Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


CeBIT: Nové koncepty PC budou v prodeji již o prázdninách

  5:00aktualizováno  5:00
Na veletržních akcích Comdex a Consumer Electronics Show se představily dva počítačové koncepty, které by se měly stát součástí našich domácností již teno rok. Na CeBITu se dokonce hovoří o tom, že Tablet PC a MIRO uvidíme již o prázdninách.
CeBIT je vždy nabit novinkami a technologiemi, které ukazují cesty, kterými se možná bude ta která oblast ubírat. A samozřejmě je zde k vidění i mnoho novinek, po kterých časem ani pes neštěkne. Jak jsme se již zmínili v jednom z předchozích „CeBITových“ materiálů, již na první pohled je patrné, že letošní hannoverská výstava nabízí přehršel přenosných a bezdrátových zařízení, mobilními telefony počínaje a notebooky konče.

Tablet PC a Mira

Jedno z prvních zařízení odpovídající konceptu Mira pochází od ViewSonicuTo co na různých akcích ke konci minulého a na začátku tohoto roku (CES, Comdex) teprve začalo vystrkovat růžky, se naplno projevuje na Hannoverském výstavišti. Na první pohled stejné LCD displeje, které v sobě ukrývají procesor, paměť, grafický systém, no prostě vše, co potřebuje klasický přenosný počítač či PDA, jsou představiteli jedné ze dvou platforem - Miro či TabletPC. Je opravdu zajímavé, kolik společností dokázalo v poměrně krátké době přinést svůj pohled na tyto dvě platformy. Ostatně v komerční nabídce by se měly tyto přístroje objevit před koncem léta.

Viewsonic nabízí i Tablet PCJen pro připomenutí koncept Miro byl Microsoftem představen na začátku roku. Jedná se o v podstatě o PDA velikosti tabletu, které samo o sobě nemá dostatečný výkon a schopnosti, které byly potřebné pro předpokládanou funkčnost a je proto bezdrátově připojen k výkonnějšímu počítači, jenž tomuto „inteligentnímu“ poskytuje potřebná již předem upravená data.

Naproti tomu Tablet PC je zase přenosný tablet o přibližné velikosti A4 a s váhou kolem 1 kg, který je vybaven dostatečně výkonným procesorem a dalšími komponenty, jenž mu umožňují plnohodnotný výkon srovnatelný s jiným přenosným počítačem i některými desktopy. Samozřejmě nemá takovou výdrž na baterie jako Miro.

ViewSonic

O ViewSonicu je známo, že stál v podstatě u zrodu koncepce MediaPadu s názvem Mira, takže příliš nepřekvapí, že dokázal do Německa přivést několik modelů, jenž tuto specifikaci splňují. Tato zařízení mají v podání ViewSonicu shodný název AirPanel a firma se na CeBITu chlubila především verzí AirPanel100. Zařízení vážící přibližně 1 kg, využívá 10'' TFT LCD displej a je vybaveno bezdrátovou Wi-Fi sítí a používá OS Windows CE.Net. Před začátkem prázdnin by měl být Airpanel k dispozici ve Spojených státech za přibližně 1200 USD a v Evropě se počítá s jeho dostupností v průběhu prázdnin.

ViewSonic předvádí i Tablet PC, které je již v prodeji od minulého podzimu a je prý oblíben v nemocnicích, bankách a u dopravních společností.

VIA

Jednou z prvních společností, která představila Tablet PC, je Via. Ta vybavila 10.4'' dotykový displej čipovou sadou ProSavage PN 133 a svým procesorem VIA C3. Podporuje také USB a FireWire (IEEE 1394) a samozřejmě Wi-Fi.

V našich aktualitách a posléze v přehledu týdenních událostí jsme informovali o nových společnostech, které oficiálně ohlásili, že chtějí spolupracovat na konceptu Mira. Jsou jimi Philips, LG a OEM výrobci tajvanský Tatung a korejský Trigem.

Nováček v "Miro" alianci společnost Philips představila svůj pohled na tento konceptPhilips

Philips například, ačkoliv je nováčkem na tomto poli, představil 15'' Mira zařízení, které si dle filozofie tohoto konceptu, lze vzít téměř všude s sebou - dokonce prý i do koupelny. K tomuto výrobku o Philipse lze používat bezdrátovou klávesnici, kterou je možno k displeji připojit pomocí magnetu.

Tatung

Tangy 830 bez docking stationTatung zase představil svůj 10'' TWN -5213 na jehož vývoji spolupracoval se společností NEC (ta je v “Miro alinaci“ spolu s ViewSonicem, Fujitsu a Panasonicem již dříve). Je osazen pro nás poněkud exotickým procesorem Geode, který vyrábí National Semiconductor. Samozřejmě používá bezdrátovou síť a OS Windows CE.NET.

Také tato společnost nabízí svůj Tablet PC. Tangy 830 tablet Pc od TatunguTatung 830 s 10.4 '' displejem část svého názvu odvozuje od čipové sady Intel i830MG, jenž používá. Procesor také pochází z dílen Intelu, toto Pentium III-M běhá na frekvenci 800 MHz. Paměť 128 MB pracuje na frekvenci 133 MHz. Mezi další vybavení patří USB a FireWire rozhraní, PCMCIA slot a čtečka CompactFlash karet a samozřejmě Wi-Fi a případně Bluetooth. Použitý operační systém je Windows XP Tablet PC Edition. Li-Ion baterie dle výrobce udrží toto 1.2 Kg těžké zařízení v chodu 3 hodiny.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

SÚJB vyvrací křivé obvinění Moskvy o možné výrobě jedu novičok v Česku

Vyšetřování útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury (8. března 2018)

Látka, kterou byl v Anglii otráven ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija, mohla podle ruské diplomacie...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Najdete na iDNES.cz