Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé by rádi používali své počítače v práci, ale bojí se o soukromí

  • 36
Používat vlastní zařízení v práci by podle nového průzkumu, na kterém se podílel spolu se společností Intel i Technet.iDNES.cz, chtěla většina oslovených respondentů.

Kolem 14 procent uživatelů v Česku již má zkušenost s využíváním vlastních počítačů a tabletů i pro práci. Může se to zdát málo i proto, že z výsledků vyplývá, že tato nabídka zatím chybí 38 procentům dotazovaných. Firmy se tomuto trendu označovanému také jako „Bring Your Own Device (BYOD)“ zatím brání kvůli vyšším nákladům na správu nových zařízení, která mají různou konfiguraci a je třeba je dostatečně zabezpečit a částečně spravovat.

Výňatek ze studie na téma využívání vlastních přístrojů v práci (BYOD).

Obavy však panují i na straně zaměstnanců. Vadí jim, že by zaměstnavatel mohl zneužít jejich počítače pro přístup do jejich soukromí.

„Valná většina respondentů průzkumu (stupeň 7,07 na desetibodové stupnici) vyhodnotilo jako riziko, že jejich zaměstnavatel bude mít skrze jejich počítač snadnější přístup k jejich soukromí a že by je mohl narušit. Poměrně rozšířené (6,41) je také mínění, že soukromý počítač bude vystaven bezpečnostním incidentům cílícím na firmu, což může v důsledku vést k ohrožení či ztrátě soukromých dat,“ uvedl k výsledkům průzkumu marketingový a PR manažer společnosti Intel Pavel Svoboda.

Část uživatelů se obává, že by je vlastní počítač při práci rozptyloval a sváděl k vyřizování soukromých záležitostí. To by se mohlo negativně projevit na jejich pracovním výkonu, případně by tím porušovali pracovní podmínky.

Na druhou stranu si zájemci o možnost využívat svůj soukromý počítač i v práci myslí, že by jim pomohlo využívat počítač, který důvěrně znají a zároveň by pro ně bylo praktičtější mít práci i zábavu na jednom zařízení.

Tak trochu to souvisí to i s dalším trendem, který se v současnosti stále více rozvíjí. Je jím práce z domova, která se již nyní týká až 48 procent zaměstnanců, kteří nejsou pevně vázaní na jedno pracovní místo v kanceláři. U dalších čtyř procent respondentů zaměstnavatel podobnou nabídku připravuje.

Bezdrátová budoucnost

Poměrně překvapivé bylo zjištění, že více než polovině respondentů vadí na pracovišti množství kabelů, přičemž 16 % je považuje za překážku vlastní mobility a efektivity práce, zbývajících 41 % v nich vidí problém spíše estetický.

„Nicméně čtyři z pěti zaměstnanců (79 %) by technologii bezdrátového přenosu obrazu a propojení s perifériemi bez jakýchkoli kabelů ve své práci přivítaly. Obdobně se tato technologie jeví perspektivní ředitelům IT českých firem. Ve své firmě by ji chtělo mít 73 % českých CIOs, což z ní společně s bezdrátovým nabíjením činí nejatraktivnější z technologických trendů posledních let,“ píše se ve zprávě.

O průzkumu

Společného průzkumu společnosti Intel a Technet.cz se zúčastnil reprezentativní vzorek zhruba 800 respondentů v ČR ve věku 18 až 60 let. Vstupní podmínkou byla zkušenost respondenta s prací na počítači.

Data byla sbírána metodou CAWI (Computer-assisted web interviewing). Od obyčejné „webové ankety“ se CAWI liší především přísnějšími pravidly pro výběr respondentů. Agentura Nielsen Admosphere sbírala data ve dnech 20. až 27. září 2016.

Výzkum financovala společnost Intel. Oba pořadatelé výzkumu mají přístup k syrovým datům pro další analýzu.