Budeme volat přes globálně propojené bezdrátové počítačové sítě?

Zatímco sítě mobilních telefonů pomalu pokrývají celou planetu a operátoři se připravují na příchod třetí generace, bezdrátové počítačové sítě standardu 802.11x jsou spíše jako ostrůvky v moři. Možné ale je, že jednou nahradí sítě mobilních telefonů.
Bezdrátová komunikace, jako symbol svobody se v poslední době skloňuje snad ve všech pádech. Mobilní telefon se stal běžnou součástí dnešního života, různá přenosná zařízení již nepotřebují být při komunikaci a přesunu dat fyzicky spojeny, ale i zde platí s jídlem roste chuť. Ještě před několika lety člověku stačilo, aby mohl bezdrátově přenášet hlas, nyní potřebuje kdykoliv a kdekoliv si vzpomene být připojen k internetu, aby mohl pracovat, poslouchat oblíbenou hudební stanici, sledovat film nebo pořádat videokonferenci. Na přenosy takového objemu dat bohužel zatím současný systém sítí mobilních telefonů nestačí.

Nová, již třetí generace (3G) mobilních sítí, by ale již toto vše měla zvládnout. Jediný problém tkví v tom, že její provoz je spíše testovací a nikdo zatím nedokáže na sto procent říci, zda bude vše fungovat dle předpokladů. Na druhou stranu tady existuje standard pro bezdrátové sítě, který podobné datové objemy zvládá bez problémů, ale tyto sítě nezasahují všude a hlavně – nejsou navzájem nijak propojené.

Bezdrátové počítačové sítě vznikly jako náhrada klasických sítí, které pro svoji komunikaci používají pevný materiál (kovový drát, skleněné vlákno). Proto také jsou schopny zvládnout běžné množství dat, které je přenášeno i po pevných spojích. V současnosti nejpoužívanější standard je 802.11b, jinak známý také jako Wi-Fi. Jeho maximální přenosová rychlost se pohybuje kolem 11 Mbit za sekundu, o čemž si mohou současné mobilní standardy pro rychlý přenos dat GPRS nebo HSCSD nechat jenom zdát. Navíc jsou již k dispozici mnohem rychlejší bezdrátové sítě s kódovým označením 802.11g a 802.11a, při jejichž použití mohou svištět data vzduchem rychlostí až 54 Mbps.

Dnes se s bezdrátovými sítěmi člověk nejčastěji setká v podnicích, ale objevili se již i první veřejní poskytovatelé připojení přes Wi-Fi. Také internetové kavárny se budou muset co nevidět dovybavit bezdrátovou technologií, která umožní jejich zákazníkům, aby přišli se svým přenosným počítačem a pomocí integrovaných součástí či přídavné ho modulu pro bezdrátovou komunikaci a mohli přistupovat k internetu.

WISP

Nevyužít takový potenciál, který mají bezdrátové počítačové sítě, by asi byla škoda. Uvědomilo si to i 10 společností, které založili asociaci s názvem WISP. A toto sdružení si dalo za cíl vytvořit standard pro celosvětový roaming bezdrátových Wi-Fi sítí. Členy seskupení je pět výrobců produktů pro WLAN (wireless lan, bezdrátová síť), jmenovitě Funk Software, Nomadix, Service Faktory, Symbol a TSI. Dalších pět členů asociace pochází z ranku veřejných poskytovatelů WLAN připojení, těmi jsou Fatport, Open Point Networks, Tele2, Wayport a Wificom.

Před asociací stojí opravdu spoustu práce. Mimo přesvědčování dalších vlastníků Wi-Fi sítí, aby poskytli k veřejnému přístupu své lokální sítě a souhlasili s určitým standardem nabízených služeb, je potřeba vytvořit i systém autentifikace každého jedince. Výkonné orgány asociace budou posléze provádět certifikaci svých členů a udílet certifikát s názvem Pass-One. Tento projekt má značnou naději na úspěch a možná nebude dlouho doba, kdy bude člověk využívat bezdrátovou technologii ve většině své komunikace a mobilní operátoři získají velice nebezpečného konkurenta. Vždyť již nyní některé průzkumy uvádějí výrazný nárůst uživatelů WLAN sítí, kteří jej využívají k přenosu hlasu. Navíc na trh přicházejí PDA a další zařízení do ruky, která podporují standard 802.11x a umožňují přenos zvuku a obrazu.