Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budoucí standardy DVD s modrým laserem přijdou roku 2005

aktualizováno 
Dva formáty budoucnosti DVD budou soupeřit nejdříve o přízeň výrobců a pak i zákazníků. Jenže co nám vlastně nový formát DVD přinese, až bude v roce 2005 na trhu? Kupříkladu lepší kvalitu na větších displejích...
Dva standardy využívající stejnou technologii - modrý laser - nyní soutěží o to, který nahradí současný DVD formát. Proti společenství Toshiba a NEC stojí devítka firem jako Sony, Pioneer, Sharp či Thomson.

Ačkoliv mezi zákazníky není ještě DVD stále samozřejmostí a mnoho uživatelů stále používá kazety VHS, mezi výrobci se již bojuje o "koryta" nového DVD standardu. Může se to zdát předčasné – jenže mnoha lidem stávající DVD kapacitně nevyhovuje, protože na něj není možno ukládat dostatečně dlouhé filmy v nadstandardní kvalitě a v mnoha verzích ozvučení tak, jak by to bylo potřeba. Mnohé filmy se tak distribuují na dvou i více discích.

V boji o formát budoucí generace DVD může zvítězit jen jeden, ale jak téměř vždy proti sobě stojí alespoň dva tábory prosazující své technologie. Společnosti Toshiba a NEC oznámily uvedení vlastního DVD formátu na bázi modrého laseru, proti nim stojí zájmová skupina prosazující formát Blu-Ray představený v únoru konsorciem devíti společností.

Ve vývoji je také nový formát HD/DVD9 představený společnostmi Warner Bros. a Warner Home Video, který není přímým konkurentem modrých laserů. Přestože tento nový standard používá pro záznam a čtení informací červený laser, jeho paměťová kapacita je téměř rovnocenná kapacitě nosičů na bázi modrých laserů. Nicméně cílem této technologie je pouze „překlenout mezeru“ mezi současnými DVD na bázi červeného laseru a budoucími technologiemi založenými na modrém laseru.

Formát “Blu-Ray”

Prosazováním standardu „Blue-Ray“ se skupina jasně připojila k většinové volbě. Toshiba a NEC, ve srovnání s devítičlenným konsorciem skládajícím se ze společností Thomson, Hitachi, LG Electronics, Matsushita, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp a Sony, hrají přeci jen druhé housle, protože nejvýznamnější a produkcí největší hráči jsou na straně Blu-Ray. Hrozí, že společná existence obou těchto formátů jen zmate zákazníky a zpomalí rychlost přijetí této technologie. Přesně totéž se nedávno přihodilo s přepisovatelnými DVD. V současnosti je totiž odvětví DVD rozděleno do tří táborů, z nichž každý podporuje jiný formát přepisovatelného DVD a tak je ovlivněno tempo přijetí takových výrobků ze strany zákazníků.

Modrý laser - slibná technologie

Vzhledem k tomu, že bude podporován pouze jeden typ modrého laseru, pozice zábavního průmyslu se stane zásadní pro budoucnost této technologie na trhu. Technologii modrého laseru je jistě záhodno přijmout, neboť s sebou přináší budoucnost DVD. Oproti současnému DVD bude možné díky způsobu zápisu, který využívá tenčí bodovou laserovou stopu, na jediný nosič uložit šestkrát více dat. DVD na bázi modrého laseru budou navíc přepisovatelná a nové přehrávače budou schopny přehrávat i současná DVD. Mezi dvěma soutěžícími formáty modrého laseru jsou však jisté rozdíly, mezi které patří například kapacita: standard podporovaný Toshibou a NEC má ve srovnání se standardem devítičlenného konsorcia menší paměťovou kapacitu (až 30 GB u prvního typu a až 50 GB u druhého).

Tato paměťová kapacita umožňuje DVD na bázi modrého laseru zapisovat a přehrávat nejméně 2 hodiny záznamu s velmi vysokým rozlišením (filmy a televizní programy) ve formátu MPEG2, což odpovídá 13 hodinám záznamu ve standardní kvalitě. Pro srovnání: na současná DVD je možné uložit cca dvě hodiny záznamu ve standardní kvalitě a necelých 20 minut záznamu s velmi vysokým rozlišením. Velmi vysoká kvalita je důležitá – dnešní kupci velkých televizí a LCD panelů si stěžují, že kvalita, kterou jejich miláčkům v cenách statisíců korun dodává DVD přehrávač, není dostatečná k parametrům moderních velkých displejů. Opravdu – porovnání DVD záznamu a HDTV formátu asijských vysokorozlišitelných televizí dává těmto protestům za pravdu.

 

Hitachi a Blue-Ray DVD
Hitachi a jeho prototyp Blue-Ray DVD odůvodňují výdaje za kvalitní velké plasmové displeje.  
DVD na bázi modrého laseru budou podporovat jak záznam s velmi vysokým rozlišením, tak záznam ve standardní kvalitě na jednom disku současně. DVD na bázi modrého laseru také představuje zajímavou příležitost pro ukládání počítačových dat. První přehrávače a DVD nosiče tohoto typu by se na trhu mohly objevit přibližně v roce 2005.

Aby toho nebylo málo, třetí formát pro sebe připravují tchajwanští výrobci elektroniky. Jmenuje se High Density DVD a má zbavit tchajwanské výrobce nutnosti platit poplatky za jiné formáty. Navíc má být uveden do výroby poměrně rychle - už proto, že jeho záměrem je bránit se ostatním a nabídnout smysluplnou kapacitu dostatečně rychle a levně... Informovali jsme vás zde.

DVD budoucnosti ve srovnání se současným DVD…

DVD na bázi modrého laseru budou podporovat jak záznam s velmi vysokým rozlišením, tak záznam ve standardní kvalitě na jednom disku současně. DVD na bázi modrého laseru také představuje zajímavou příležitost pro ukládání počítačových dat. První přehrávače a DVD nosiče tohoto typu by se na trhu mohly objevit přibližně v roce 2005.  

DVD budoucnosti ve srovnání se současným DVD…

 

 

« Blu-Ray » DVD

Současné DVD

Typ laseru*

Modrý laser

Červený laser

Paměťová kapacita

23,3 Gb na jedné straně nosiče s jednou vrstvou, až 50 Gb na jedné straně nosiče s dvěma vrstvami

4,7 Gb (pouze jedna vrstva)

Video záznam

13 hodin záznamu ve standardní

kvalitě, dvě hodiny záznamu v kvalitě vysokého rozlišení

133 minut (2 hodiny a 13

minut) programů ve standardní kvalitě, asi 20 minut v kvalitě velmi vysokého rozlišení

Průměr nosiče

12 cm

12 cm

Záznamová
kapacita

Zapisovatelný formát od počátku (více než 1000 cyklů zápisu/přepisu)

Tři nezávisle zapisovatelné DVD formáty; ze žádného se zatím nevyvinul referenční formát

Podpora v odvětví

«9C» Konsorcium: společnosti Thomson, Hitachi, LG electronics, Matsushita, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp a Sony.

DVD-forum: má více než

230 členů, včetně společností v oblasti spotřební elektroniky,

počítačového a zábavního

průmyslu. Mimo jiné společnosti: Thomson, Disney, Hitachi, Kenwood, LG Electronics, Matsushita, Microsoft, NEC,Sony a Time Warner.

 

* Bodová laserová stopa standardu “Blu-Ray” je o polovinu tenčí, než u současného DVD, tím umožňuje záznam většího množství dat na jeden nosič. Klíčovým faktorem pro barvu je vlnová délka laseru: vlnová délka modrého laseru je kratší než u červeného laseru.Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Obří Ruslan přistál v Praze. Sledovali jste v přímém přenosu na Slow TV

Antonov AN-124 100 Ruslan přistává v 11.9. v Praze.

Z Pardubic do Prahy má přiletět jedno z největších letadel světa Antonov An-124 100 zvaný Ruslan. Stroj krátce po šesté...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Další z rubriky

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

O2TV má nový set-top-box, nejlepší funkce si nechává na později

Nový set-top-box O2TV

Službu O2TV můžete ode dneška sledovat prostřednictvím nového set-top-boxu. Některá vylepšení lze začít využívat hned,...

Představí jej zítra, my už máme test: nejlepší TV Samsung v levnější verzi

Zbrus nový 65" televizor Samsung Q8D

Televizor Q8D bude jednou z hvězd čtvrteční tiskové konference Samsungu na veletrhu IFA 2018 v Berlíně, my jsme měli...

Najdete na iDNES.cz