Budeme za počítačové programy platit víc?

  • 1
Běžný uživatel počítače může za pár měsíců zaplatit za některý software více než doposud, píše deník Právo. Podle deníku to tvrdí čeští a slovenští vývojáři s tím, že pokud Evropská unie nakonec přistoupí na americký model patentování programů, zvednou se jim náklady. Cenu softwaru může pak podle nich zvýšit i monopolní postavení nadnárodních firem.

Debata o budoucnosti evropského softwaru se v Bruselu značně vyostřila poté, co se většina členů Evropského parlamentu i některé vlády států EU v posledních dnech otevřeně postavili proti návrhu směrnice EK o patentování počítačových programů, uvádí list. Ta by měla v EU zvýšit ochranu práv duševního vlastnictví tvůrců softwaru. "Pokud by směrnice prošla, bude možné nezávisle vyvíjet jen originální řešení, nebo platit poplatky. Obojí vývojářům zvýší náklady, což bude znamenat i větší břemeno pro koncového uživatele," řekl listu Ján Staník z jedné z velkých slovenských softwarových firem. Další výdaje by firmám stouply kvůli rizikům spojeným s používáním patentů a případnými soudními spory.

Právní ochrana vynálezů v oblasti počítačových programů je dosud v EU definována tzv. autorským právem. To však chrání pouze jejich šíření, nikoli původní myšlenku. Na rozdíl od patentů autorské právo nikoho nic nestojí, nelze je však použít proti tomu, kdo si ideu či postup "pouze vypůjčí" a vyjádří ji jinak. To se však nelíbí velkým americkým společnostem, jako je například Microsoft.