí Bartovský. Stejné stanovisko jsme obdrželi i z Ochranného svazu autorského. "Blu-ray disky a ostatní nové technologie nejsou v této vyhlášce obsaženy, tudíž se jich poplatky netýkají," říká Kateřina Šebková, mluvčí OSA.

Zkusili jsme se obrátit i na samotné zástupce výrobců, firmy Sony a Verbatim. Jak tvrdí Alexandra Kurzová ze Sony, "z Blu-ray médií se autorské poplatky neplatí". Ale stačí pohled do ceníků internetových obchodů a vidíte, že to není pravda. Verbatim nám pouze odpověděl, že výši autorských poplatků nestanovuje.

Důležité bylo stanovisko Ministerstva kultury, které je pod původní vyhláškou podepsané. To bohužel do celé věci vneslo pouze další zmatek. "MK konzultovalo problematiku zpoplatnění Blu-Ray s příslušnými kolektivními správci (INTERGRAM a OSA), kteří jsou oprávněni k výběru tohoto druhu odměn a uzavírají k tomu účelu smlouvy s dovozci," říká Marcela Žižková, mluvčí Ministerstva kultury. Jak dále dodává, pro Blu-ray stanovili "sazbu stanovenou pro přepisovatelná DVD". Což je ovšem vyjádření, které je v rozporu s vyjádřením OSA.

Poplatky stanovuje distributor

Jak to tedy s autorským poplatkem je? Placení autorských poplatků u Blu-ray je ve skutečnosti věcí dobrovolnou. Pokud některému distributorovi kolektivní správci poradili poplatky platit, vybírají se. Pokud některý distributor rozhodl poplatky neplatit, nejsou.

Z eD' System nám došla odpověď, že poplatky u Blu-ray médií nejsou stanovené, i když ještě o den dříve v ceníku normálně byly. Důvodem bylo, že se k manažerům firmy dostalo stanovisko OSA k poplatkům. Takže pokud žádné poplatky v cenících nenajdete, neviňte nás, že jsme si článek vymysleli.

Zatímco mezi Blu-ray médii je situace "pouze" naprosto zmatená, horší jsou autorské poplatky u flash disků. Tam se platí 6 korun z každých započatých 512 MB kapacity. Což v dřívějších dobách nepředstavovalo takový problém, ale s nástupem 16GB flash karet už se poplatek šplhá na 192 korun a dále bude růst exponenciálně, protože kapacita se zásadně zdvojnásobuje.

Neúnosnou situaci si uvědomují všichni. Zatímco autorské organizace chtějí co největší poplatky, všichni ostatní se logicky snaží je pokud možno snížit, protože se jimi zvyšuje cena výrobků a tím i snižuje jejich atraktivita.

Bude se stejná situace opakovat za pár let, kdy se na trhu objeví nová technologie holografického zápisu nebo bude vyhláška na tuto eventualitu již připravena? Odpověď je zřejmě v rukou ministerstev.

"Novela autorského zákona má být předložena vládě do konce roku," říká mluvčí MPO Bartovský. Spolu se zákonem by měla být předložena i vyhláška, ale celková podoba je v rukou Ministerstva kultury a je otázka, k jak rozsáhlým změnám v zákonu dojde.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Říjnové novinky společnosti Google
Nový reproduktor Google je jako koblížek. Notebook to umí s perem

Google Home má novou malou barevnou a velkou hi-fi verzi. Nový notebook s Chrome OS je přetáčecí a podporuje digitální pero. K tomu firma ukázala vlastní...  celý článek

Skleněný most na hoře Yuntai
Infarktový žertík vyděsil turisty na skleněném mostě, kilometr nad zemí

Turisty v čínské provincii Hebei vyděsil žertík provozovatelů skleněného mostu na hoře Yuntai. Ve výšce více než 1 000 metrů nad zemí to musí být hrozivý...  celý článek

Chytrý reproduktor Home Mini je ve třech barevných provedeních.
Malý chytrý reproduktor od Googlu nahrával úplně vše. Firma ho opravila

Některé modely nově uvedeného chytrého reproduktoru Google Home Mini nahrávaly a ukládaly na servery Google vše, co se kolem nich dělo. Mohlo za to špatné...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.