Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Už jste viděli nejstarší českou jeskynní malbu? V sobotu máte šanci

  10:00aktualizováno  10:00
Zveme vás do jeskyně, kam se běžně nepodíváte. V sobotu bude výjimečně zpřístupněna jeskyně Býčí skála, známá jako místo nálezu nejstarší české jeskynní malby či záhadného hromadného pohřbu. Na exkurzi v doprovodu archeologů vás zve pořadatel Český rozhlas i redakce Technet.cz.

Skála se vchodem do jeskyně Býčí skála | foto: Akil

Pokud byste si v sobotu chtěli zpestřit program výletem za tajemstvím, máme pro vás tip. Od dvou hodin odpoledne až osmé hodiny večerní se pro posluchače Českého rozhlasu pořadu Meteor a čtenáře Technet.cz výjimečně otevírá prostor jeskyně Býčí skála, jeskyně plná záhad. Do jeskyně se podíváme díky archeologům doc. Martinu Olivovi a Martinu Golcovi a speleologům.

Jak do jeskyně

a jak na soutěž

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od Brna, v Křtinském údolí mezi městy Adamov a Křtiny.

Začíná se ve 14:00, konec je ve 20:00.

Akci pořádá Český rozhlas pořad Meteor. Zve vás na ni i redakce Technet.cz.

Další sobotní výlety do míst, kam se běžně nepodíváte, naleznete na stránkách Meteoru zde.

Soutěž

Když na místě jako čtenáři Technet.cz sdělíte pořadatelům heslo "Vědu máme v krvi", získáte speciální indícii, která vás může dovést až k vítězství v této soutěži.

Největší záhadou jeskyně je příběh za světově unikátním pohřbem ze starší doby železné. V jeskyni se našlo 40 koster, z větší části mladých žen. Některé z nich měly uťatou hlavu či údy. Odborníci si dodnes nejsou jisti, zda šlo o rituální pohřeb velmože nebo spíše pozůstatky jeskynní svatyně.

V Býčí skále se také skrývá dosud nejstarší nalezená jeskynní malba na našem území, stejně jako nejstarší vyobrazení hudebního nástroje, nalezené na našem území. Obojí uvidíte na vlastní oči, a na místě bude také odborník na prehistorické hudební nástroje, Jan Kašpařík, za jehož vedení si budete moci z přírodního materiálu vytvořit funkční pravěkou flétnu, již si pak odvezete domů.

Na místě uvidíte i věrnou kopii bronzového býčka, který byl v jeskyni nalezen a podle kterého získala své jméno. Vědci s sebou přivezou i jeden originální předmět, který v jeskyni našli. Co přesně to bude, se nechte překvapit.

A aby těch událostí okolo jeskyně nebylo málo, za druhé světové války si zde nacisté vybudovali podzemní továrnu, která místo bohužel nevratně porušila. Akci pořádá pořad Meteor Českého rozhlasu, zve vás na ni i redakce Technet.cz. Pochopitelně pro vás chystáme reportáž.

Kudy tam a co s sebou?

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od Brna, v Křtinském údolí mezi městy Adamov a Křtiny.

Jeskyně Býčí skála

Jeskyně Býčí skála

Dostat se na místo není těžké.  Automobilem můžete dojet na  parkoviště u Staré hutě (Františčina huť) na souřadnicích 49°18'23.675"N, 16°40'40.205"E.  Vlakem z Brna hl.n. jede každou hodinu vlak do zastávky "Adamov zastávka". Cesta trvá 21 minut. Spoje TAM pro daný den najdete ZDE. Zpáteční spoje najdete přehledně ZDE. Jeskyně je od zastávky vzdálena 5 km pěší chůze asfaltovou cestou po rovině. 

Doporučujeme věnovat i trochu času přípravě na cestu. Pokud si hodláte vyrobit repliku pravěkého hudebního nástroje, hodí se menší ostrý nůž. Pokud si hodláte prohlédnout nitro jeskyně, zejména místa, kam pravěký člověk před cca 5200 lety nakreslil dodnes záhadný abstraktní objekt, případně místo, kde je nejstarší malba hudebního nástroje u nás, bude vhodná baterka.

Neměli byste si s sebou zapomenout také teplé oblečení. . V jeskyni je stálá teplota 8°C, která je při delším pobytu uvnitř cítit. Hodí se také dobrá turistická obuv. Pořadatelé pro Vás na místě připravili uvnitř skalní prostory jeskynní ohniště s posezením.

Kam dál?

A pokud se vám bude sobota líbit, pořad Meteor během léta pořádá i další podobné návštěvy míst, kam se obvykle nepodíváte. Jejich seznam můžete najít zde.

A když už budete v sobotu na jihu Moravy a vědecky naladěni, máme pro vás i jeden další tip. V pátek uplynulo přesně 190 let od narození asi vůbec nejvýznamnější vědecké postavy v dosavadní historii českých zemí: Gregora Johanna Mendela. Krátce jsme jeho práci a výroči připomněli v tomto článku (až dole).

Nic na to nemění ani fakt, že jeho hlavní práce je napsaná německy, Versuche über Pflanzen-Hybriden, tedy Pokusy s rostlinnými hybridy, patří do zlatého fondu moderní biologie, když sklouzneme k ohranému klišé (pokud se nám podařilo dohledat, na webu je pouze německy a anglicky). Rodáka z Vražkova biologie pravda opakovaně objevovala a zase zapomínala, ale to je dáno trochu i tím, že jeho výzkumu předběhl technické možnosti své doby. Dlouho neexistoval způsob, jak se na dědičnost podívat na úrovni molekul.

Pokud tedy vaše cesta k Býčí skále povede přes Brno, navrhujeme vám navštívit Mendelovo muzea v moravském hlavním městě. Přístupná je od pátku 20.7. Otevírací dobu a informace o vstupném najdete na této stránce, mapu přikládáme. Přejeme příjemnou sobotu.  

Autor:


Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

Další z rubriky

Kdo jsou největší dinosauři a jak dopadli ve srovnání se současnými obry

FMNH Patagotitan.jpg  S výjimkou obřího plejtváka obrovského a dvou dalších...

Běžná představa dinosaura evokuje velkého jedince, který rozměry překonává většinu současné fauny. Jak si ale stojí...

Jste pro letní a zimní čas, nebo ne? ptá se EU v dotazníku

Letní čas se může prodražit, ale dal vzniknout novým povoláním. (ilustrační...

V létě o hodinu dopředu, v zimě zase zpátky. Časový posun je zejména v severských zemích velké téma a nyní se jím...

Jak se odhalují plagiáty? Přeházet slova nestačí, překlad ale stroj ošálí

Ctrl + C, Ctrl + V, dvě klávesové zkratky, které zná snad každý.

Nástroje na detekci opsaných pasáží mají nemalý problém. Musí porovnat odevzdanou diplomovou práci s miliony stránek už...

Najdete na iDNES.cz