Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už jste viděli nejstarší českou jeskynní malbu? V sobotu máte šanci

  10:00aktualizováno  10:00
Zveme vás do jeskyně, kam se běžně nepodíváte. V sobotu bude výjimečně zpřístupněna jeskyně Býčí skála, známá jako místo nálezu nejstarší české jeskynní malby či záhadného hromadného pohřbu. Na exkurzi v doprovodu archeologů vás zve pořadatel Český rozhlas i redakce Technet.cz.

Skála se vchodem do jeskyně Býčí skála | foto: Akil

Pokud byste si v sobotu chtěli zpestřit program výletem za tajemstvím, máme pro vás tip. Od dvou hodin odpoledne až osmé hodiny večerní se pro posluchače Českého rozhlasu pořadu Meteor a čtenáře Technet.cz výjimečně otevírá prostor jeskyně Býčí skála, jeskyně plná záhad. Do jeskyně se podíváme díky archeologům doc. Martinu Olivovi a Martinu Golcovi a speleologům.

Jak do jeskyně

a jak na soutěž

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od Brna, v Křtinském údolí mezi městy Adamov a Křtiny.

Začíná se ve 14:00, konec je ve 20:00.

Akci pořádá Český rozhlas pořad Meteor. Zve vás na ni i redakce Technet.cz.

Další sobotní výlety do míst, kam se běžně nepodíváte, naleznete na stránkách Meteoru zde.

Soutěž

Když na místě jako čtenáři Technet.cz sdělíte pořadatelům heslo "Vědu máme v krvi", získáte speciální indícii, která vás může dovést až k vítězství v této soutěži.

Největší záhadou jeskyně je příběh za světově unikátním pohřbem ze starší doby železné. V jeskyni se našlo 40 koster, z větší části mladých žen. Některé z nich měly uťatou hlavu či údy. Odborníci si dodnes nejsou jisti, zda šlo o rituální pohřeb velmože nebo spíše pozůstatky jeskynní svatyně.

V Býčí skále se také skrývá dosud nejstarší nalezená jeskynní malba na našem území, stejně jako nejstarší vyobrazení hudebního nástroje, nalezené na našem území. Obojí uvidíte na vlastní oči, a na místě bude také odborník na prehistorické hudební nástroje, Jan Kašpařík, za jehož vedení si budete moci z přírodního materiálu vytvořit funkční pravěkou flétnu, již si pak odvezete domů.

Na místě uvidíte i věrnou kopii bronzového býčka, který byl v jeskyni nalezen a podle kterého získala své jméno. Vědci s sebou přivezou i jeden originální předmět, který v jeskyni našli. Co přesně to bude, se nechte překvapit.

A aby těch událostí okolo jeskyně nebylo málo, za druhé světové války si zde nacisté vybudovali podzemní továrnu, která místo bohužel nevratně porušila. Akci pořádá pořad Meteor Českého rozhlasu, zve vás na ni i redakce Technet.cz. Pochopitelně pro vás chystáme reportáž.

Kudy tam a co s sebou?

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od Brna, v Křtinském údolí mezi městy Adamov a Křtiny.

Jeskyně Býčí skála

Jeskyně Býčí skála

Dostat se na místo není těžké.  Automobilem můžete dojet na  parkoviště u Staré hutě (Františčina huť) na souřadnicích 49°18'23.675"N, 16°40'40.205"E.  Vlakem z Brna hl.n. jede každou hodinu vlak do zastávky "Adamov zastávka". Cesta trvá 21 minut. Spoje TAM pro daný den najdete ZDE. Zpáteční spoje najdete přehledně ZDE. Jeskyně je od zastávky vzdálena 5 km pěší chůze asfaltovou cestou po rovině. 

Doporučujeme věnovat i trochu času přípravě na cestu. Pokud si hodláte vyrobit repliku pravěkého hudebního nástroje, hodí se menší ostrý nůž. Pokud si hodláte prohlédnout nitro jeskyně, zejména místa, kam pravěký člověk před cca 5200 lety nakreslil dodnes záhadný abstraktní objekt, případně místo, kde je nejstarší malba hudebního nástroje u nás, bude vhodná baterka.

Neměli byste si s sebou zapomenout také teplé oblečení. . V jeskyni je stálá teplota 8°C, která je při delším pobytu uvnitř cítit. Hodí se také dobrá turistická obuv. Pořadatelé pro Vás na místě připravili uvnitř skalní prostory jeskynní ohniště s posezením.

Kam dál?

A pokud se vám bude sobota líbit, pořad Meteor během léta pořádá i další podobné návštěvy míst, kam se obvykle nepodíváte. Jejich seznam můžete najít zde.

A když už budete v sobotu na jihu Moravy a vědecky naladěni, máme pro vás i jeden další tip. V pátek uplynulo přesně 190 let od narození asi vůbec nejvýznamnější vědecké postavy v dosavadní historii českých zemí: Gregora Johanna Mendela. Krátce jsme jeho práci a výroči připomněli v tomto článku (až dole).

Nic na to nemění ani fakt, že jeho hlavní práce je napsaná německy, Versuche über Pflanzen-Hybriden, tedy Pokusy s rostlinnými hybridy, patří do zlatého fondu moderní biologie, když sklouzneme k ohranému klišé (pokud se nám podařilo dohledat, na webu je pouze německy a anglicky). Rodáka z Vražkova biologie pravda opakovaně objevovala a zase zapomínala, ale to je dáno trochu i tím, že jeho výzkumu předběhl technické možnosti své doby. Dlouho neexistoval způsob, jak se na dědičnost podívat na úrovni molekul.

Pokud tedy vaše cesta k Býčí skále povede přes Brno, navrhujeme vám navštívit Mendelovo muzea v moravském hlavním městě. Přístupná je od pátku 20.7. Otevírací dobu a informace o vstupném najdete na této stránce, mapu přikládáme. Přejeme příjemnou sobotu.  

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Geniální fyzik, celebrita, hrdina i rebel. Vědci vzpomínají na Hawkinga

Stephen Hawking

Změnil náš pohled na vesmír, na černé díry, gravitaci i samotný velký třesk. Kromě toho byl však také popularizátorem...

Pramínky vlasů z pravěku: jaké účesy hýbaly světem před tisíciletími?

Žena ze Skrydstrupu

Co nosili Evropané na svých hlavách v době bronzové či kamenné? Budete se možná divit, ale víme toho poměrně dost. Mimo...

Najdete na iDNES.cz