Teletext HD bude pilotní službou na bázi hybridní televize.

Teletext HD bude pilotní službou na bázi hybridní televize. | foto: www.ct24.cz

Budoucnost televize je interaktivní a donutí vás nakupovat

  • 116
Sedíte pohodlně u televizní obrazovky a líbí se vám telefon, který právě herec ve filmu používá. Stačí jenom stisknout to správné tlačítko na ovladači a již nakupujete.To je jedna z představ tvůrců systému interaktivní televize, kterou příští rok vyzkouší i Česká televize. Ebay na to jde přes aplikace.

Interaktivní televize není nic, čeho by se měl člověk bát. Ve své podstatě sdružuje internetové služby s televizními, avšak s jednou specialitou. Tou je propojení vysílaného obsahu s doplňkovými službami. V průběhu sportovního vysílání se tak může třeba objevit skrytá nabídka na sázku na výsledek, která se zobrazí po stisku k tomu určenému tlačítka.

Pokusů udělat z televizního přijímače více než jen hloupý zobrazovač již bylo několik. Zcela nový systém v ČR hodlá spustit na jaře 2012 Česká televize. Tzv. hybridní vysílání (HbbTV) začne veřejnoprávní televize nabízet nejdříve na satelitu v podobě HD teletextu.

Přijímače

Pro zobrazení multimediálních aplikací ze systému HbbTV musí být divák vybaven DVB digitálním přijímačem s podporou HbbTV a připojením k internetu. Seznam dostupných přijímačů je zde.

Na to ještě nebude potřeba připojení televize k internetu, ale jen hybridní set-top-box. Po připojení televize k internetu umožní HD teletext zobrazovat i složitější grafiku, obrázky či videa.

Kromě teletextu ve vysokém rozlišení zvládne později hybridní televize například hlasovat přes ovladač v televizních anketách nebo ohodnotit hosta pořadu Hyde Park ČT24.

"Pohodlí je také jedna z hlavních výhod. Co dostáváte z počítače, budete moci dostat i při ležení na gauči u televize," uvedla nedávno při prezentaci nového systému Pavlína Kvapilová, která má v ČT na starosti nová média. Pokud se na obrazovce rozsvítí červený čtverec, bude stačit zmáčknout odpovídající tlačítko na ovladači a zobrazit si aktuální nabídku služeb navíc.

Sportovní fanoušky potěší při vysílaných zápasech tabulky, přehledy, sestavy týmů i informace o jednotlivých sportovcích.

Přes dálkové ovládání hybridní televize bude přístupný i televizní archiv iVysílání, který už nyní na internetu obsahuje zdarma zhruba pět let odvysílaných pořadů.

"Dnes chceme vyslat silný signál, že hybridní televize HbbTV je cesta, kterou chceme jít. Je to platforma, kterou podporuje i Evropská vysílací unie," uvedla v rozhovoru na ČT24 Kvapilová.

Hybridní televize není jediná

Už na přelomu tisíciletí testovala Česká televize podobný systém, který však využíval tehdy populární systém MHP.

Ten ve své době sliboval plnohodnotné internetové zpravodajství, účast na hlasování do nejrůznějších žebříčků, anket a hitparád, nákup ve virtuálních obchodech, hraní her nebo třeba pátrání po ukradených autech. K tomu všemu stačil dálkový ovladač, který se až na pár tlačítek nelišil od klasického. U nás zůstalo jen u testu, v některých evropských zemích se dostal i do řádného provozu. Úspěšný však příliš nebyl.

Mnohem větší rozmach nyní zažívají tzv. chytré televize. Tedy televizní přijímače doplněné o programovou nadstavbu, která umožňuje spouštět různé aplikace. Takové systémy ale nejsou obecně standardizované a liší se výrobce od výrobce. Z toho důvodu se jen těžko mohou ucházet o přízeň vysílatelů a televizních stanic, aby mohly překročit hranici mezi televizním vysíláním a interaktivním obsahem.

A právě tam chce vstoupit relativně nový formát HbbTV. Ten umožní mimo jiné propojit speciální data, či chcete-li kódy, vysílané souběžně s právě běžícím programem, s informacemi k nim přidruženými, které mohou být získávány z internetu.

Ebay zkusí nakupování v televizních programech přes iPad

 Aukční portál eBay na to jde jinou cestou. Nová aplikace pro tablet iPad má rozpoznat věci v pořadech, které právě běží v televizi.

"Cílem je vytvořit novou formu sledování televize, při níž bude možné nakupovat a objevovat zajímavé produkty, k nimž by se lidé jinak nedostali," řekl agentuře Reuters Steve Yankovich ze společnosti eBay, která aplikaci vyvinula.

"Zjistili jsme, že když muži sledují sportovní přenos, dostávají chuť koupit si vesty, které nosí jejich oblíbený tým," řekl Yankovich. U žen platí totéž například pro šaty vystupujících v zábavních pořadech.

Nová aplikace vychází z dohody s televizními sítěmi. Věci spojené s jednotlivými pořady, herci nebo sportovními týmy budou označeny a uživatel je najde při sledování televize ve svém tabletu.

Zatím ještě není možné určit pomocí aplikace věc, která se objevila v jedné konkrétní scéně. V budoucnosti by se to ale podle Yankoviche mělo změnit.

Každému záběru by se podle něj mělo přiřadit označení, které aplikace rozpozná a dokáže v něm pak rozpoznat věc, kterou chce divák koupit.