Casio SF-4300R - není diář jako diář

aktualizováno 
Mnozí již dnes úplně zapomněli na staré dobré diáře Casio. To, že tato zařízení mají stále ještě, co nabídnout
Dovolím si ještě jeden návrat zpět. Typ SF-4300R je nejjednodušší a zároveň také nejlevnější digitální diář Casio. Jsou samozřejmě ještě levnější kousky, ale to už nejsou diáře, ale databanky, které nemají možnost propojení s počítačem. Takže k našemu přístroji. Písmeno R v názvu znamená, že je to více jazykový typ a podporuje také češtinu. Jeho kapacita je 32 KB, ale uživatel má k dispozici trochu méně. Displej je v hlavním těle, není tedy ve druhé výklopné části. To se mi líbí, protože výklopné displeje při nešetrném zacházení odešly do věčných lovišť.

Casio diářTak tedy, jaké vlastnosti jsou k dispozici? Po otevření krytu, který funguje jako nápověda a popisuje činnosti některých kláves, se objeví displej o rozměru 4*16 znaků. Pátý řádek je stavový a zobrazuje informaci o tom, v jakém režimu právě pracujeme, stavy kláves CAPS, SHIFT a vyhledávání. Režimy není možno vybírat přímo, ale je zde klávesa, která umožní vybrat ze seznamu. Klávesy na zapnutí, vypnutí a vstupu do tajné oblasti jsou odlišeny barevně a jsou také umístěny pod vyvýšeninou, abychom je nestiskli nechtěně. Jsou nabízeny tyto režimy:
  • Telefonní seznam
  • Poznámkový blok
  • Připomínkovač
  • Plánovač
  • Kalendář
  • Kalkulačka

Dostupné jsou také časy. Můžeme nastavit jak domácí, tak i světový. Samozřejmostí je i budík. Dvojhmatem SHIFT a CAPA je možno zobrazit kapacitu, kde uvidíme počet volných a už zaplněných bajtů. Dalším dvojhmatem SHIFT a CONT nastavujeme kontrast displeje. Tuto funkci měly některé modely zabudovanou do kolečka na boku přístroje a to nebylo nejvhodnější. Při nošení v kapse jsme mohli nechtěně otočit a pak nebylo vidět nic.

Klávesnice obsahuje zelenou klávesu ACC. Po jejím stisku mají některé klávesy význam akcentu, takže můžeme napsat čárku, stříšku nebo vlnovku. Ač je přístroj počeštěn, znaky s háčkem napsat nelze. Klávesa SMBL zobrazuje tabulku speciálních znaků. Ta se objeví buď nahoře nebo dole. Vždy tak, aby nepřekryla místo, kde píšeme.
Data je možno vytvářet, opravovat, mazat či duplikovat. Každý záznam je možno označit, potom je tento blokován a není ho možno vymazat globálním výmazem. Režim vyhledávání se děje pomocí šipek a to buď samostatně, nebo s klávesou SHIFT. Klávesa FUNC je kontextová a nabídne vždy ty funkce, které v daném režimu a v dané situaci přichází v úvahu.

Režimy
Telefonní seznam umožní zadat do položek JMÉNO, ČÍSLO, ADRESA údaje o osobách a máme možnost použít i položky FREE1 - FREE6, které si můžeme ale libovolně přejmenovat.

Poznámkový blok neseznal žádné změny. Skládá se z jedné položky, která má maximální délku 384 znaků. Pokud už dopisujeme do konce, oznámí nám to změněný tvar kurzoru.

Připomínkovač umožňuje nastavit události, které jsou jednorázové, nebo se opakují s roční, měsíční či denní periodicitou. Tyto údaje se prolínají do režimu plánovač a jsou také, pokud určíme, oznámeny zvukově. Takže ideální pro signalizaci různých výročí.

Plánovací kalendář je takový, jak u levnějších diářů bývá zvykem. Žádná sláva, ale uspokojí, pokud si chceme jednoduše plánovat.
Kalendář, ač je diář počeštěn, začíná při měsíčním zobrazení po americkém způsobu, tedy nedělí. Není možno změnit, protože názvy dnů jsou ne na displeji, ale na okraji. Nevadí, je to věc zvyku. Každý den může být zvýrazněn. To, co je zapsáno v plánovači, se zobrazuje i v kalendáři. Můžeme určit, jestli se v daný den něco koná dopoledne, odpoledne, nebo je akce celodenní.
Kalkulačka dokáže pracovat i s datumovými výpočty.

Tajná oblast
Po stisku tlačítka s klíčem, vstoupíme do tajné oblasti. Je ale nutné znát heslo. To zadáváme při prvním vstupu. Heslo se při zadávání zobrazuje, takže pozor, aby ho někdo nepovolaný neokoukl. Zde jsou k dispozici všechny režimy, tak jako v oblasti otevřené. Můžeme data kopírovat nebo přesunovat z nebo do tajné oblasti.

Baterie
Přístroj je napájen třemi bateriemi CR-2032. Jedna z nich je záložní. Po odmontování krytu v zadní části přístroje se objeví prostor, kde kromě baterií najdeme i resetovací tlačítko. To použijeme zejména tehdy, pokud dojde k chybě dat. Pokud už baterie dochází, poznáme to na snižujícím se kontrastu displeje, případné se objeví hláška, že je nutné baterii (hlavní nebo zálohovací) vyměnit.

Propojení
Pomocí kabelu SB-61 je možno propojit jeden diář s druhým a vyměňovat si údaje. Tady je nezbytné, aby parametry přenosu byly na obou stranách stejné. Dále je nezbytné, aby režim, ze kterého data přenášíme, byl podporován na druhé straně.
Kabel na propojení s PC se musí dokoupit samostatně, většinou s nějakým programem na přenos a organizaci dat. Bez propojení by data nebyla v bezpečí. Čas od času se může stát, že dojde k chybě, nebo už je kapacita vyčerpána a na nové údaje není místo.

Manuál
Jak už bývá zvykem, je dodáván manuál v češtině, ale také v angličtině. Je přehledný a názorný, takže během chvíle jsme schopni přístroj využívat. Základní postupy si zapamatujeme, pro méně běžné musíme do manuálu znovu nahlédnout. Každá činnost je podrobně popsána, počínaje stisky kláves a také tím, co bude zobrazovat displej.

Závěr
Jedná se o jednoduchý přístroj, od kterého nemůžeme čekat zázraky. To ale neznamená, že úkoly které má plnit, plní svědomitě. Ještě jednou bych chtěl vyzvednout displej, který není ve výklopné části, a zajímavou cenu (1300 Kč), ač už se tento diář vyprodává ze skladů. Může sloužit jako doplněk k mobilnímu telefonu, abychom si k telefonnímu číslu zapsali i adresu, nebo email. Pokud bychom vyžadovali větší kapacitu, je možno zakoupit model SF-4600, který pojme dvojnásobné množství dat.
Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Microsoft opět zkusí zaútočit na Apple. Nasadí levný Surface proti iPadu

Nový Microsoft Surface Pro 2

Microsoft podle agentury Bloomberg opět chystá levnější tablet, aby zkusil dobýt zatím neotřesitelnou pozici iPadu....

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...Najdete na iDNES.cz