Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Budoucnost USB klíčenek - flash, nebo pevný disk?

aktualizováno 
Jaká technologie bude dominovat datovým klíčenkám? Až donedávna byla odpověď jednoduchá, této oblasti jasně kralovaly flash paměti. Díky postupující miniaturizaci ale jejich pozici ohrožuje nová technologie - USB moduly s pevnými disky jsou nyní již jen o málo větší než klasický benzínový zapalovač.

Sázkové kanceláře by mohly začít vypisovat kurzy na nové klání: Jaká technologie bude dominovat datovým klíčenkám? Až donedávna byla odpověď jednoduchá, této oblasti jasně kralovaly flash paměti. Díky postupující miniaturizaci ale jejich pozici ohrožuje nová technologie - USB moduly s pevnými disky jsou nyní již jen o málo větší než klasický benzínový zapalovač.

Malé disky útočí

Hitem poslední doby jsou miniaturní pevné disky s průměrem plotny pouhý jeden palec (tj. 2,54 cm). Samy o sobě nejsou koncipovány jako výměnný modul, ale jsou určeny pro integraci do malých přenosných zařízení. Nedávno jsme se mohli seznámit s prvním hudebním přehrávačem, využívajícím tato média, kterým byl "hudební puk" iRiver iGP-100. Produktů na bázi maličkých harddisků v současné době prodává i několik dalších společností, stačí jmenovat například novou generaci Creative MuVo2, Apple iPod Mini, či novinky značek Philips a Thomson. Ze sféry hudebních přehrávačů se nyní "mikrodisky" dostávají také do sofistikovaných úložných zařízení.

palcový disk Cornice

MPIO HS100 - disk místo paměti

Popis v závěru úvodního odstavce padne jako ulitý na novinku korejské firmy MPIO, která je světovému obecenstvu známa především jako výrobce kapesních MP3 přehrávačů vyšší třídy. Prvním vyslancem této značky na tuzemském trhu je datová klíčenka s označením HS100, která používá jako úložné médium využívá mikrodisk firmy Cornice. Rozměry jednotky jsou 84,5x43,6x14,8 mm, hmotnost činí 56,5 gramu. Příslušenství obsahuje český manuál, přenosné pouzdro a prodlužovací USB kabel.

MPIO HS100
MPIO HS100 s mikrodiskem Cornice

Milovníky vysokých rychlostí potěší integrované rozhraní USB 2.0. Klíčenka podporuje standard USB Mass Storage a po připojení k počítači se přihlásí do systému. Práce se nijak nevymyká zaběhnutému standardu, zacházet s ní můžete jako s jakýmkoliv jiným diskem. Kontrolní dioda svítí během připojení zeleně, aktivitu signalizuje oranžová barva. Disk prakticky okamžitě po skončení každé operace usíná, čímž šetří energii například mateřského notebooku, z nějž saje elektrickou energii.

Na přiloženém osmicentimetrovém cédéčku, oříznutém do formátu kreditní karty, se nacházejí ovladače pro Windows 98 a dvě doprovodné aplikace. X-File Security umožňuje přenášené soubory zašifrovat a zabezpečit heslem proti připadnému zneužití. E-mailový klient X-mailer umožňuje na klíčence synchronizovat elektronickou korespondenci a tam, kde je to možné, odesílat zprávy přes vlastní poštovní server.

Cornice vs. flash

Neboť jsme se snažili porovnat klady a zápory obou technologií, postavili jsme proti HS100 flash klíčenku VMAX s kapacitou 1 GB. Disková klíčenka má oproti paměťové handicap co do velikosti - je zhruba dvakrát širší i o něco silnější, a jak ukazují aktuální trendy na počítačových veletrzích, bude tento rozdíl ještě markantnější. Co se týče rychlosti přenosu dat, tabulka ukazuje, že paměť i mikrodisk podávají pod USB 2.0 poměrně vyrovnané výkony, ale flash přece jen vede. Přepočítáme-li maximální přenosové rychlosti na čas, zjistíme, že 1 GB na VMAXu v ideálních podmínkách zaplníme za 2 minuty 25 sekund, Cornice bude zápis stejného množství dat trvat o minutu déle.

MPIO HS100

VMAX 1GB

buffer

2,3 MB/s

7 MB/s

čtení sekvenční

5 MB/s

7 MB/s

náhodné

1,8 MB/s

7 MB/s

buffer

2,3 MB/s

3,5 MB/s

zápis sekvenční

5 MB/s

7 MB/s

náhodný

1,7 MB/s

2,2 MB/s

Porovnávejme dál, zajímavým aspektem bude jistě odolnost proti otřesům. Zde by se vítězem měla automaticky stát klíčenka s flash pamětí, jenže i když jsme MPIO tahali doslova jako psa a několikrát spadlo ze stolu, žádné problémy jsme nezaznamenali. Malá jednotka je odolná také díky častému parkování hlaviček, jímž předchází poškození mechaniky v klidovém stavu. Rozhodne se tedy v posledním kole.

Flash 1GB klíčenka VMAX
Flash 1GB klíčenka VMAX

Cena/výkon

V této disciplíně je hlavní síla nastupující technologie. Miniaturní disky jsou poměrně levné - samozřejmě je nelze poměřovat s klasickými harddisky, ale poměr cena/kapacita ve srovnání s paměťovými dongly vyznívá jednoznačně ve prospěch Cornice. Zapůjčený "gigabajtový" VMAX se aktuálně prodává za téměř 9 tisíc korun včetně DPH, největší v tuzemsku dostupný model s kapacitou paměti 2 GB dokonce přesahuje dvacetitisícovou hranici. MPIO HS100 stojí 5 990 Kč vč. DPH a při kapacitě 1,5 GB prakticky nemá konkurenci. A co vy, koho zvolíte vítězem?

K testu zapůjčily společnosti EuroFormosa International s.r.o. (MPIO HS100) a ProCa a.s. (VMAX)Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Wi-fi bude mít po letech lepší zabezpečení i připojení bez displeje

Logo certifikovaného zařízení wi-fi

Organizace, která zaštiťuje vývoj bezdrátového standardu wi-fi vydala novou verzi zabezpečení WPA.

Najdete na iDNES.cz