Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budeme si noviny kupovat na elektronickém papíru?

aktualizováno 
V 28. týdnu roku 2005 nás pan Brouček informoval o úžasném elektronickém papíru s bezdrátovou funkcí, o nejmenším MP3 přehrávači světa, o prvním GPSku do ruky od Sony či o robotovi, který umí vyjadřovat emoce. Těšit se samozřejmě můžete i na další zajímavé zprávičky ze světa techniky planety Země.

Panasonic představuje prototyp prohlížeče elektronických knih

Společnost Panasonic prezentovala na výstavě v Tokiu zařízení určené ke čtení takzvaných „e-booků“, ale i prohlížení klasických obrázků a jiných elektronických dokumentů. Prototyp zařízení, které by se mělo začít prodávat příští rok v červenci, je vybaven LCD XGA displejem (TFT) o velikosti 5,6“ a rozlišení 210 tisíc bodů. Ještě dříve Panasonic představil jiný prohlížeč nazvaný „Sigma Book“, který disponoval dvěma 7,2“ LCD XGA a svou velikostí a váhou se blížil tvrdým deskám o velikosti A6. V Panasonicu se nyní budou věnovat snížení spotřeby energie nového zařízení, aby vydrželo v chodu alespoň šest sedm hodin.

Dále zvažují integraci funkce prohlížení video záznamů. Hudbu, potažmo celkově zvuk, už dnes zařízení přehrávat dokáže. Nový model také podporuje JPEG obrázky, čímž se předchozí pochlubit nemohl. Všechna data budou zapisována na a čtena z paměťové karty. S počítačem bude možné prohlížeč spojit klasicky přes USB. Předpokládaná cena pro Japonsko se pohybuje v přepočtu zhruba kolem 9.000 korun.

Pan Brouček celou zprávu komentoval: „Nechápu, co je tak úžasného na tom, co Panasonic představil, neboť mi stejné funkce plus milion dalších nabízí už nyní miniaturní notebook, který je pravda sice větší než toto, ale zas toho umí víc. Ještě bližší této věcičce je tablet PC, který dokáže prakticky to samé, co notebook. A pokud chci něco malinkatého, tak si koupim kapesní počítač. Takže sečteno a podtrženo, sice je to zajímavá věc, ale zas ne taková bomba, jakou je třeba elektronický papír od Fujitsu, o kterém si můžete přečíst v následujícím reportu.“

Více informací na: http://techon.nikkeibp.co.jp/english/NEWS_EN/20050712/106654/?ST=english

Elektronický papír je opět na scéně

Je pravda, že ohebné displeje tenké skoro jako list papíru už nějakou tu dobu známe, ale japonské Fujitsu je vůbec první společností, která takovýto displej vyvinula s bezdrátovou funkcí a navíc oznámila jeho brzké uvedení na trh (někdy mezi dubnem 2006 a březnem 2007). E-papír se může pochlubit několika zcela zásadními funkcemi. Tou nejdůležitější je bezesporu schopnost zobrazovat stejný obrázek či text i bez přívodu jakékoliv energie. K přepínání obrázků je jí potom potřeba zanedbatelné množství. Kromě toho neztrácí obraz na kvalitě, pokud displej srolujete či ohnete.

Fujitsu dále uvedlo, že bude jeho e-paper schopen bezdrátově přijmout fotky a textové zprávy z mobilního telefonu. Vyhlídkou do budoucna je potom funkce stahování textových a obrazových informací na různých místech. Kupříkladu by už nemusely padnout tisíce stromů na tištění manuálů k výrobkům, stačilo by, aby si váš papír stáhl informace po otevření krabice (ostatně už nyní výrobci často přibalují manuál pouze na CD v PDF). Dále by bylo možné si číst nejnovější noviny a další materiály pouhým stažením z jakéhosi terminálu. Toto jsou ovšem zatím vize daleké budoucnosti.

Pan Brouček: „Jistě, vyráží mi to dech a rozhodně mě tahle vychytávka od Fujitsu dostala mnohem víc než ten e-book reader od Panasonicu, ale přece. Umíte si představit, že už si jeden den domů nepřinesete voňavoučké noviny, jejichž černá písmenka vám umažou vaší ženou pracně vypranou (tohle manželky používají pořád, že prý musejí prát, přitom pere pračka a ony ty věci už jen žehlí) a vyžehlenou košili? Já tedy ne. A číst knihu na displeji?! To bude tak maximálně pro děti, kterým se bude líbit, že rytíř v pohádce obrovské sani skutečně utíná jednu hlavu za druhou.“

Pro další info hupsněte na: http://www.fujitsu.com/global/news/pr/archives/month/2005/20050713-01.html

Konečně skvělé PMP?

Ještě nedávno neznámý pojem PMP (Portable Media Player, někdy také PVP – Portable Video Player) už dnes vychází z úst tisíců lidí po celém světě. Nyní se diskuze kolem tohoto fenoménu zase o kousíček více rozhoří, protože korejská společnost YUKYUNG (to není překlep...) představila svůj multimediální přehrávač a musíme říci, že nevypadá vůbec špatně.

Přístroj označený jako viliv P1 ve svém nitru skrývá 20 GB disk, na který se už slušná várka filmů vejde. „Pjednička“ váží pouhých 250 gramů a její míry jsou 161 mm x 74 mm x 18 mm, osazena je 4“ displejem s QVGA rozlišením (320 x 240 bodů) a na něm je schopna zobrazovat video i obrázky. V oblasti videa jsou podporovány formáty WMV a DivX, hudbu dokáže přehrát v MP3, WMA a OGG. Poměrně příjemným překvapením je schopnost zobrazovat obrázky ve formátech PNG a BMP. Klasický JPEG je samozřejmě podporován také. Zapomenut nebyl ani FM tuner. Majitele domácích kin potěší, že má viliv P1 dokonce šestikanálový výstup. A to nejzajímavější na závěr, systém přehrávače je postaven na dnes velmi populárním Flashi. Vzhledem k tomu, že se u nás přístroj určitě prodávat nebude, si zatím musíme zajít chuť na přímé vyzkoušení, ale určitě bude zajímavé sledovat zprávy zahraničních recenzentů, jaký dojem mají ze softwaru přehrávače.

O přehrávači informuje server PVP4U: http://www.pvp4u.com/archives/2005/07/korean_viliv_p1.html

 

Nejmenší MP3 přehrávač na světě

Zprávami typu: „Nejmenší kamera“, „Nejmenší foťák“ či „Nejmenší MP3 player“ jsme bombardováni každou chvíli. Výrobci se neustále předhánějí a někdy je i otázkou týdnů či dokonce dnů, kdy je jeden produkt sesazen z trůnu jiným. Takže po milionté, pokud chcete vlastnit V SOUČASNOSTI (9:36 ráno, 14. července 2005 – právě vzniká článek, který čtete) nejmenší MP3 přehrávač, musíte si pořídit kousek od MobBLU označený DAH-1500. Přístroj váží pouhých 18 gramů (včetně baterie) a je velký zhruba jako krabička na prstýnek (24 mm x 24 mm x 24 mm). Přehrávat je schopen dva nejrozšířenější formáty, tedy MP3 a WMA. Dokonce má integrovaný FM tuner. Miniaturní krychlička má na jedné straně třířádkový OLED displej, na kterém se v albech a desítkách souborů bude orientovat asi špatně, ale za miniaturní velikost se něčím zaplatit musí. DAH-1500 se už nyní prodává, na mezinárodní půdě je nabízen pod značkou JNC. K dispozici je ve verzích 256 MB, 512 MB a 1 GB. Za 1 GB zaplatíte na internetu necelých 300 dolarů.

Odborný názor pana Broučka: „Inu, inu, inu, copak to tu zase máme? Nejmenší MP3 přehrávač na světě? No, nevím, ale já bych se bál, že dát nějakých 7 klacků za věcičku, kterou za týden na sto procent ztratím a na padesát nebudu moci najít ani ve vlastním bytě, je přeci jen pouze pro skutečné gamblery. Kdo je tedy závislý na (ne)výherních automatech a troškaří s desetikorunami, měl by si určitě pořídit tento player. To je pořádná sázka do loterie!“

Podrobnější specifikace a možný nákup na YESASIA:
http://global.yesasia.com/en/PrdDept.aspx/pid-1004000004/code-c/section-electronics/did-10/

První přenosné GPS od Sony

Japonský gigant je v oblasti audio a video zábavy do automobilů na trhu etablovaný již dlouhou dobu, ale satelitní navigaci zatím nějak opomíjel - v nabídce má pouze jeden GPS systém určený pro pevnou instalaci do vozu. Nyní se konečně chystá předvést i mobilní verzi, která je sice také určena do aut, ale lze ji bez problémů nosit v kapse. Nav-U, jak se Sony GPS jmenuje, obsahuje 2 GB disk a barevný displej s úhlopříčkou 9,5 cm. Evropské zájemce jistě potěší, že bude obsahovat 3D mapy celé Evropy, jen Řecko bude chybět (Proč? To opravdu netušíme a věřte, že nejsme sami.). Do prodeje by se Nav-U mělo dostat už během srpna, ale cena je zatím bohužel neznámá. Dá se předpokládat, že nebude výrobek od Sony patřit mezi nejlevnější na trhu. Na druhou stranu nemá značka v této oblasti zatím pevnou pozici a tak by nemusela být cena přemrštěná jako u jiných unikátních produktů, které vyrábí.

Další informace na:
http://www.stuffmag.co.uk/hotstuffarticle.asp?de_id=319

Robot, který vyjadřuje emoce? Sen? Nikoliv.

A ještě jednou Fujitsu. Tentokrát ale z trochu jiného soudku, japonská společnost oznámila, že vyvinula třetí generaci svého robota HOAP (Humanoid for Open Architecture Platform). Původní model byl dokonce prodáván, ovšem pouze univerzitám a výzkumným pracovištím. HOAP-3, jak se nejnovější verze nazývá, se dočkal mnohých vylepšení. Čtyři roky usilovné práce vědeckých mozků společnosti Fujitsu musely přeci přinést nějaké ovoce. Robot má nyní daleko dokonalejší schopnost vnímat své okolí a dokonce dokáže vyjadřovat určité emoce (jedna z hlavních priorit ve vývoji robotů v Japonsku).

HOAP-3 je opět nabízen univerzitám a jelikož je jeho systém kompletně otevřený, mohou studenti do podrobností zkoumat, jak vše funguje, případně přicházet s vlastními návrhy vylepšení. Robůtek je 60 cm vysoký a váží 8 kg. Běží na systému založeném na Linuxu a jeho funkce se neomezují jen na cupitání po pódiu. Například má integrovanou kameru, mikrofon, reproduktor či LED vyjadřující emoce. Dokáže poznávat i hlas a obraz. S počítačem komunikuje pomocí Wi-Fi ve standardu 802.11g. Robot je nyní prezentován na veletrhu ROBOTREX 2005 v Osace, takže pokud máte cestu kolem tohoto japonského města, určitě byste se měli na HOAP-3 dojet mrknout.

Více informací na: (japonsky, lze jakž takž přeložit pomocí Google překladače)
http://www.automation.fujitsu.com/group/fja/release/2005/0705/

Další miniaturní foťáček

Abychom v tomto díle nezůstali pouze v oblasti miniaturizace MP3 přehrávačů, máme pro vás ještě zajímavý digitální fotoaparát od Kodaku. Digitálek  EasyShare V550 zaznamenává fotky s rozlišením 5 megapixelů a okolí snímá objektivem Schneider-Kreuznach C-Variogon (ekvivalent 36-108mm) s 3x optickým zoomem. Aparát je velmi malý (9,4 cm x 5,6 cm x 2,3 cm), tudíž je vhodný předně pro mladé lidi, kteří chtějí mít digitální foťák stále při ruce a pořizovat snímky na párty či koncertech. Určitě s ním bude spokojen i jakýkoliv jiný nenáročný (z hlediska fotografických vlastností) uživatel. Na zadní straně…respektive, lépe řečeno většinu zadní strany aparátu tvoří 2,5“ velký LCD displej skládající se z 230 tisíc obrazových bodů.V550 má 32 MB paměti, kterou lze rozšířit pomocí SD karty. Pokud se chystáte pořídit kolibří foťáček, určitě byste neměli tento Kodak při porovnávání jednotlivých přístrojů vynechat. Cena v zahraničních e-shopech se pohybuje kolem 10 tisíc korun.

 

Pan Brouček poznamenal: „Posledních 14 dní jsem strávil na dovolené v Dominikánské republice a moje zkušenosti s miniaturními foťáčky a jejich cílovou skupinou jsou následující: V tamních poměrech je drželi především Němci ověšení nevkusným zlatem a schopní bez jakéhokoliv nazoomování fotit z třímetrové vzdálenosti fotky v absolutní tmě v jeskyni s malbami původních indiánských obyvatel. Nemusím připomínat, jaké blesky tato šidítka mají. Když se pak naši němečtí přátelé dívali zpětně na to, co vyfotili, strašně se divili, že namísto krásného obrázku malby mají na displeji jen jakési rozmázlé světlé skvrny, které vzdáleně připomínaly kamennou stěnu jeskyně. Z tohoto důvodu by měl snad být ke každému takovému fotoaparátu, který koupí člověk, jehož vědomosti o vytvoření fotky se soustředí pouze na zmáčknutí spouště, dodáván voucher na lekce focení.

Oficiální informace k fotoaparátu na:
http://www.kodak.com/eknec/PageQuerier.jhtml;jsessionid=2BY12GD3M2V5DFW4FBCXWD2W1YUEQ4L4?pq-path=7103&pq-locale=en_US&_requestid=2785

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Konference Ignite je pořádána v americkém Orlandu.
Nové Windows S notebooky cenou nepřekročí 350 USD

Microsoft na konferenci Ignite představil nové modely notebooků s odlehčenými Windows S.  celý článek

Amazon Echo Show může díky obrazovce ukázat aktuální počasí nebo provést...
Google bez vysvětlení zablokoval Amazonu YouTube pro stolní tablet Echo

Souboj o obsazení trhu s chytrými asistenty integrovanými do reproduktorů, termostatů a aktuálně například stolních tabletů přiostřuje.   celý článek

Skleněný most na hoře Yuntai
Infarktový žertík vyděsil turisty na skleněném mostě, kilometr nad zemí

Turisty v čínské provincii Hebei vyděsil žertík provozovatelů skleněného mostu na hoře Yuntai. Ve výšce více než 1 000 metrů nad zemí to musí být hrozivý...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.