Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budoucnost přenosu dat se jmenuje laserové čipy

aktualizováno 
Miniaturizace součástek v počítači dosáhla svého vrcholu. Funkční a menší díly už nelze za použití stávajících technologií vyrobit. Co bude dál?

Omezení tradičních křemíkových součástek, nástup nanotechnologií a laserových čipů. I tak by se dala shrnout situace panující ve světě informačních technologií.

Spoluzakladatel Intelu Gordon Moorre před více než čtyřiceti lety přišel s prognózou, že kapacita procesorů se každých osmnáct měsíců zdvojnásobí. Jeho předpověď se do podvědomí lidí dostala jako "Mooreův zákon". Byť nejde o zákon v pravém slova smyslu, až doteď neselhal. Ovšem problémy s miniaturizací čipů jsou neoddiskutovatelné.

Mooreův zákon je v současnosti v popředí zájmů mnohých vědců z jednoho prostého důvodu; přichází doba, kdy zdvojnásobování kapacity čipů (čili implementace dvojnásobného množství tranzistorů) naráží na fyzikální překážky.

Menší a ještě menší

Intelu i AMD se podařilo postoupit k hranici 90 nanometrů, čili 0,000 000 090 metrů, ovšem už zde se pro obyčejné součástky objevuje nepřekonatelný problém: jakmile geometrie čipů klesne pod 90 nanometrů, elektrický proud z titěrných drátků začíná unikat.

Obě firmy se problém snaží obejít tak, že vyrábějí vícejádrové procesory. Ač procesory zvlášť pracují pomaleji, jejích celkový společný výkon je mnohem větší než u nejrychlejších jednojádrových procesorů. V současnosti jsou dvoujádrové procesory docela rozšířené a AMD i Intel dokonce plánují výrobu čtyřjádrových procesorů.

Na druhou stranu IBM si nechalo patentovat technologii založenou na uhlíkových nanotrubkách, v nichž se kombinuje klasická křemíková technologie s nanotechnologií uhlíkových molekul.

Řešení nazvané tri-gate

Intel však k řešení problému přistoupil jinak. Tvrdí, že se jim podařilo vyrobit zcela novou architekturu, kterou nazývají tri-gate tranzistory. Podle Intelu rychlost čipů vzroste o 45 procent a o 35 procent klesne spotřeba energie. Hodnoty jsou srovnány se současnými 65nanometrovými tranzistory. Hlavní výhodou nové nanoarchitektury je bezpochyby úspora energie, což pomůže překonat překážky u mobilních zařízení, jakými jsou PDA nebo laptopy.

Jak výrobci říkají, s touto technologií se mohou dostat na úroveň kolem 32 až 22 nanometrů, takže Mooreův zákon může platit ještě dalších deset let.

Nejen rychlost procesoru je důležitá, to Intel dobře ví. Proto rozjel společný výzkum s odborníky z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře na vývoji laserových čipů na bázi křemíku.

Důvod je jasný. Uniká-li elektrický proud v malých součástkách, což je opravdu velká a nepřekonatelná překážka, bude mnohem lepší využít k přenosu dat mezi čipy laserové paprsky. Jedním z hlavních důsledků nového vysokorychlostního přenosu dat bude také pokles výrobních nákladů, s čímž souvisí taktéž pokles cen čipů na trhu.

Laseru k přenosu informací se používá v různých zařízeních běžně (ať už u domácí elektroniky, nebo v optických kabelech), ale v případě čipů půjde o opravdu revoluční krok. Rychlost přenosu dat bude nepřekonatelná. Tím, že se odstraní fyzikální omezení klasických tranzistorů, budou výrobci schopni vyrobit mnohem mobilnější a velmi výkonná zařízení, ať už pro domácí uživatele, nebo pro velká informační centra.Témata: počítač, IBM, Intel

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Hodinky po dědovi jsou jako napínavá detektivka. Nikdy do nich nefoukejte

Hodinky Doxa

Víte, že uvnitř hodinek nebývají diamanty, i když je to na nich „napsáno“? A proč myslíte, že se do hodinek nesmí...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...

Facebook vypustí do vesmíru svůj satelit. Chce poskytovat rychlý internet

Facebook plánuje vlastní družici (ilustrační foto)

Firma Facebook se chystá vypustit na oběžnou dráhu sérii satelitů. Pomocí nich chce poskytovat rychlý internet v...

Najdete na iDNES.cz