CeBIT: Biometrické autentifikační systémy mají zelenou!

  • 3
Po loňských teroristických útocích na Spojené státy americké získala oblast bezpečnostních systémů zcela nové dimenze – a většina firem vyrábějící bezpečnostní techniku se novým požadavkům rychle přizpůsobila. Příkladem jsou autentifikační systémy společností Panasonic a Nuance...

Po loňských teroristických útocích na Spojené státy americké získala oblast bezpečnostních systémů zcela nové dimenze – a většina firem vyrábějící bezpečnostní techniku se novým požadavkům rychle přizpůsobila. Příkladem jsou autentifikační systémy společností Panasonic a Nuance...

Biometrických identifikačních a autentifikačních systémů již existuje celá řada a k určení identity či k autentifikaci dané osoby využívají různé metody. Zatím nejčastěji a pravděpodobně i s největším úspěchem byla doposud využívána metoda srovnání otisků prstu. Do popředí se však tlačí i jiné technologie, jako např. identifikace osoby podle oční sítniceči podle hlasu. Na veletrhu CeBIT se objevila minimálně dvě zajímavá řešení, která se vám nyní pokusíme detailněji přiblížit.

autenticamPrvním z těchto řešení je Panasonic Authenticam. Tato speciální kamera pomáhá ochránit informace pomocí poměrně jednoduché, ale přesto velmi přesné technologie porovnání obrazu oční sítnice. Kromě této vlastní funkce může navíc sloužit též jako bezpečnostní či běžná videokonferenční kamera. A jak to vlastně pracuje? Kamera Panasonic Authenticam je schopna pořídit videosnímek sítniceze vzdálenosti přibližně padesáti centimetrů a to bez použití jakéhokoliv laseru či jiného podobného světelného zařízení. Zatím co přidání obrazu oční rohovky do databáze trvá přibližně dvě minuty, vlastní identifikace a autentifikace proběhne během tří sekund. Minimální doporučená konfigurace pro provoz této kamery s programovým vybavením SecureSuite 3.10 je počítač s procesorem Pentium pracujícím na frekvenci minimálně 333 MHz, 64 MB RAM a přibližně 40 MB volného místa na pevném disku. K počítači se Panasonic Authenticam připojuje prostřednictvím USB rozhraní.

biovoiceDruhým příkladem biometrické identifikace, který byl na veletrhu CeBIT představen, je softwarový produkt společnosti Nuance, označený jako Nuance Verifier 3.0. Tato aplikace užívá k identifikaci a autentifikaci jednotlivých osob technologii rozpoznávání lidského hlasu, která využívá té skutečnosti, že stejně jako v případě oční sítnice neexistují ani v případě tzv. hlasového otisku dva identické vzorky od různých osob. Hlasový otisk je datová matice obsahující charakteristiku hlasu dané osoby a není delší než 20 KB. Vlastní identifikace a autentifikace může probíhat buď prostřednictvím telefonu, nebo přímo prostřednictvím mikrofonu. V praxi to vypadá tak, že systém položí osobě, která má být autentifikována, několik otázek, přičemž její odpovědi porovnává s uloženým hlasovým vzorkem. Aby se zabránilo tomu, že někdo zneužije např. telefonní rozhovor ke získání hlasového vzorku, je implementována technologie, která dokáže identifikovat charakteristiky platné pro hlas přenášený prostřednictvím telefonní sítě. Nuance Verifier může pracovat v jazykově nezávislém módu, mikrofonale v případě podporovaných jazyků nabízí i některá specifická rozšíření. V současnosti jsou podporovány necelé dvě desítky jazyků a jejich mutací, mezi něž mj. patří: angličtina, španělština, portugalština, francouzština, němčina a italština. Český jazyk jako takový zatím podporován není. Výhodou tohoto řešení je, že prakticky dokáže využít stávající infrastrukturu a není tak třeba pořizovat nějaké speciální zařízení jako v případě elektronických zařízení na snímání otisků prstů nebo zařízení pro snímání obrazu oční sítnice.