Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budoucnost USB klíčenek - flash, nebo pevný disk?

aktualizováno 
Jaká technologie bude dominovat datovým klíčenkám? Až donedávna byla odpověď jednoduchá, této oblasti jasně kralovaly flash paměti. Díky postupující miniaturizaci ale jejich pozici ohrožuje nová technologie - USB moduly s pevnými disky jsou nyní již jen o málo větší než klasický benzínový zapalovač.

Sázkové kanceláře by mohly začít vypisovat kurzy na nové klání: Jaká technologie bude dominovat datovým klíčenkám? Až donedávna byla odpověď jednoduchá, této oblasti jasně kralovaly flash paměti. Díky postupující miniaturizaci ale jejich pozici ohrožuje nová technologie - USB moduly s pevnými disky jsou nyní již jen o málo větší než klasický benzínový zapalovač.

Malé disky útočí

Hitem poslední doby jsou miniaturní pevné disky s průměrem plotny pouhý jeden palec (tj. 2,54 cm). Samy o sobě nejsou koncipovány jako výměnný modul, ale jsou určeny pro integraci do malých přenosných zařízení. Nedávno jsme se mohli seznámit s prvním hudebním přehrávačem, využívajícím tato média, kterým byl "hudební puk" iRiver iGP-100. Produktů na bázi maličkých harddisků v současné době prodává i několik dalších společností, stačí jmenovat například novou generaci Creative MuVo2, Apple iPod Mini, či novinky značek Philips a Thomson. Ze sféry hudebních přehrávačů se nyní "mikrodisky" dostávají také do sofistikovaných úložných zařízení.

palcový disk Cornice

MPIO HS100 - disk místo paměti

Popis v závěru úvodního odstavce padne jako ulitý na novinku korejské firmy MPIO, která je světovému obecenstvu známa především jako výrobce kapesních MP3 přehrávačů vyšší třídy. Prvním vyslancem této značky na tuzemském trhu je datová klíčenka s označením HS100, která používá jako úložné médium využívá mikrodisk firmy Cornice. Rozměry jednotky jsou 84,5x43,6x14,8 mm, hmotnost činí 56,5 gramu. Příslušenství obsahuje český manuál, přenosné pouzdro a prodlužovací USB kabel.

MPIO HS100
MPIO HS100 s mikrodiskem Cornice

Milovníky vysokých rychlostí potěší integrované rozhraní USB 2.0. Klíčenka podporuje standard USB Mass Storage a po připojení k počítači se přihlásí do systému. Práce se nijak nevymyká zaběhnutému standardu, zacházet s ní můžete jako s jakýmkoliv jiným diskem. Kontrolní dioda svítí během připojení zeleně, aktivitu signalizuje oranžová barva. Disk prakticky okamžitě po skončení každé operace usíná, čímž šetří energii například mateřského notebooku, z nějž saje elektrickou energii.

Na přiloženém osmicentimetrovém cédéčku, oříznutém do formátu kreditní karty, se nacházejí ovladače pro Windows 98 a dvě doprovodné aplikace. X-File Security umožňuje přenášené soubory zašifrovat a zabezpečit heslem proti připadnému zneužití. E-mailový klient X-mailer umožňuje na klíčence synchronizovat elektronickou korespondenci a tam, kde je to možné, odesílat zprávy přes vlastní poštovní server.

Cornice vs. flash

Neboť jsme se snažili porovnat klady a zápory obou technologií, postavili jsme proti HS100 flash klíčenku VMAX s kapacitou 1 GB. Disková klíčenka má oproti paměťové handicap co do velikosti - je zhruba dvakrát širší i o něco silnější, a jak ukazují aktuální trendy na počítačových veletrzích, bude tento rozdíl ještě markantnější. Co se týče rychlosti přenosu dat, tabulka ukazuje, že paměť i mikrodisk podávají pod USB 2.0 poměrně vyrovnané výkony, ale flash přece jen vede. Přepočítáme-li maximální přenosové rychlosti na čas, zjistíme, že 1 GB na VMAXu v ideálních podmínkách zaplníme za 2 minuty 25 sekund, Cornice bude zápis stejného množství dat trvat o minutu déle.

MPIO HS100

VMAX 1GB

buffer

2,3 MB/s

7 MB/s

čtení sekvenční

5 MB/s

7 MB/s

náhodné

1,8 MB/s

7 MB/s

buffer

2,3 MB/s

3,5 MB/s

zápis sekvenční

5 MB/s

7 MB/s

náhodný

1,7 MB/s

2,2 MB/s

Porovnávejme dál, zajímavým aspektem bude jistě odolnost proti otřesům. Zde by se vítězem měla automaticky stát klíčenka s flash pamětí, jenže i když jsme MPIO tahali doslova jako psa a několikrát spadlo ze stolu, žádné problémy jsme nezaznamenali. Malá jednotka je odolná také díky častému parkování hlaviček, jímž předchází poškození mechaniky v klidovém stavu. Rozhodne se tedy v posledním kole.

Flash 1GB klíčenka VMAX
Flash 1GB klíčenka VMAX

Cena/výkon

V této disciplíně je hlavní síla nastupující technologie. Miniaturní disky jsou poměrně levné - samozřejmě je nelze poměřovat s klasickými harddisky, ale poměr cena/kapacita ve srovnání s paměťovými dongly vyznívá jednoznačně ve prospěch Cornice. Zapůjčený "gigabajtový" VMAX se aktuálně prodává za téměř 9 tisíc korun včetně DPH, největší v tuzemsku dostupný model s kapacitou paměti 2 GB dokonce přesahuje dvacetitisícovou hranici. MPIO HS100 stojí 5 990 Kč vč. DPH a při kapacitě 1,5 GB prakticky nemá konkurenci. A co vy, koho zvolíte vítězem?

K testu zapůjčily společnosti EuroFormosa International s.r.o. (MPIO HS100) a ProCa a.s. (VMAX)
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

Najdete na iDNES.cz