Budoucnost patří laseru, tvrdí Logitech (test laserové myši Logitech MX1000)

  • 32
Společnost Logitech nedávno představila první komerční laserovou myš na světě, která by měla být dalším vývojovým stupněm a budoucností myší. Podrobili jsme laserovou myš Logitech MX1000 testu, jehož výsledky vám nyní přinášíme.

Bez počítačové myši už si dnes dovede představit práci s počítačem málokdo. Počítačové myši přitom provází počítačového uživatele už docela dlouho a mají za sebou poměrně bouřlivý vývoj, který začal na počátku šedesátých letech ve laboratořích Stanfordského výzkumného institutu. Původní myš, která vznikla v roce 1963 a kterou navrhl Douglas Egelbart, se současným myším podobala velice vzdáleně. Měla podobu obyčejné dřevěné kostky s jediným červeným tlačítkem a dokonce neměla ani kuličku.

Od té doby technologie notně pokročila. Na první myš, tak jak jí známe dnes, jsme si však museli počkat bezmála dvacet let až do roku 1982, kdy tehdy začínající společnost Logitech představila představila první kuličkovou myš. Toto řešení má však několik zásadních nevýhod. Velice snadno se zanáší a její přesnost není také nejlepší.

Dalším vývojovým stupněm, který odstranil nectnosti kuličkových myší, jsou optické myši. Kulička byla nahrazena optickým snímačem a svítící diodou. Díky tomu, že senzor snímá 1500krát za sekundu, bylo dosaženo výrazně vyšší přesnosti proti staršímu typu. Navíc odpadlo i nepříjemné čištění, protože myš neobsahuje žádné pohyblivé snímací součástky, nemůže se tak zanášet . Ani toto řešení však neukázalo jako dokonalé.  

Optické myši se nedokáží vypořádat s některými méně obvyklými povrchy. Největší problémy jim dělají především ty lesklé a červené. Z tohoto důvodu nahradila společnost Logitech diodu za laser a představila tak první laserovou myš na světě s označením MX1000, kterou jsme vám již představili v článku Hlodavec 21. století přichází. Dnes vám přinášíme její recenzi.

Vzhled a vybavení

Laserová myš Logitech MX1000 je poměrně robustní, ale na druhou stranu má velice dobře zpracovanou ergonomii, což oceníte především při dlouhé práci. Co se týče barevnosti, MX1000 je poměrně střízlivý v kombinaci černé a tmavě zelené, kterou ozvláštňuje protažený úzký stříbrný rámeček kolem kolečka a stříbrných tlačítek pro posun nahoru a dolu.

Logitech MX1000 Logitech MX1000

Z rámečku vyčnívají dva výběžky, které opticky myš rozdělují na dvě poloviny. Pod ním naleznete logo Logitechu a úplně dole je umístěn malý stříbrný štítek s nápisem MX LASER. Dalším zajímavým prvkem je třístupňový ukazatel stavu baterií, který je na levém boku myši. 

Rovněž zde naleznete prohlubeň se třemi tlačítky, jejíž spodní okraj poskytuje dostatečnou oporu pro palec. Rovněž musíme pochválit provedení bočních tlačítek, u nichž se nám proti starším myším nestalo, že bychom je při práci nechtěně stiskli. Výtku naopak zaslouží přední prostřední tlačítko, při jehož stisknutí se může stát, že zmáčknete i kolečko.

Logitech MX1000

Na spodní straně myši vás na první pohled zaujme stříbrný kroužek, jímž prochází laserové světlo. Myši využívá leserovou technologii Agilent, která pracuje s krátkou vlnovou délkou. Světlo, které není pouhým okem vidět a které není zdraví škodlivé, se podobně jako u optických myší, odráží od povrchu zpět do čidla, které poté přenese údaje o pohybu do počítače. Za sekundu dokáže čidlo zpracovat 5,8 megapixelů detailů. Mimo to naleznete na spodní straně myši vypínač a tlačítko reset a dále na spodním okraji dva měděné kontakty, zkrze které se myš nabíjí.

Celkem je myš vybavena deseti tlačítky, pro jejich plné ovládání si ovšem musíte nainstalovat dodávaný software. K běžnému použití ovšem stačí připojit přijímač, který je zároveň nabíječkou do USB portu a můžete rovnou pracovat. V tomto případě ovšem fungují pouze pravé a levé tlačítko, kolečko a tlačítka pro posun nahoru a dolu.

Li-Ion baterie, která je napevno zabudovaná uvnitř myši, by měla vydržet zhruba tři neděle. My jsme s myší intenzivně pracoval více než týden a stále svítí dva čtverečky, takže by tento údaj měl odpovídat skutečnosti. Nabíjení myši potom trvá zhruba tři až čtyři hodiny.

Logitech MX1000

Nabíječka je umístěna v přijímači, který využívá pro přenos dat bezdrátovou technologii Fast FR. Přijímač je prakticky identický se přijímači dalších firemních myší, jako je například Cordeles Click! Problémem je však rozdílné napětí, které je u modelu MX1000 vyšší. Pokud použijete zdroj s nižším napětí, myš se nikdy nenabije naplno a ani příliš dlouho nevydrží v provozu.

Práce s myší

Po připojení a zapnutí myši nás mile překvapila citlivost myši, jejíž nárůst proti klasické myši více než znatelný. Dokonce natolik, že jsme si v nastavení museli snížit rychlost odezvy, než jsme si zvykli. Podle technických parametrů by měla být MX1000 až 20krát citlivější než klasické optické myši. Během více než týdenního intenzivního testování jsme, až na malé výtky u již zmiňovaného předního tlačítka, neměli vážnější výhrady k ergonomii. U některých myší vás může bolet při dlouhodobém používání zápěstí nebo můžete dostat křeč do prstů, ale s MX1000 se nám nic takového nestalo ani jednou.

Logitech MX1000 Logitech MX1000

Nejvíce nás ovšem při práci s myší zajímalo, co je pravdy na tom, že si poradí s téměř jakýmkoli povrchem. Otestovali jsme jí na klasických površích jako je deska stolu, podložka pod myš, lesklá obálka časopisu a ani v jednom případě myš nezaváhala. Když si hravě poradila i se skleněnou deskou na psacím stole, před níž již optické myši kapitulují. Rozhodli jsme se jí ani v nejmenším nešetřit a vyzkoušet i některé netradiční povrchy.

Postupně jsme jí předhodili koberec, kus plechu, plastikový talíř, záclony, svetr a dokonce i lidské tělo. Ve všech případech jsme odcházili poraženi a zdálo se, není nic s čím by si laser neporadil. Nakonec se nám jí však přece jen podařilo nachytat na švestkách. Při testu na obrazovce monitoru se kurzor téměř nehnul a při zkoušce na okenní tabuli selhala na plné čáře. Tato selhání jí však můžeme s klidným srdcem odpusti, protože kdo z nás používá jako podložku pod myš obrazovku monitoru nebo okenní tabulku.

Logitech MX1000

Hodnocení

Laserová myš Logitech MX1000 je po všech stránkách téměř dokonalá myš. Nejen, že má vynikající ergonomii a velké množství tlačítek, které si můžete nakonfigurovat k obrazu svému, ale nová technologie výrazně zpřesňuje práci s myší a poradí si skoro s každým povrchem. Otázkou je nakolik to běžný uživatel využije a hlavně na kolik se mu to vyplatí. Přece jen cena myši není nejmenší. V internetovém obchodě Logitechu ji můžete zakoupit za 2432 Kč. Spíše jí tedy využijí profesionálové a další uživatelé, kteří vyžadují extrémní přesnost na libovolném povrch, jako jsou architekti a grafici, ale také hráči počítačových her.