Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Canon PowerShot A400 je velmi levný 3MP fotoaparát se zoomem

aktualizováno 
Canon se rozhodl inovovat svou řadu fotoaparátů PowerShot Axx0 a do nového modelu přidal optický 2,2x zoom. Nyní je tedy na trhu velmi kvalitní, ale zároveň velmi levný kompakt určený pro nenáročné uživatele. Pojďme se tedy podívat, co všechno nabízí.
Proč jsme, ze široké nabídky digitálních  fotoaparátů, vybrali právě tento  přístroj se dočtete v tomto  úvodním článku. Následující recenze  je součástí seriálu Vyberte  si digitál pod stromeček a pochází ze serveru Fotografovani.cz
 
Třístovkový model Canon PowerShot se dočkal vylepšení. Hlavní změnou je použití jiného objektivu, tentokrát již s optickým zoomem. Použit je jiný snímací čip, ale rozlišení zůstává stejné. Přepracován je i design, ovládání a několik dalších drobností. Přivítejme model A400 určený pro nejméně náročné fotografy za lidovou cenu.
 

Konstrukce a design


Široké plastové tělo stříbrné barvy zdobí na přední a horní straně lišta s oranžovou barvou. V prodeji je ještě tyrkysová, zelená a komplet stříbrná varianta. Tělo fotoaparátu je na danou třídu zbytečně velké, uživatelé by jistě ocenili větší kompaktnost. Díky tomu se ale skvěle drží a zarážka na palec to jen podporuje.

Kromě vysunovacího objektivu, který vyjede pouze o necelý centimetr, je na přední straně ještě průzor hledáčku, blesk, mikrofon a pomocný reflektor autofokusu. Horní strana s barevným proužkem stejné barvy jako přední lišta ukrývá drobné tlačítko ON/OFF a spoušť. V pravé straně je pod dvířky prostor pro dvě tužkové baterie a paměťovou kartu. Na spodní straně samozřejmě nechybí plastový závit pro stativ.

Na zadní straně je v levé části LCD displej a průhledový optický hledáček bez dioptrické korekce. Napravo od displeje jsou tlačítka pro nastavení fotoaparátu a displeje, křížový čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem a tlačítko pro tisk a sdílení fotografií. V pravém horním rohu se nachází kolébkový ovladač zoomu. Mezi hledáčkem a ovladačem zoomu je čtyřpolohový přepínač s volbou režimu prohlížení snímků, fotografování, scénických režimů a natáčení video sekvencí. V dolní části zadní strany jsou pod plastovou krytkou konektory pro USB, externí napájení a A/V kabel. Šířka těla je 107 mm, výška 53,4 mm, hloubka 36,8 mm a hmotnost 165 g bez baterie a karty.

Technická specifikace


PowerShot A400 je osazen CCD snímačem s úhlopříčkou 1/3,2" a 3,2 milióny efektivních bodů schopným snímat fotografie s rozlišením 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1024 x 768, nebo 640 x 480 bodů s citlivostí 50, 100, 200, nebo 400 ISO do formátu JPEG. Ozvučené video sekvence umí pořizovat v rozlišení 640 x 480, 320 x 240, nebo 160 x 120 bodů ve formátu AVI. U rozlišení 640 je rychlost snímání 10 sn./s a délka 30 s, u rozlišení 320 a 160 je to 15 sn./s. po dobu 3 minut.
Objektiv Canon Zoom Lens s rozsahem ohniskové vzdálenosti od 5,9 mm do 13,2 mm, což je při přepočtu na kinofilm 45-100 mm, má světelnost F3,8. V normálním režimu zaostří od 47 cm, ale v makro režimu již od 5 do 47 cm na nejširším ohnisku a od 30 do 47 cm na nejdelším ohnisku. K zaostřování používá devíti bodový systém AiAF. Zvolit lze i ostření na jeden bod ve středu. Optický 2,2x zoom v kombinaci s digitálním 3,2x zoomem dávají celkem 7x přiblížení.

 

Fotoaparát nemá žádné manuální, ani polomanuální režimy, takže není možné nastavit ručně čas expozice, nebo clonu. Automatika volí z rozsahu časů od 1/1500 s do 1 s. Při časech delších než 1/6 s se aktivuje softwarová redukce šumu. Plně automatický režim nastavuje sám citlivost i vyvážení bílé. V automatickém režimu, u přístroje nazvaném manuálním režimem, lze nastavit citlivost, vyvážení bílé, korekci automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Měření expozice se dá nastavit na poměrové měření, celoplošné měření se zdůrazněným středem, nebo měření bodové. Vyvážení bílé nabízí 5 přednastavených hodnot: sluneční světlo, zataženo, žárovka, zářivka a zářivka H. Možné je také zapnout automatické měření, nebo vyvážení bílé změřit ručně. Pro získání lepších výsledků fotoaparát nabízí výběr z mnoha scénických režimů, které usnadní fotografování v konkrétních situacích. Vybírat můžeme z režimů portrét, noc, listí, sníh, pláž, ohňostroj, pod vodou, interiér, nebo asistent pro snímání panoramatických fotografií, který zobrazí na displeji část předchozího snímku, abychom vyfotografovali snímek, který se s původním překrývá.
Interní blesk má pracovní rozsah od 30 cm do 2 m. Použít ho můžeme v automatickém režimu, vynuceném záblesku, nebo s redukcí červených očí. Sériové snímání umožňuje fotografování 6 snímků rychlostí 1,3 snímků za sekundu, po dosažení šesti snímků se rychlost výrazně sníží.
LCD displej, na kterém se vše zobrazuje, má úhlopříčku 1,5" a 115.000 zobrazovacích bodů. Pro přenos fotografií, nebo počítačem řízené fotografování se používá USB 1.1 a pro ukládání fotografií paměťová karty typu SD (Secure Digital). Napájení obstarávají dvě tužkové AA baterie, nebo je možné připojit externí síťový zdroj Použít je možno jak obyčejné alkalické, tak i dobíjecí Ni-MH. Prohlížení snímků na TV, nebo projektoru zajišťují video formáty NTSC, nebo PAL. Nechybí ani podpora přímého tisku (bez nutnosti připojování přes počítač, k tisku stačí pouze tiskárna a USB kabel) PictBridge, Canon Direct Print a Bubble Jet Direct.

Ovládání


Tlačítka jsou konstrukčně velmi dobře vyrobená, ale jejich používání znepříjemňuje fakt, že odezva fotoaparátu na jejich stisknutí by mohla být rychlejší. Po stisknutí tlačítka Menu, nebo Func trvá celou sekundu než se zobrazí příslušné menu. Přitom reakce křížového ovladače je takřka okamžitá. Na tento fakt se dá však velmi rychle zvyknout a nijak nepřekáží ve schopnosti tvořit pěkné snímky. Spoušť má příjemný chod a přepínač režimů fotografování je také velmi snadno a rychle použitelný.

Přístroj se spouští delším stisknutím tlačítka On/Off na horní straně. Přepínač režimů má čtyři polohy: prohlížení, fotografování, fotografování speciálních scén a video sekvence. Tlačítkem Menu se v režimu fotografování dostaneme k nastavení AiAF autofokusu, režimu blesku pro redukci červených očí, délky samospouště, autofokusového reflektoru, digitálního zoomu, délky zobrazení náhledu, zvuků, jasu displeje, úsporného režimu, data, času, formátování karty, automatického otáčení snímků, video formátu a nakonec i přizpůsobení fotoaparátu. V režimu prohlížení tlačítko Menu nabízí možnost ochrany snímku před vymazáním, otočení snímku, zvukové poznámky, smazání všech snímků, automatické přehrávání snímků a nastavení přímého tisku fotografií.
Stisknutím tlačítka Func vyvoláme menu, ve kterém můžeme nastavit snímací režim (plně automatický, "ruční" a panorama asistent), korekci expozice, vyvážení bílé (slunce, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H), citlivosti (auto, 50, 100, 200, 400), barevný filtr (vivid, neutral, nízká ostrost, sepia, černobílý), komprese JPEGu (superfine, fine, normal) a rozlišení (2048 x 1536, 1600 x 1200, 1024 x 768, 640 x 480).

 
 

Kvalita snímků


Vyvážení bílé pracuje uspokojivě. V interiéru při žárovkovém osvětlení je lepší ji však nastavit ručně, buď zvolením přednastavené hodnoty, nebo změřením pomocí bílé nebo neutrálně šedé plochy.


Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Na fotografiích pořízených s citlivostí 50 ISO není znát žádný digitální šum a snímky jsou příjemně čisté. Při zobrazení 1:1 snímků s citlivostí 100 ISO je již pozorovatelný lehký šum, který je však stále přijatelný. Na fotografiích s citlivostí 200 ISO je již šum lehce znát i na zmenšeném snímku. Na snímcích fotografovaných s citlivostí 400 ISO je již šum patrný na první pohled. Znát je hlavně na obloze nočních snímků.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 50, 100, 200 a 400 ISO

Objektiv poskytuje ostrý obraz a snímky mají dobré rozlišení. Na nejkratším ohnisku je znát lehké soudkovité zkreslení a na nejdelším naopak poduškovité zkreslení. Pro fotografování rovných linií tedy doporučujeme spíše použít střední hodnotu ohniskové vzdálenosti. Chromatická aberace není takřka žádná, projevuje se až v samých rozích snímku. Vinětace je také zanedbatelná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 45 mm, vpravo 100 mm)

Další ukázky fotografií, včetně video sekvence naleznete na stránkách www.fotografovani.cz - zde.

Praktické zkušenosti


Mezi stisknutím tlačítka On/Off a vyfotografováním prvního snímku uplyne cca 3,3 s. Zpoždění závěrky po stisknutí namáčknuté spouště je v našich podmínkách neměřitelné, tzn pod 0,1 s. Bez namáčknutí je zpoždění cca 0,9s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá něco málo přes 1 sekundu. Zoomování je rozděleno na 4 kroky, což pro tento rozsah ohniskové vzdálenosti plně dostačuje. Po vyfotografování snímku je přístroj schopný v klasickém režimu až po necelých třech sekundách, což není nijak úchvatný výsledek, ale příčinou je ne zcela rychlé ostření.
Svou rychlostí nás však překvapilo přibližování vyfotografovaného snímku a pohyb po něm. Přiblížit jde až desetinásobně. Pomalou reakci mají naopak již výše zmiňovaná tlačítka Func a Menu, kdy si na jejich účinek musíme chvíli počkat. Příjemným překvapením bylo také zobrazení histogramu v režimu prohlížení, což v této třídě není úplnou samozřejmostí. Stejně tak i senzor natočení, který zaznamenává polohu fotoaparátu při focení a ukládá informaci do snímku, který je pak při prohlížení natočen příslušným směrem.
Rychlost odezvy displeje je velmi dobrá. Výhodou je fakt, že se při namáčknutí spouště zobrazování scény nepozastaví. Na automatické měření expozice je spolehnutí a automatické zaostřování také pracuje bez problémů, jen na něj musíme chvilku počkat. Jeho spolehlivost ve špatných světelných podmínkách podporuje přisvětlovací reflektor.

Závěr


O Canonu PowerShot A400 se dá celkově říci, že je to velmi dostupný přístroj pro začátečníky, který dovoluje i řadu pokročilých nastavení, jako je citlivost a vyvážení bílé. Přilákat může i zajímavým designem přední strany s možností výběru její barvy. Nevýhodou můžou být relativně velké rozměry těla, protože v dané kategorii kladou uživatelé nemalé nároky na velikost fotoaparátů. Jedním z nejdůležitějších měřítek, však bude cena, která je velmi příznivá. Doporučená koncová cena je 6499,- Kč s DPH. Na internetu jej nyní pořídíte i za 6.070 Kč.

Další recenzované přístroje  z první kategorie -  ZAČÁTEČNÍCI:

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Nedává to smysl, ale budí tu senzaci. Instantním foťákům neodzvonilo

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na...

Navzdory všem sociálním sítím a okamžitému sdílení fotografií s kýmkoli na planetě budí na lasvegaském výstavišti až...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz