Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Casio Wrist Audio Player - MP3 hodinky (recenze)

  0:30aktualizováno  0:30
O zajímavé kombinaci MP3 přehrávače a náramkových hodin, se kterou přišla firma Casio, jsme vás již na našich stránkách informovali. Nyní jsme měli možnost tento technický zázrak vyzkoušet a řádně se mu podívat se mu na zoubek.
O zajímavé kombinaci MP3 přehrávače a náramkových hodin, se kterou přišla firma Casio, jsme vás již na našich stránkách informovali. Tento technický zázrak nazývaný WAP čili Wrist Audio Player se nyní ocitl v našich rukou. Díky laskavosti českého zástupce firmy Casio, společnosti Fast s.r.o., jsme měli možnost otestovat přehrávač ještě dříve, než se objeví v obchodech, kde by měl být k mání během července za koncovou cenu cca 9990,- Kč s DPH.

Protože se jedná o ukázkový model, nebyl dodán v prodejním balení a byl doprovázen pouze disketou se softwarem a xeroxovaným anglickým manuálem. Zařízení tvoří kromě samotného přehrávače odpojitelný redukce pro připojení sluchátek, sluchátka, dok pro připojení k počítači, propojovací USB kabel a síťový adaptér.

Casio Wrist Audio Player

Výrobek firmy Casio tvarově odpovídá náramkovým hodinkám poněkud robustní konstrukce. Funkce hodin bude sice pro uživatele spíše doprovodná, ale v několika módech poskytuje vše, co můžete od digitálních hodin očekávat. Kromě normálního měření času můžete využít stopky a budíček. Přepínání na letní čas s provádí automaticky. Hodiny jsou podle výrobce vodotěsné (tuto funkci jsme nezkoušeli), pokud není připojena redukce pro sluchátka.

Přehrávač je vybaven pamětí ve formě paměťové karty flash MMC (Multimedia Card), která svými miniaturními rozměry dovoluje zachovat hodinkám přiměřenou velikost. Model, který jsme měli k dispozici obsahoval 16 MB paměťovou kartu firmy LG. Pokud dnes považujeme 32 MB paměti u MP3 přehrávačů za málo, jak označit přehrávač, který disponuje 16 MB paměti? Při běžné kvalitě zvukových MP3 souborů vyjadřované rychlostí datového toku 128 kbit/s se do 16 MB vejde čtvrt hodiny nahrávek, tedy asi čtyři písně. To se nutně po chvíli omrzí i těm nejzarytějším vyznavačům určité skladby. Při použití nízké kvality 64 kbit/s do přehrávače dostanete 33 minut nahrávek, což rozhodně není oslňující číslo. K tomu vás bude čekat zbytečná práce s konverzí souborů na nižší datový tok. Casio, přestože využívá paměťové karty, neobsahuje volný slot pro výměnu média. Uniká tak možnost nahradit kartu jinou o větší kapacitě nebo si nakoupit další karty a uložit si do nich písně do zásoby.

Casio Wrist Audio Player

K použití přehrávače musíte mít samozřejmě v jeho paměti uloženy MP3 soubory. Proto jsme se hned vrhli k počítači. Jako většina dalších hardwarových přehrávačů vyžaduje Casio pro přenos souborů připojení k počítači. Přístroj se nepřipojuje k počítači přímo, ale prostřednictvím doku. Dok je s počítačem propojen kabelem přes rozhraní USB. To může způsobit problémy majitelům starších počítačů, které tímto rozhraním vybaveny nejsou. Použití USB je třeba hodnotit kladně, protože umožňuje rychlejší přenos souborů než paralelní port a připojené přístroje můžete odpojit bez obav i za chodu počítače.

Přehrávač se do doku jednoduše zaklapne a je připraven. Velmi nepraktickou se jeví nutnost při každém uložení přehrávače do doku odmontovat redukci pro konektor sluchátek. Jde to sice velmi jednoduše, ale vzhledem k častému přepisování paměti (viz její k velikost), jde o zbytečnou obtíž.

K přenosu souborů musíte kromě připojení doku nainstalovat dodávaný software. Na dodané disketě jsme nalezli program pro přenos MP3 souborů Wrist Audio Player a program Dance Producer. K prodávanému přehrávači bude jistě přibalen i nějaký program pro vytváření MP3 ze zvukových CD.

WAP

Vložíte-li hodiny do doku a spustíte program, trvá několik sekund než se přístroj a počítač zkontaktují. Pak se v pravém okně programu objeví obsah paměti přehrávače. V rámci zabezpečení dat je do paměti je zapsáno ID vašeho počítače. Připojíte-li přehrávač k jinému počítači, nemůžete s obsahem paměti manipulovat, dokud ji celou nesmažete. Přehrávač se nedá použít k transportu MP3 souborů, protože program umožňuje přenos pouze jedním směrem, z počítače do přehrávače.

ID

V levém okně jsou zobrazeny disky a adresáře vašeho počítače. Vyberete-li soubor, vypíše se dole jeho ID3 tag a co je ještě důležitější, ve stejném okně můžete přepnout na detaily souboru, kde se dozvíte mj. velikost souboru. Na základě tohoto parametru se můžete snažit využít paměťový prostor, který přehrávač skýtá, co nejúčelněji. Update celé paměti 16 MB trvá necelých šest minut a přístroj je připraven k přehrávání.

Download

Musíme ještě zmínit omezení, jež jsou kladena některým MP3 souborům. Když už se rozhodnete obětovat kvalitu za kvantitu a převést své soubory na bitrate, narazíte na další problém. Řada kodérů při nižším datovém toku automaticky snižuje vzorkovací frekvenci. Doprovodný program však u souborů s jiným vzorkovacím kmitočtem než 44.1 kHz hlásí chybu a použít je nemůžete. Podobně se chovají i soubory WAV s kompresí MP3, které v softwarových přehrávačích běžně přehrajete. Přehrávač nejenže díky své malé paměti není vhodný pro soubory vyšší kvality než je 128 kbit/s, ale nedokáže je ani přehrát. Přitom doprovodný program je do paměti bez námitek uloží, chybové hlášení se objeví až na hodinkách. Soubory s VBR (proměnný datový tok) přehrajete, ale s občasným rušivým praskáním.

Detaily

Přehrávač se ovládá drobnými tlačítky umístěnými v dolní polovině hodin. Ovládací tlačítka jsou gumová a občas při nedostatečném stisknutí jeví vůli neposlechnout. Povrch hodinek je z příliš měkkého materiálu a při usilovném mačkání jej můžete lehce poškodíte nehtem. Na hodinkách jsou samostatná tlačítka pro hlasitost, přehrávání-pauzu, přesun dopředu a dozadu a tlačítko pro přepínání módů.

Na malém LCD displeji, který zaplňuje horní polovinu hodinek, se v módu přehrávače vypisují číslo skladby a odehraný čas. Dále je indikován mód přehrávání. V noci oceníte možnost rozsvítit osvětlení displeje. Displej zobrazuje také název skladby, alba a jméno interpreta, což u tak malého přístroje nutno ohodnotit velmi kladně. Problémem je, že se nápis objevuje po jednom písmenu, což klade značné nároky rozluštění zejména delších názvů. Zajímavostí jsou vizuální efekty doprovázející hudbu. Jsou samozřejmě dimenzovány velikostí displeje a použitím dostupných znaků. Casio s přehrávačem dodává program Dance Producer, v němž si můžete animované efekty editovat nebo vytvořit vlastní. Efekty exportujete do přehrávače spolu s MP3 soubory v základním programu Wrist Audio Player.

Dance Producer

Casio má kvalitní zvuk. Jeho vlastnosti lze nastavit ekvalizérem, který nabízí pět různých nastavení zdůrazňujících určité části zvukového spektra. Ekvalizér se rovněž při přepínání zobrazuje na displeji. Kvalitě přehrávání musíme vytknout, že se při přepínání mezi skladbami nebo spouštění občas ozve nepříjemné práskání. Hlasitost se dá nastavit ve stupních od nuly do dvaceti a je dostatečná i pro pohyb v hlučném prostředí městského provozu.

Casio má šest přehrávacích módů: normal, shuffle, loop, shuffle loop, 1 track loop, part loop. Vzhledem k velikosti paměti využijete určitě přehrávání ve smyčce (loop). Zajímavou možností je opakované přehrávání určité části skladby (part loop). Delším podržením tlačítek dopředu a dozadu spustíte rychlopřetáčení skladby. Jako sluchátka jsou dodávány tzv. špunty, které jsou tvrdé, ale drží překvapivě dobře. Kdo má raději jiný druh sluchátek, může samozřejmě použít svá vlastní sluchátka. Sluchátka se připojují přes odpojitelnou redukci s konektorem jack. Výrobce doporučuje tento přídavek neponechávat na hodinkách pokud nepoužíváte přehrávač, ale domnívám se že většina lidí si tento výrobek koupí právě kvůli přehrávači. "Přístavek" však musíte sundat vždy, když budete chtít přístroj vložit do doku, což je činnost pravidelně a často opakovaná. Neustálé sundávání redukce se, přes snadnou rozpojitelnost, znepříjemňuje používání výrobku.

Přehrávač je napájen lithium-ionovým akumulátorem. Nabitá baterie vydrží minimálně čtyři hodiny nepřetržitého přehrávání nebo dva měsíce ve funkci hodin. Při vybité baterii se objeví na displeji indikátor BATT a přehrávání MP3 je znemožněno. Podle výrobce se tak hodiny projevují i pod vlivem velkého chladu, při němž je přehrávání rovněž znemožněno. Baterie se dobíjí v dodávaném doku pro připojení k počítači, do něhož pro tuto funkci musíme zapojit taktéž přibalený síťový adaptér. Plné dobití trvá čtyři hodiny. Až na nutnost odpojit sluchátkový přídavek se hodiny vsouvají do doku velmi jednoduše. Propojovací konektor tvoří osm kovových bodů na pravém straně hodin, takže nehrozí únava materiálu častým pužíváním..

Celkové pocity z výrobku firmy Casio jsou smíšené. Vzhledem k velikosti toho přehrávač umí dost a kombinace s náramkovými hodinkami je docela praktická. Ze zmíněných výhrad je zásadním problémem nedostatečně velká paměť. Oslovil-li vás tento výrobek, rozhodně sáhněte po druhém modelu s kapacitou paměti 32 MB. Bez větší paměti je výrobek firmy Casio vhodný pouze k předvádění ve společnosti.

Výrobce: Casio
Website: www.casio.cz, Fast s.r.o.
Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Až deset tisíc skladeb. Spotify zvyšuje limit na stahování

Spotify

Spotify zvýšilo limit skladeb, které si lze z jednoho účtu stáhnout, na deset tisíc. Platí pro pět zařízení, a celkem...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové.

V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si...

Najdete na iDNES.cz