CeBIT 2006: Veletrh klonovaných a okopírovaných věciček?

  • 11
Každoroční setkání výrobců elektroniky v německém Hannoveru rýsuje trendy, které čekají naše domácnosti v příštích měsících. Tentokrát jsme však žádný převratný trend, který by mohl v budoucnu přinést zásadní oživení houstnoucího trhu, v Hannoveru nenašli.

Letošní veletrh CeBIT nic nového nepřinesl. O mnoho se nezvýšil ani počet megapixelů na snímačích digitálních fotoaparátů, ani příliš nenarostly úhlopříčky ultraplochých televizí. Přitom rozlišení a velikost, byly donedávna tradiční ukazatele pokroku, kterými se ráda chlubila každá firma dotčená digitální technologií.

Jedinou výjimkou byl tentokrát Samsung, který jako obvykle představil fotomobil s ohromujícím rozlišením. Tentokrát to bylo rovných deset megapixelů. Fotografie má tak větší velikost než produkty mnoha profesionálních digitálních zrcadlovek. Kvalitu výsledných snímků ovšem rozlišení snímače neurčuje, a tak je za tímto počinem viditelná snaha o naplnění novin palcovými titulky. 


Desetimegapixelový Samsung považujeme spíše za úsměvné zpestření veletrhu.


Největším konkurentem iPodu nano by se prý měl stát přehrávač od Samsungu. Na rozdíl od applovského výrobku, totiž umí přehrávat i filmy, má rádio a diktafon. Na druhou stranu je tlustší a na ipodovské kolečko prostě nikdo nemá - další informace naleznete zde.

Mistrovství světa ve fotbale a HDTV

Od mistrovství světa ve fotbale, které bude hostit právě Německo, se ve spojitosti s televizním vysíláním ve vysokém rozlišení HDTV očekává stejný efekt, jaký měla zimní olympiáda na prodej přijímačů digitálního vysílání v Česku.


Nejdražší přehrávač na světě Trekstor i.Beat je vyroben z 18karátového zlata a osazen 63 diamanty. Stojí 20 000 dolarů a na zakázku si jej nechal vyrobit miliardář Alex Shnaider, který také vlastní stáj formule 1 Midland.

Za zvýšení poptávky po plochých televizorech označených zkratkou HD ready (=připravena pro vysílání ve vysokém rozlišení), se na CeBITu společně modlili všichni výrobci. Zatímco Samsung na stánku ukazoval největší plazmovou televizi  na světě,  LG se chlubilo LCD televizorem s nejdelší úhlopříčkou světa čítající dva a půl metru - fotografie si můžete prohlédnout zde.


První kapesní televizi s DVB-T přijímačem představila na CeBITu společnost MSI.

Veletrh kopií a klonů

Veletrh místy připomínal padělatelskou dílnu. Trend, okopírovat od kohokoliv, cokoliv co jen trochu zavání komerčním úspěchem, byl patrný doslova na každém kroku. Ve výstavních halách jste mohli shlédnout desítky naklonovaných iPodů, MP3 jukeboxů Mpio, přenosných reproduktorů od Creativu i mobilních žiletek od Motoroly.


Kopie MP3 přehrávačů Apple byly vidět zejména u čínských výrobců hudebních mašinek. Na snímku klon iPodu Shuffle.

Někteří vystavovatelé šli tak daleko, že si své stánky vyzdobili nápisy s žádostí, aby ostatní nekopírovali jejich originální design výrobků. Přímo pod takové transparenty pak umístili nedokonalé kopie MP3 přehrávačů od Samsungu, Applu a jiných značek. Výjimkou nebyli ani přehrávače inspirované mobilními telefony. Mezi nejoblíbenější v Číně zřejmě patří modní kolekce Nokia.


Nokia 7280 si získala mezi čínskými designéry značnou oblibu. Na CeBITu bylo k vidění několik MP3 přehrávačů, které se jí velmi podobaly. Recenzi na Nokii naleznete zde.

Je mobilní televize trend budoucnosti?

Kapesní přehrávače s podporou digitálního televizního vysílání byly na CeBITu přítomny na každém rohu. Společnost MSI představila, podle svých slov, první kapesní televizor s DVB-T tunerem, který bude moci používat i tuzemský zájemce o digitální televizi.


První kapesní počítač s DMB tunerem na příjem digitální televize, představila na CeBITu firma LG. Vysílání v DMB však u nás zatím není dostupné.


Na podporu mobilní televize se vrhli ve velkém i výrobci mobilních telefonů. Speciálně upravené modely  s širokoúhlým displejem bohužel vydrží přehrávat televizi jen okolo dvou hodin a ačkoliv jsou pilotní provozy digitální televize v plném proudu, žádná technologie, která by výrazně zvýšila kapacitu baterií na obzoru není.

Nejzajímavější mobily tak byly k vidění na stáncích - v Evropě málo známých - výrobců jako VK Mobile nebo Pantech. Drobní výrobci se neženou bezhlavě za novými technologiemi, inspirují se v úspěšných trendech a jejich produkty se zaměřují na neotřelý design.

Další informace z veletrhu CeBIT naleznete zde:


,