Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už jste viděli nejstarší českou jeskynní malbu? V sobotu máte šanci

  10:00aktualizováno  10:00
Zveme vás do jeskyně, kam se běžně nepodíváte. V sobotu bude výjimečně zpřístupněna jeskyně Býčí skála, známá jako místo nálezu nejstarší české jeskynní malby či záhadného hromadného pohřbu. Na exkurzi v doprovodu archeologů vás zve pořadatel Český rozhlas i redakce Technet.cz.

Skála se vchodem do jeskyně Býčí skála | foto: Akil

Pokud byste si v sobotu chtěli zpestřit program výletem za tajemstvím, máme pro vás tip. Od dvou hodin odpoledne až osmé hodiny večerní se pro posluchače Českého rozhlasu pořadu Meteor a čtenáře Technet.cz výjimečně otevírá prostor jeskyně Býčí skála, jeskyně plná záhad. Do jeskyně se podíváme díky archeologům doc. Martinu Olivovi a Martinu Golcovi a speleologům.

Jak do jeskyně

a jak na soutěž

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od Brna, v Křtinském údolí mezi městy Adamov a Křtiny.

Začíná se ve 14:00, konec je ve 20:00.

Akci pořádá Český rozhlas pořad Meteor. Zve vás na ni i redakce Technet.cz.

Další sobotní výlety do míst, kam se běžně nepodíváte, naleznete na stránkách Meteoru zde.

Soutěž

Když na místě jako čtenáři Technet.cz sdělíte pořadatelům heslo "Vědu máme v krvi", získáte speciální indícii, která vás může dovést až k vítězství v této soutěži.

Největší záhadou jeskyně je příběh za světově unikátním pohřbem ze starší doby železné. V jeskyni se našlo 40 koster, z větší části mladých žen. Některé z nich měly uťatou hlavu či údy. Odborníci si dodnes nejsou jisti, zda šlo o rituální pohřeb velmože nebo spíše pozůstatky jeskynní svatyně.

V Býčí skále se také skrývá dosud nejstarší nalezená jeskynní malba na našem území, stejně jako nejstarší vyobrazení hudebního nástroje, nalezené na našem území. Obojí uvidíte na vlastní oči, a na místě bude také odborník na prehistorické hudební nástroje, Jan Kašpařík, za jehož vedení si budete moci z přírodního materiálu vytvořit funkční pravěkou flétnu, již si pak odvezete domů.

Na místě uvidíte i věrnou kopii bronzového býčka, který byl v jeskyni nalezen a podle kterého získala své jméno. Vědci s sebou přivezou i jeden originální předmět, který v jeskyni našli. Co přesně to bude, se nechte překvapit.

A aby těch událostí okolo jeskyně nebylo málo, za druhé světové války si zde nacisté vybudovali podzemní továrnu, která místo bohužel nevratně porušila. Akci pořádá pořad Meteor Českého rozhlasu, zve vás na ni i redakce Technet.cz. Pochopitelně pro vás chystáme reportáž.

Kudy tam a co s sebou?

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od Brna, v Křtinském údolí mezi městy Adamov a Křtiny.

Jeskyně Býčí skála

Jeskyně Býčí skála

Dostat se na místo není těžké.  Automobilem můžete dojet na  parkoviště u Staré hutě (Františčina huť) na souřadnicích 49°18'23.675"N, 16°40'40.205"E.  Vlakem z Brna hl.n. jede každou hodinu vlak do zastávky "Adamov zastávka". Cesta trvá 21 minut. Spoje TAM pro daný den najdete ZDE. Zpáteční spoje najdete přehledně ZDE. Jeskyně je od zastávky vzdálena 5 km pěší chůze asfaltovou cestou po rovině. 

Doporučujeme věnovat i trochu času přípravě na cestu. Pokud si hodláte vyrobit repliku pravěkého hudebního nástroje, hodí se menší ostrý nůž. Pokud si hodláte prohlédnout nitro jeskyně, zejména místa, kam pravěký člověk před cca 5200 lety nakreslil dodnes záhadný abstraktní objekt, případně místo, kde je nejstarší malba hudebního nástroje u nás, bude vhodná baterka.

Neměli byste si s sebou zapomenout také teplé oblečení. . V jeskyni je stálá teplota 8°C, která je při delším pobytu uvnitř cítit. Hodí se také dobrá turistická obuv. Pořadatelé pro Vás na místě připravili uvnitř skalní prostory jeskynní ohniště s posezením.

Kam dál?

A pokud se vám bude sobota líbit, pořad Meteor během léta pořádá i další podobné návštěvy míst, kam se obvykle nepodíváte. Jejich seznam můžete najít zde.

A když už budete v sobotu na jihu Moravy a vědecky naladěni, máme pro vás i jeden další tip. V pátek uplynulo přesně 190 let od narození asi vůbec nejvýznamnější vědecké postavy v dosavadní historii českých zemí: Gregora Johanna Mendela. Krátce jsme jeho práci a výroči připomněli v tomto článku (až dole).

Nic na to nemění ani fakt, že jeho hlavní práce je napsaná německy, Versuche über Pflanzen-Hybriden, tedy Pokusy s rostlinnými hybridy, patří do zlatého fondu moderní biologie, když sklouzneme k ohranému klišé (pokud se nám podařilo dohledat, na webu je pouze německy a anglicky). Rodáka z Vražkova biologie pravda opakovaně objevovala a zase zapomínala, ale to je dáno trochu i tím, že jeho výzkumu předběhl technické možnosti své doby. Dlouho neexistoval způsob, jak se na dědičnost podívat na úrovni molekul.

Pokud tedy vaše cesta k Býčí skále povede přes Brno, navrhujeme vám navštívit Mendelovo muzea v moravském hlavním městě. Přístupná je od pátku 20.7. Otevírací dobu a informace o vstupném najdete na této stránce, mapu přikládáme. Přejeme příjemnou sobotu.  

Autor:Nejčtenější

Otázka dne: Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů?

Dítě vydrží v děloze několik týdnů hlavou dolů. Vy to ovšem doma nezkoušejte,...

Jak může dítě v děloze přežít týdny hlavou dolů, tedy v poloze, která u dospělého vede spolehlivě ke smrti? To je téma...

V USA skončila svoboda internetu. Operátoři ho mohou zpomalovat

Protesty na podporu Net Neutrality (Los Angeles)

Federální komise pro komunikaci zrušila ochranu svobody internetového připojení, tzv. síťovou neutralitu. Rozhodnutí...Poslední den: vyberte Mobil roku a vyhrajte špičkový smartphone

Mobil roku

Hlasujte v jubilejním 20. ročníku ankety Mobil roku. Vyberte nejlepší letošní smartphone a vyhrajte jednu z...

Měla to být revoluce v létání. Před 50 lety poprvé vyjel Concorde z hangáru

První premiéra Concorde na veřejnosti v Toulouse.

Letiště Toulouse-Blagnac, pondělí 11.prosince 1967. Veřejnost má poprvé možnost na vlastní oči spatřit Concorde, první...

Čínská letadlová loď bude asi mít elektromagnetický katapult na letadla

Vizualizace nové čínské letadlové lodě Type 002

Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva Type 002 bude pravděpodobně vybavena elektromagnetickým katapultem pro...Další z rubriky

Evropská komise dala herbicidu glyfosátu dalších pět let

Roundup je dnes nejpoužívanějším totálním herbicidem.

Patrně nejpoužívanější pesticid na světě, známý pod obchodní značkou Roundup, má poněkud překvapivě prodlouženou lhůtu...

Trump zakázal slova „založeno na vědě“, „transgender“ nebo „diverzita“

Z rozpočtu CDC má prý zmizet spojení „založeno na vědě“

Trumpova administrativa předala americkému Centru pro kontrolu a prevenci chorob seznam zakázaných slov, která se...

Proč zrovna tam? Stačilo málo a dinosauři unikli záhubě

Gravitační mapa oblasti kráteru Chicxulub u mexických břehů. Kráter tvoří...

Vymírání dinosaurů a následný nástup savců před 66 miliony let vůbec nemusely nastat, kdyby tehdy osudná planetka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz