Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CeBIT 2002: Procesorová žeň v předjaří

  5:00aktualizováno  5:00
Na letošní CeBIT v německém Hannoveru se firmy připravují opravdu pilně. K vidění tak bude nejen zima, kterou je tato předjarní výstava pověstná, ale například i záplava procesorů, kterou na tuto akci chystají vypustit jejich výrobci.

Celý svět informačních technologií si dá dostaveníčko v německém Hannoveru. Od 13. Do 20. Března se tu totiž koná jeden z největších veletrhů informační a komunikační techniky na celém světě. Drtivá většina firem, která v IT a komunikaci něco znamená se této akce účastní a mnoho z nich má do této doby načasováno uvedení nějakého produktu.

Největší záplavu novinek, lze sice očekávat na poli PDA a mobilní komunikace. Také výrobci procesorů nezůstávají pozadu. I když z jejich dílen průměrně sjíždí téměř každých 14 dní, či měsíc nějaká novinka, nenechávají si utéct tuto příležitost k sebeprezentaci a uvedení nějaké zajímavosti, nebo k odkrytí závoje, který halí novinky. I letos mají v oblasti procesorů Intel a AMD co nabídnout a nejsou sami. Sice již o něco méně, ale stále sebevědomá Transmeta, se také chystá na CeBITu otevřít svůj stánek.

Intel

Uvidíme, zda Intel přiveze na CeBIT svoji novinku Pentium 4 s frekvencí 2.4 GHz, která se sice již prodává v Japonsku, ale oficiální uvedení na trh se chystá až na apríla, tedy 1.dubna. Jisté však je, že světovou premiéru v Hannoveru zažije novinka v řadě serverových procesorů Xeon na patrně i Prestonia,.

Procesor Xeon MP, který je postaven na jádru Foster. Tento čip má být využíván v multiprocesorových serverech a proto jeho specifikace dovolují spolupráci s minimálně 4 dalšími procesory Xeon MP na jedné desce. S největší pravděpodobností se na veletrhu objeví tyto procesory s rychlostí 1.4 GHz, 1.5 GHz a 1.6 GHz. Již od vypuštění Pentia 4 mají všechny výkonné procesory implementovanou NetBurst architekturu a jinak tomu není ani v tomto případě. Výkonný serverový procesor potřebuje pro svou rychlou práci dostatečně velikou paměť cache a tak se návrháři Intelu rozhodli mimo dnes obvyklých L1 a L2 cache přidat na procesor i L3 cache, která má velikost úctyhodných 1000 KB.

CeBIT se možná stane i prvním místem, na kterém se bude představovat další procesor, který stojí na pomezí mezi serverovým a „obyčejným“ čipem. Jmenuje se Prestonia a bude patrně prezentován na frekvenci 2.2 GHz. Pracovat umí jak samostatně, tak v páru s dalším procesorem.

AMD

logo mobilní procesoru AMD Athlon 4Novinky chystá i AMD. Právě na tomto veletrhu by měl být poprvé spatřen nejvýkonnější procesor řady Athlon XP a to jak pro osobní počítače, tak pro notebooky. Fandové AMD se tak mohou těšit na Athlon XP 2100+, kterým si zanedlouho budou moci upgradovat svůj počítač a ty, kdo se musí s počítačem potýkat i na cestách zase potěší „notebookový“ Athlon XP 1600+. AMD se tak snaží dohánět náskok Intelu. Půjde mu to ale čím dále tím hůře, alespoň do té doby než bude moci přejí na 0.13 mikronový výrobní proces.

Transmeta

Prezentovat své výrobky se chystá také Transmeta. Na CeBIT by měla přivést své procesory Crusoe TM5800, které jsou určeny do přenosných počítačů. Transmeta se u svých procesorů totiž zaměřuje na maximální omezení spotřeby a tuto vlastnost pak vykupuje poněkud nižšími výkony. Nejrychlejší předváděný čip by měl dosahovat taktu 800 MHz a i z toho je patrné, že ve výkonu nemohou procesory z dílen Transety konkurovat Intelu a AMD.

VIA

Společnost VIA, která je ve výrobě procesorů pro desktopy a přenosné počítače nejmladší, bude prezentovat nejnovější modely čipu VIA C3 s jádrem EZRA, který je určen pro levnější počítače. Patrně ale mezi nimi ještě nenajdeme připravovaný procesor s frekvencí 1GHz (jádro Ezra-T), ale chybět by neměl 933 MHz model.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Britská policie dopadla dealera díky otisku prstu z fotky na WhatsAppu

Snapdragon fingerpring

Dealerovi ve Walesu se stala osudnou fotografie sdílená přes komunikační síť WhastApp. Policisté ho dopadli díky fotce,...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

Najdete na iDNES.cz