Lidé by rádi používali své počítače v práci, ale bojí se o soukromí

  11:45aktualizováno  11:45
Používat vlastní zařízení v práci by podle nového průzkumu, na kterém se podílel spolu se společností Intel i Technet.iDNES.cz, chtěla většina oslovených respondentů.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kolem 14 procent uživatelů v Česku již má zkušenost s využíváním vlastních počítačů a tabletů i pro práci. Může se to zdát málo i proto, že z výsledků vyplývá, že tato nabídka zatím chybí 38 procentům dotazovaných. Firmy se tomuto trendu označovanému také jako „Bring Your Own Device (BYOD)“ zatím brání kvůli vyšším nákladům na správu nových zařízení, která mají různou konfiguraci a je třeba je dostatečně zabezpečit a částečně spravovat.

Výsledky studie na téma využívání vlastních přístrojů v práci (BYOD).

Výňatek ze studie na téma využívání vlastních přístrojů v práci (BYOD).

Obavy však panují i na straně zaměstnanců. Vadí jim, že by zaměstnavatel mohl zneužít jejich počítače pro přístup do jejich soukromí.

„Valná většina respondentů průzkumu (stupeň 7,07 na desetibodové stupnici) vyhodnotilo jako riziko, že jejich zaměstnavatel bude mít skrze jejich počítač snadnější přístup k jejich soukromí a že by je mohl narušit. Poměrně rozšířené (6,41) je také mínění, že soukromý počítač bude vystaven bezpečnostním incidentům cílícím na firmu, což může v důsledku vést k ohrožení či ztrátě soukromých dat,“ uvedl k výsledkům průzkumu marketingový a PR manažer společnosti Intel Pavel Svoboda.

Část uživatelů se obává, že by je vlastní počítač při práci rozptyloval a sváděl k vyřizování soukromých záležitostí. To by se mohlo negativně projevit na jejich pracovním výkonu, případně by tím porušovali pracovní podmínky.

Na druhou stranu si zájemci o možnost využívat svůj soukromý počítač i v práci myslí, že by jim pomohlo využívat počítač, který důvěrně znají a zároveň by pro ně bylo praktičtější mít práci i zábavu na jednom zařízení.

Tak trochu to souvisí to i s dalším trendem, který se v současnosti stále více rozvíjí. Je jím práce z domova, která se již nyní týká až 48 procent zaměstnanců, kteří nejsou pevně vázaní na jedno pracovní místo v kanceláři. U dalších čtyř procent respondentů zaměstnavatel podobnou nabídku připravuje.

Bezdrátová budoucnost

Poměrně překvapivé bylo zjištění, že více než polovině respondentů vadí na pracovišti množství kabelů, přičemž 16 % je považuje za překážku vlastní mobility a efektivity práce, zbývajících 41 % v nich vidí problém spíše estetický.

„Nicméně čtyři z pěti zaměstnanců (79 %) by technologii bezdrátového přenosu obrazu a propojení s perifériemi bez jakýchkoli kabelů ve své práci přivítaly. Obdobně se tato technologie jeví perspektivní ředitelům IT českých firem. Ve své firmě by ji chtělo mít 73 % českých CIOs, což z ní společně s bezdrátovým nabíjením činí nejatraktivnější z technologických trendů posledních let,“ píše se ve zprávě.

O průzkumu

Společného průzkumu společnosti Intel a Technet.cz se zúčastnil reprezentativní vzorek zhruba 800 respondentů v ČR ve věku 18 až 60 let. Vstupní podmínkou byla zkušenost respondenta s prací na počítači.

Data byla sbírána metodou CAWI (Computer-assisted web interviewing). Od obyčejné „webové ankety“ se CAWI liší především přísnějšími pravidly pro výběr respondentů. Agentura Nielsen Admosphere sbírala data ve dnech 20. až 27. září 2016.

Výzkum financovala společnost Intel. Oba pořadatelé výzkumu mají přístup k syrovým datům pro další analýzu.Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Microsoft přestavil černé notebooky, počítač v displeji a sluchátka

Rodina novinek Surface pro rok 2018

Společnost Microsoft ukázala novou generaci počítačů Surface a překvapení k tomu - vlastní sluchátka.

Čína údajně zaútočila na americké služby přes Apple a Amazon

Podle zdrojů agentury Bloomberg odhalily experti v USA ve vnitřnostech serverů...

Čínské tajné služby podle agentury Bloomberg provedly masivní útok na americké společnosti a skrze ně na americké tajné...

Připravuje se nový formát SD karet. NanoSD bude velká jako nanoSIM

Rozměry současných oficiálních formátů SD karet,

Paměťové karty formátu SD dostanou nového sourozence. Nový formát má ušetřit místo v mobilních zařízeních, ale není...Najdete na iDNES.cz