Budoucnost tabletů a handheldů podle Samsungu

  0:01aktualizováno  0:01
Požadujete schopnosti Tablet PC, plnohodnotnou klávesnici a rozeznávání rukopisu, v poloviční velikosti a při zlomku váhy. A při podstatně nižší ceně? S kompletním softwarovým balíkem, Javou a Flash? Podívejte se na Nexio - Tablet PC do kapsy!

Když Microsoft navrhoval Tablet PC, zřejmě nevzal v úvahu, že by Samsung mohl vyvinout na bázi již dávno existující technologie cosi, co by přesahovalo schopnostmi a možnostmi Tablet PC a hybridní notebooky.

Seznamte se, Nexio S160 - "Wireless Hand PC" - bezdrátové PC do ruky se nám zalíbilo na první pohled. Tablet PC má v tomto krásném kousku zajímavou konkurenci. A zdaleka ne neschopnou.

Nexio je "typický" handheld běžící na operačním systému Windows CE ve verzi PocketPC 2002, s kompletní sadou Office aplikací. Nabízí všechny funkce běžného PocketPC handheldu, včetně psaní poznámek, editace tabulek, textu, plánování, videa, atd... Ovšem, jinak než ostatní handheldy, Nexio je schopno práce v horizontální pozici - tedy s displejem na šířku, ne pouze na výšku. A v rozlišení 800 x 480 bodů, namísto obvyklých 320 x 240.

Což ovšem samo o sobě nijak nezvyšuje jeho hodnotu a ani z něj nedělá přílišnou konkurenci Tablet PC, která jsou výkonná a mají velké displeje, plus Windows XP namísto "pouhých" Windows CE.

Situace se však dramaticky změní po připojení krytu - po přiklopení na displej vypadá jako zcela běžná plastová krytka, po jeho odkrytí se však objeví plnohodnotná QWERTY klávesnice, která z "obyčejného" handheldu s poměrně rozměrným displejem udělá prakticky náhradu notebooku...

...a díky v handheldech zabudovanému rozeznávání písma nahradí z větší části i daleko dražší, větší, těžší Tablet PC. Samsung prezentoval Nexio i s velice příjemným stojánkem, do kterého se handheld zasunul a s miniklávesnicí vypadal jako stolní PC s displejem, jen v podstatně menším, kapesním provedení.

Připočtěme k rozměrnému vysokorozlišivému displeji a QWERTY klávesnici zabudovaný modul bezdrátové sítě 802.11b, a máte v ruce pracovní stanici do kapsy, s vysokorychlostním připojením k lokální síti a zprostředkovaně k Internetu, s nejvýkonnějším současným mobilním procesorem Intel PXA250 400 MHz, 128MB operační paměti a 64MB aplikací ve FlashROM paměti, lithium-polymerový akumulátor 1500 mAh, to vše v balení o málo větším, než jsou současné iPAQy či barevné Visory, navíc s možností připnutí rezervního akumulátoru, standardně zabudovaného Compact Flash slotu a možnosti přídavného modulu pro PCMCIA karty plné velikosti - typu I či II.

Pokud mohu mluvit za sebe, tenhle stroječek, ideálně doplněný o gigabajtový Compact Flash MicroDrive disk IBM, je v mých očích daleko použitelnější nežli všechny "čisté" tablety; a co do poměru velikost a hmotnost versus produktivita a efektivnost se může poměřovat s nejvýkonnějšími notebooky a hybridními Tablet PC.

Kdyby Microsoft více tlačil na výrobce využívat možností, které zde již jsou k dispozici, pravděpodobně si mohl ušetřit celou show s uváděním Tablet PC - na druhé straně, licence Tablet PC bude částka srovnatelná s cenou běžných Windows XP Professional, zatímco cena jedné licence Windows CE, s kompletní aplikační sadou je jen zlomek této částky - další dobrý důvod pro Nexio.

Tablet PC je velké, poměrně těžké, vydrží jen pár hodin na akumulátory... Samsungu se povedl zásah do černého: javový handheld, s podporou flashových web technologií, kancelářským balíkem (ano, jen v omezené Pocket verzi), s velikostí sotva čtvrtinovou co Tablet PC, Nexio nabízí maximum výkonu v minimálním balení.

Zdroj: www.samsungnexio.comNejčtenější

Skrytý mechanismus zničil obraz za 30 milionů. Záhadný Banksy ukázal zuby

Banksy do svého obrazu zabudoval skartovačku.

Banksy, jeden z nejznámějších a zároveň nejzáhadnějších umělců, znovu šokoval umělecký svět. Ani ne tak úspěchem v...

Afrika do Evropy narazí, shodují se vědci. Budoucnost však zůstává záhadou

Předpověď budoucího pohybu kontinentů Christophera Scoteseho.

Zatímco rekonstrukce minulosti pohybu kontinentů je skutečná věda, jejich predikce je spíše koníček či spekulace....Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Ve dne manažer, v noci hráč. Lenovo chce jedním strojem uspokojit oba

Nývlt Václav: Lenovo Legion

Lenovo si nechalo zpracovat průzkum, podle kterého je dnes stále častějším hráčem počítačových her manažer ve středním...Najdete na iDNES.cz