Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CeBIT 2004: Hannoverské perličky

aktualizováno 
Je libo švýcarský armádní nožík s gigabytem paměti? Nebo si raději digitálním procesem srovnáte myšlenkové pochody? A co takhle minimalistické koncepty počítačů do obývacích pokojů? Či snad toužíte pouštět si filmy v různých formátech na velkém televizoru? A co teprve bezpečnostní kamery ovládané po internetu?

Počítačový veletrh CeBIT nebyl jako obvykle jen ukázkou nejmodernějších technologií, ale také šikovnosti a zajímavých nápadů. Tak třeba švýcarská firma SwissBit využila jednoho z typických symbolů této země a ukryla paměťový modul do klasického armádního nožíku. Šťastný majitel modelu Victorinox získá kromě pilníčku na nehty, malé kudličky, křížového šroubováku a nůžek také kuličkové pero, laserové ukazovátko a 64 nebo 128 MB paměti pro přenos dat. Nebezpečná klíčenka podporuje USB 2.0, rychlost kopírování se však pohybuje nejvýše kolem 1 MB/s. Pracuje pod Windows, MacOS i Linuxem a je bootovatelná. SwissBit dodává software pro zabezpečení obsahu před neoprávněnou manipulací. Tomu říkám modernizace vojska!

Victorinox

Po náročném dni v práci či ve škole si člověk určitě potřebuje odpočinout. Jenže jsou před ním ještě další úkoly, které by zcela jiště zaspal. Když notně unavený jedinec ani nepočká na večeři a hned se svalí na gauč, probudí se až ráno a na domácí úkoly, respektive manželské povinnosti zbyl černý Petr. Vše se ale může změnit, pokud použijete skvělý... Ehm, to už zní jako v teleshoppingu, tak to vezmu z jiné strany. Korejská firma DreamFree vyvinula přístroj PEEG, který stimuluje mozkové vlny. Použití je snadné, uživatel si vybere jeden z připravených programů podle toho, v jaké situaci se nachází nebo do jakého stavu se chce dostat. Programy zahrnují například zvýšení koncentrace při učení, schopnost vnímání cizích řečí, relaxace, meditace, PEEG ale také pomůže, chystáte-li se na kutě. Na dodávaném CD je takových s(t)imulací 140 a další lze stáhnout z webových stránek.

Jednotka podobná 3D brýlím je napájena mikrotužkovou baterií, která při průměrném používání 30 minut denně vydrží 45 dnů. K stimulátoru připojíte libovolný zdroj zvukového signálu (typicky MP3 přehrávač), nasadíte sluchátka a necháte se unášet na uklidňujících vlnách. Při některých programech si uživatel nasadí "brýle" na nos a kromě hudby a vmodulovaných mozkových signálů jej budou zpracovávat také světelné efekty. PEEG si vysloužil mnohá ocenění a jeho blahodárný vliv potvrzují oficiální studie. Zajímavý kousek, též bych jej rád vyzkoušel.

PEEG

Přenosné hudební přehrávače se povalovaly doslova na každém rohu. Ačkoliv některé výrobky svou koncepcí na první pohled spadaly do doby před prvním modelem značky Rio, mnoho jich bylo zajímavých. Trend směřuje k miniaturizaci přístrojů a rozšíření funkcí - dnes již v puku o třetinových rozměrech, než měl iRiver iGP-100, najdete úplně všechno: MP3, WMA, Ogg, FM tuner, nahrávání do MP3 z rádia, interního mikrofonu, line-in, samozřejmě funkci USB Mass Storage a pokud možno také několikero pestrých barev pro rozvěrné podsvícení displeje. Výrobci také okoukali trik přehrávače CA-H70 s výsuvným konektorem typu USB-A a v hojné míře nabízeli tuto vychytávku i u vlastních produktů.

Dánští machři z KiSS Technology dosud v oblasti stolních DivX přehrávačů prakticky drželi monopol. O ten ale brzy přijdou, neboť produkty podobného ražení představili také méně známí výrobci Yakumo a Transtechnology. Druhou jmenovanou (japonskou) značku byste zatím na Technetu hledali marně, ovšem ještě o ní uslyšíme - nabízí produkt prakticky totožný s KiSS DP-600. Její model Transgear DVX-500 má v popisu práce kromě obvyklých disků v platformách DVD, VCD a SVCD také přehrávání souborů videa v MPEG1/2/4 DivX, XviD a hudby ve formátech MP3 a Ogg Vorbis. Nechybí ani kompletní podpora Windows Media 9 a ethernetový konektor pro přípojení k internetu. To poukazuje na to, že Transgear používá stejný čipset jako zmiňovaný KiSS. Cena je velice zajímavá, pouhých 200 euro (cca 6800 korun). O 50 euro víc zaplatíte za verzi s bezdrátovým síťovým adaptérem. Firma hodlá přehrávač prodávat pouze na internetu, aby ušetřila náklady na distribuční kanály a udržela cenu co nejnižší. Další asijský tygr v Evropě?

Transgear DVX-500

Na závěř dnešních perliček se podíváme na malou krabičku, kterou ocení nejen bezpečnostní agentury, ale také všichni, kteří si chtějí být jistí, že za dveřmi je skutečně očekávaná návštěva a nikoliv lupič. Tchajwanská firma Megatec vystavovala malou, ale šikovnou krabičku iCAMView - nejmenší samostatný webový server vysílající do internetu signál z nejvýše dvou připojených webových kamer. Použít lze libovolný model od jednoduché kamerky až po samotným výrobcem nabízené typy s nočním viděním či možností rotace o 360° a vertikálním náklonem v rozmezí 60°.

iCAMView iCAMView

Krabička pracuje sama bez počítače, k síti lze ji připojit buď přímo prostřednictvím kabelového/DSL modemu, nebo přes router, kam můžete serverů a tím pádem i kamer připojit vícero. K serveru je dodávána komplexní softwarová aplikace, která umožňuje pomocí webového prohlížeče přepínat mezi kamerami a v případě potřeby je dálkově ovládat, což se hodí třeba při monitorování zahrady či rozlehlých chodeb. Program také dokáže detekovat pohyb a poslat mailem upozornění na narušení prostoru.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Novinky od Nestu: teplotní senzor i chytrý zvonek

Videozvonek od Nestu.

Firma Nest, specializující se na chytrou domácnost, představila trojici nových produktů. V rámci bezpečnosti zveřejnila...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz