Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CeBIT: Nové koncepty PC budou v prodeji již o prázdninách

  5:00aktualizováno  5:00
Na veletržních akcích Comdex a Consumer Electronics Show se představily dva počítačové koncepty, které by se měly stát součástí našich domácností již teno rok. Na CeBITu se dokonce hovoří o tom, že Tablet PC a MIRO uvidíme již o prázdninách.
CeBIT je vždy nabit novinkami a technologiemi, které ukazují cesty, kterými se možná bude ta která oblast ubírat. A samozřejmě je zde k vidění i mnoho novinek, po kterých časem ani pes neštěkne. Jak jsme se již zmínili v jednom z předchozích „CeBITových“ materiálů, již na první pohled je patrné, že letošní hannoverská výstava nabízí přehršel přenosných a bezdrátových zařízení, mobilními telefony počínaje a notebooky konče.

Tablet PC a Mira

Jedno z prvních zařízení odpovídající konceptu Mira pochází od ViewSonicuTo co na různých akcích ke konci minulého a na začátku tohoto roku (CES, Comdex) teprve začalo vystrkovat růžky, se naplno projevuje na Hannoverském výstavišti. Na první pohled stejné LCD displeje, které v sobě ukrývají procesor, paměť, grafický systém, no prostě vše, co potřebuje klasický přenosný počítač či PDA, jsou představiteli jedné ze dvou platforem - Miro či TabletPC. Je opravdu zajímavé, kolik společností dokázalo v poměrně krátké době přinést svůj pohled na tyto dvě platformy. Ostatně v komerční nabídce by se měly tyto přístroje objevit před koncem léta.

Viewsonic nabízí i Tablet PCJen pro připomenutí koncept Miro byl Microsoftem představen na začátku roku. Jedná se o v podstatě o PDA velikosti tabletu, které samo o sobě nemá dostatečný výkon a schopnosti, které byly potřebné pro předpokládanou funkčnost a je proto bezdrátově připojen k výkonnějšímu počítači, jenž tomuto „inteligentnímu“ poskytuje potřebná již předem upravená data.

Naproti tomu Tablet PC je zase přenosný tablet o přibližné velikosti A4 a s váhou kolem 1 kg, který je vybaven dostatečně výkonným procesorem a dalšími komponenty, jenž mu umožňují plnohodnotný výkon srovnatelný s jiným přenosným počítačem i některými desktopy. Samozřejmě nemá takovou výdrž na baterie jako Miro.

ViewSonic

O ViewSonicu je známo, že stál v podstatě u zrodu koncepce MediaPadu s názvem Mira, takže příliš nepřekvapí, že dokázal do Německa přivést několik modelů, jenž tuto specifikaci splňují. Tato zařízení mají v podání ViewSonicu shodný název AirPanel a firma se na CeBITu chlubila především verzí AirPanel100. Zařízení vážící přibližně 1 kg, využívá 10'' TFT LCD displej a je vybaveno bezdrátovou Wi-Fi sítí a používá OS Windows CE.Net. Před začátkem prázdnin by měl být Airpanel k dispozici ve Spojených státech za přibližně 1200 USD a v Evropě se počítá s jeho dostupností v průběhu prázdnin.

ViewSonic předvádí i Tablet PC, které je již v prodeji od minulého podzimu a je prý oblíben v nemocnicích, bankách a u dopravních společností.

VIA

Jednou z prvních společností, která představila Tablet PC, je Via. Ta vybavila 10.4'' dotykový displej čipovou sadou ProSavage PN 133 a svým procesorem VIA C3. Podporuje také USB a FireWire (IEEE 1394) a samozřejmě Wi-Fi.

V našich aktualitách a posléze v přehledu týdenních událostí jsme informovali o nových společnostech, které oficiálně ohlásili, že chtějí spolupracovat na konceptu Mira. Jsou jimi Philips, LG a OEM výrobci tajvanský Tatung a korejský Trigem.

Nováček v "Miro" alianci společnost Philips představila svůj pohled na tento konceptPhilips

Philips například, ačkoliv je nováčkem na tomto poli, představil 15'' Mira zařízení, které si dle filozofie tohoto konceptu, lze vzít téměř všude s sebou - dokonce prý i do koupelny. K tomuto výrobku o Philipse lze používat bezdrátovou klávesnici, kterou je možno k displeji připojit pomocí magnetu.

Tatung

Tangy 830 bez docking stationTatung zase představil svůj 10'' TWN -5213 na jehož vývoji spolupracoval se společností NEC (ta je v “Miro alinaci“ spolu s ViewSonicem, Fujitsu a Panasonicem již dříve). Je osazen pro nás poněkud exotickým procesorem Geode, který vyrábí National Semiconductor. Samozřejmě používá bezdrátovou síť a OS Windows CE.NET.

Také tato společnost nabízí svůj Tablet PC. Tangy 830 tablet Pc od TatunguTatung 830 s 10.4 '' displejem část svého názvu odvozuje od čipové sady Intel i830MG, jenž používá. Procesor také pochází z dílen Intelu, toto Pentium III-M běhá na frekvenci 800 MHz. Paměť 128 MB pracuje na frekvenci 133 MHz. Mezi další vybavení patří USB a FireWire rozhraní, PCMCIA slot a čtečka CompactFlash karet a samozřejmě Wi-Fi a případně Bluetooth. Použitý operační systém je Windows XP Tablet PC Edition. Li-Ion baterie dle výrobce udrží toto 1.2 Kg těžké zařízení v chodu 3 hodiny.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Najdete na iDNES.cz