Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CD'n'Go! Suite 2.0: Nagrabujte si CD do MP3 - česky a zdarma! (recenze)

aktualizováno 
Už jste zapřemýšleli nad tím, jakým nástrojem nejlépe převést vaši sbírku kompaktů do úspornějších komprimovaných souborů? Komfortní ripper CD'n'Go je to, co hledáte. Podporuje formáty MP3, OGG a WMA, promluví na vás česky a navíc - máte to zadarmo!

Po třičtvrtě roce se aktualizace dočkal jeden z nejoblíbenějších all-in-one programů pro převod digitálního audia z kompaktních disků do komprimovaných souborů. Svou popularitu si získal nejen snadným, a přitom komplexním ovládáním a možností lokalizace do jakéhokoliv světového jazyka, ale také svou cenou: CD'n'Go! Suite je již pátým rokem vyvíjen jako freeware.

CD'n'Go! Suite 2.0

Nastavení
CD'n'Go! Suite se skládá z několika provázaných modulů: Disponuje editorem ID3 Tagů, extraktorem CD stop a konverzním centrem. Nejdřív ze všeho je však třeba vhodně nastavit všechny potřebné parametry. Obsáhlé možnosti konfigurace nabízejí uživateli vybrat podporovaný konvertor a určit režim komprese, nastavit parametry audio extrakce, určit, jak se bude systém chovat během zpracovávání úloh (zamezení aktivace šetřiče obrazovky, vypnutí počítače po skončení práce), povolit další zpracování zvuku (ořezání ticha, normalizace na zvolenou úroveň hlasitosti) a potvrdit údaje pro komunikaci s internetovou databází FreeDB.

CD'n'Go! Suite 2.0

Enkodéry
Program nativně podporuje některé interní kodeky Windows (PCM WAV, ADPCM, WMA, Indeo, Fraunhofer MP3), MS Audio, externí kodéry (Xing, MP3Enc) a přidat lze i libovolný další CLI enkodér včetně zadání parametrů pro kompresi). Instalace dále obsahuje aktuální verze několika kodeků v podobě DLL knihoven: BladeEnc, LAME, Gogo a OGG. Zatímco u Ogg Vorbis je podporována pouze VBR komprese s proměnným datovým tokem, zbylé tři MP3 enkodéry umožňují kompletní detailní nastavení: datový tok, vzorkovací frekvenci, panoramu (stereo, mono, joint stereo) a daší parametry. Kýžený kodek je pak třeba ještě zvolit na kartě Konvertor, kde lze také nastavit např. automatickou tvorbu ID3 tagů při grabování CD a uložení playlistu.

CD'n'Go! Suite 2.0

ID3 Tag Editor
První modul umožňuje vkládat a editovat informační tagy souborů ve formátech MP3 a jeho mutacích MP+/MPC, Ogg Vorbis a WAV. Vyplnit či upravit lze název skladby, alba, jméno interpreta, komentář, rok vydání, číslo stopy a styl. Informace je možné uložit do tagů v1 i v2; použití a vlastnosti obou typů se určí volbou "Rychlé nastavení". Názvům souborů lze vtisknout jednotnou tvář pomocí přejmenování podle ID3 tagů.

CD'n'Go! Suite 2.0

Editor disponuje ještě jednou, netradiční funkcí. Volba "MP3 Editor" umožňuje zvýšit či snížit hlasitost zvoleného souboru, a to přímo bez nutnosti rekomprese. Výsledek ale můžete (pro jistotu) uložit do nového souboru. Editor bude v budoucnu nabízet ještě víc, ale další funkce jsou teprve ve vývoji.

CD'n'Go! Suite 2.0

Audio extraktor
Další zastavení slouží ke grabování stop z audio CD ve zvoleném formátu. Vložený disk lze dohledat v internetové databázi. Získané informace mohou být použity při automatické tvorbě ID3 tagů a lze je také uložit do systémového souboru cdplayer.ini. Vybrané stopy lze též odeslat do Audio centra k pozdějšímu zpracování, nebo spustit grabování přímo. Rychlost procesu závisí kromě výpočetního potenciálu počítače také na zvoleném kompresoru. Najdeme tu ještě jednoduchý CD přehrávač, jehož pomocí se můžeme ujistit, že stahujeme správnou skladbu.

CD'n'Go! Suite 2.0

Na stejnojmenné kartě umístěné v preferencích probíhá konfigurace režimu grabování. Detailní nastavení zahrnuje např. typ přenosu, počet naráz čtených sektorů, dobu pro roztočení mechaniky před grabováním, cestu pro ukládání dočasných souborů, šablonu pro tvorbu názvů ad. Při konverzi lze také zvolit rychlost načítání stop z CD.

CD'n'Go! Suite 2.0

Audio centrum
Konverzní centrum programu CD'n'Go! Suite. Zde se ve frontě soustředí data určená k dávkovému převodu. Centrum se neomezuje pouze na audio stopy, ale je zde možné převádět standardní WAVy do některého z podporovaných formátů. Pokud jsme předtím nastavili potřebné parametry komprese a zvolili validní cestu pro hotové soubory, stačí spustit proces a čekat.

CD'n'Go! Suite 2.0 CD'n'Go! Suite 2.0

Bonus - Burn'n'Go!
Software, který se nově objevuje v distribuci spolu s CD'n'Go! od verze 2.0, je jistém směru unikátní. Nikoho nepřekvapí, že dokáže vypalovat hudební CD z některého formátu podporovaného svou mateřskou aplikací. Dokáže však také na audio CD zaznamenávat i další, řekněme k vypalování nepříliš vhodné formáty. Díky spolupráci se vstupními plug-iny do Winampu tak můžeme vytvořit hudební disk například z populárních modulů MOD (Protracker), XM (FastTracker) a dalších zvukových formátů.

CD'n'Go! Suite 2.0

Freewarová jednička
CD'n'Go! Suite lze jistě právem označit ve své kategorii za jednu z nejlepších, ne-li úplně nejlepší all-in-one aplikaci určenou ke grabování a konverzi CDDA stop. Vytknul bych jí jen jedno mínus, které je ale vzhledem ke struktuře programu pochopitelné: Kvůli použití externích kodérů nelze stopy konvertovat přímo do komprimovaného souboru, je zde nutný mezistupeň v podobě dočasného WAVu. Pro aplikaci ovšem hovoří příjemné prostředí, přehledná konfigurace, podpora mnoha kodeků a v neposlední řadě i lokalizace. Distribuce programu poslední dobou pravidelně obsahuje i český překlad. Vřele doporučujeme!

Program si můžete nainstalovat z naší rubriky Stahuj.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

První nativní 4K UHD Blu-ray na českém trhu.
Ochrana 4K Ultra HD Blu-ray podlehla. Nový program ji dokáže odstranit

Ochrana označovaná jako AACS 2.0 byla prolomena a už se objevil i program, který ji dokáže obejít a stáhnout video z 4K Blu-ray disků.  celý článek

Aplikace Uber
Apple nechal Uberu vlastní funkci, která umí nahrávat obrazovku uživatelů

Apple umožnil taxikářské aplikaci Uber kvůli aplikaci pro hodinky iWatch snímat obrazovky mobilních zařízení.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.