Bývalí hackeři pomáhají předcházet terorismu

  • 7
Jedenatřicetiletý Larsen je počítačový hacker. Jeho cílem však není působit pohromy, ale posilovat bezpečnost americké infrastruktury. Je součástí projektu, v němž zkušení hackeři mají zabránit případným teroristickým útokům v kyberprostoru.
Jason Larsen naťuká pár řádek do počítače, aby pronikl do řízení nedalekého chemického závodu. Pak najde uvnitř videokameru připojenou on-line a potvrdí, že se dostal k hodnotám tlaku. ,,Je to úkol. Jste to vy, kdo najde trhlinu," odpovídá na otázku po motivaci. ,,Jste to vy, kdo stojí proti ochráncům."
Dlouhovlasý jedenatřicetiletý Larsen je počítačový hacker, který se vyzná. Jeho cílem však není působit pohromy, ale posilovat bezpečnost amerických potrubních vedení, železnic, energetických sítí a jiné infrastruktury. Je součástí projektu podporovaného Národní inženýrskou laboratoří státu Idaho (INEEL), v němž zkušení hackeři, jako je Larsen, mají zabránit případným teroristickým útokům v kyberprostoru. ,,Nemyslím, že lidé chápou, jaký by mohl být dopad kybernetických útoků," říká Paul Kearns, ředitel INEEL. "Nerozumějí této hrozbě."

Také kyberprostor je ohrožen

V uplynulých měsících varovali bezpečnostní činitelé USA, že země není připravena čelit terorismu po síti. Laurin Dodds, který dohlíží na programy národní bezpečnosti, k tomu dodává: "Jsem přesvědčen, že neexistuje systém napojený na internet, do kterého by se nedalo proniknout." Problémem je, že řada kdysi izolovaných systémů používaných pro řízení železnic, potrubních systémů a distribuci energií je nyní dostupná přes internet, a tudíž vystavena sabotáži. "Většina lidí si myslí, že riziko v této oblasti nepovede k tisícům mrtvých," pokračoval Dodds. ,,Kdyby někdo způsobil pohromu ve finančním systému tím, že by pronikl do počítačů a následkem toho lidé ztratili důvěru ve finanční systém, mohlo by to mít opravdu katastrofální následky. Proč by se o to nemohla pokusit právě Al-Kajda?"


Když se mohou do systémů dostat hackeři, proč ne teroristé? Proto například švýcarská strojírenská skupina ABB nedávno podepsala dohodu o tom, že se stane prvním zákazníkem INEEL v oblasti kybernetické bezpečnosti, aby si otestovala svou vlastní zranitelnost.
Pracovníci INEEL hovoří o návštěvě jednoho distribučního energetického zařízení v Idaho, kde sebevědomé vedení prohlašovalo, že jejich systém nemá problémy. Na závěr zkoušky však otřesené vedení žádalo o celkovou revizi počítačových systémů ve své firmě.
Při jiné příležitosti Larsen vstoupil do jednoho úřadu USA veWashingtonu a pronikl do jejich počítačového systému pomocí jednoduchého ručního počítačového zařízení. "Byli jsme šokováni. Domnívali jsme se, že náš systém je absolutně bezpečný," řekl jeden z tamních úředníků.

Zkušenosti hackera se hodí

Pokud jde o Larsena, je toho mnoho, o čem se on a jeho nadřízení nezmiňují. K získání kvalifikace musí mít člověk zkušenosti z mlhavého světa hackingu. ,,Jsme jedním z mála míst, kde je legální dávat lidem tohoto druhu úkoly," říká Robert Hoffman, vedoucí kybernetické bezpečnosti INEEL, který najal Larsena. Zapůsobilo na něj, že Larsen napsal svůj první počítačový kód ve třinácti letech.
,,Naučil jsem se dělat hackerství, když to bylo ještě v začátcích," vysvětluje Larsen, když mluví o počítačích a práci s nimi ještě v době před internetem. Tehdy nosil černé tričko s nápisem ,,Přestaňte se smát, počítače jsou nabuzené".
Činitelé INEEL uvádějí, že laboratoř nezaměstná nikoho, kdo se dopustil kriminálních činů. Úsilí o kybernetickou bezpečnost v Idaho je součástí snah ministerstva vnitřní bezpečnosti o posílení obrany proti možným útokům všeho druhu.

Autor: MF DNES