Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CeBIT 2004: digitalizace a miniaturizace

aktualizováno 
Hlavním mottem veletrhu CeBIT je digiální domácnost. Najdete ji zde v podání snad každé větší firmy. Pozadu ale nezůstala ani spotřební elektronika.

Hannover – Perfektně upravená zeleň, kvetoucí narcisy a tulipány či fontána uprostřed výstaviště v německém Hannoveru lákají turisty i obyvatele města k odpočinku.

Každodenní idylku narušují jen desítky kamionů proudící po úzkých komunikacích do výstavních hal v okolí. Dnes je navíc vytlačí z oázy klidu a pohody desítky tisíc lidí, kteří přijdou načerpat znalosti ze světa informačních technologií. V Hannoveru totiž začíná CeBIT, největší veletrh komunikací a techniky na světě.

Firmy lákají na digitální domácnost

Jeho hlavním mottem je digitální domácnost, kterou v loňském roce poprvé nastínil Philips a v průběhu roku se k němu přidaly ostatní významné firmy v oboru.

Na stáncích je k vidění široké spektrum spotřební elektroniky – MP3 přehrávači všech druhů a typů počínaje přes domácí kina či televizory s vysokým rozlišením až po hračky v podobě vířivého bazénu s připojením k internetu. Nechybí ani lednička navržená jako centrum digitálního domova budoucnosti.

Zatímco před několika lety byl CeBIT vyhrazen ryze odborníkům, v posledních dvou letech zde zažila spotřební a zábavní elektronika výraznou evoluci. Největší zájem si vystavovatelé slibují od digitálních fotoaparátů, MP3 přehrávačů všech tvarů a využití či herních konzolí. Sony zde dokonce na hlavní tepně zaparkovalo kamion na propagaci PlayStation, pozadu ovšem nezůstává ani Nokia s N-Gage či microsoftí Xbox.

Veletrh informačních a komunikačních technologií CeBIT

Vystavovatelé ze všech koutů

Ačkoliv zájem vystavovatelů o největší veletrh spotřební techniky mírně poklesl, 6411 vystavovatelů má návštěvníkům stále co nabídnout.

Prezentují se zde společnosti z celého světa. Americké firmy ve spolupráci s evropskými špičkami přinášejí zejména nové myšlenky a technologie. Oproti tomu asijští producenti nabízejí ukázku toho, kam až může zajít miniaturizace. Jejich snahou je, bez ohledu na produkt, nabídnout co nejmenší a nejelegantnější zařízení, přinášející více užitku za nižší cenu.

Nechybějí ani Češi, ať už jde o LCS a jejich podnikové systémy či špičky ve svém oboru, společnosti AEC a Grisoft, které se zabývají vývojem antivirových programů.

Výrobci mobilů přilévají do ohně

Co nestihli výrobci mobilních telefonů představit na GSM kongresu ve francouzském Cannes koncem února, dohánějí na CeBITu. Nové mobilní telefony zde na svých stáncích ukazují Siemens, Nokia, Alcatel, Philips, Sagem, Samsung, Motorola i LG.

Kromě přístrojů zde v testovacím provozu fungují také tři UMTS sítě třetí generace. Dodavatelé technologií na nich ukazují, co všechno přinesou v zemích, kde dosud nebyly spuštěny. Operátoři potom představením nových služeb přesvědčují zákazníky o tom, co jim sítě přinesou.



Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...



Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Spotify testuje neomezené přeskakování reklam pro neplatiče

Aplikace Spotify.

Australští uživatelé hudební aplikace Spotify si mohou vyzkoušet přeskakování reklam. Příjemnou novinku firma...

Pojďte k nám za desítky milionů. Amazon lanaří youtubery pro svůj Twitch

Bitva technologických gigantů pokračuje.

„Switch to Twitch“ (pojďte na Twitch), nabízelo by se, že našeptává Amazon úspěšným youtuberům. Láká je na svou...

Najdete na iDNES.cz