Maskot konce analogové TV - DigiBoy

Maskot konce analogové TV - DigiBoy - Agentura Liberal agency při komunikaci s občany používá maskota, který svým zvoněním oznamuje konec analogové TV | foto: Liberal agency

Celá EU vypne analogové TV vysílání do konce roku 2012. Polsko později

  • 21
Na konci roku 2015 by již v členských státech Evropské unie neměl být k dispozici analogový televizní signál. Drtivá většina států jej stihne vypnout do konce roku 2012, Polsko až o tři roky později.

Evropská unie je na dobré cestě k vypnutí analogového televizního vysílání do konce roku 2012. Od roku 2013 by měly již téměř všechny domácnosti v Unii přijímat digitální televizní vysílání, ovšem s výjimkou Polska, které má "analog" vypnout nejpozději do konce roku 2015. Novináře o tom informovala Evropská komise. V Česku by měl být poslední analogový vysílač vypnut do června 2012.

"V Evropě probíhá přechod podle plánu a je na dobré cestě, zejména ve srovnání se zbytkem světa. Věřím, že během příštích dvou let se k první skupině zemí, které vstoupily do digitální éry, připojí další členské státy EU. Znamená to, že pro nové televizní vysílání a bezdrátové služby bude nově k dispozici významná část spektra," uvedla eurokomisařka pro telekomunikaci a média Viviane Redingová.

Podle Evropské komise využívá digitální televize rádiové spektrum účinněji, což uvolňuje jeho značnou část pro další technologie. Brusel slibuje využití uvolněného prostoru pro televize s vysokým rozlišením, mobilní telefony či pro bezdrátové širokopásmové připojení ve venkovských oblastech.

Digitální televizní signál si v současnosti mohou naladit asi tři pětiny obyvatel Česka, do konce roku by to mělo být 88 procent populace. První analogové vysílače začali jejich provozovatelé vypínat v západních a severních Čechách a v Praze spolu s postupným náběhem digitálního vysílání již v minulém roce. První velkou oblastí, kde bude analogové vysílání zcela vypnuto, má být letos v dubnu Praha.

Digitální pozemní televizní vysílání už bylo zavedeno ve 21 členských státech (v Rakousku, Belgii, Bulharsku, České republice, Dánsku, Německu, Estonsku, Řecku, Španělsku, Francii, Maďarsku, Itálii, Litvě, Lucembursku, Lotyšsku, na Maltě, v Nizozemsku, Finsku, Švédsku, Slovinsku a ve Spojeném království) a pokrývá části vnitrostátních území. Dalších pět členských států (Kypr, Irsko, Polsko, Portugalsko a Slovensko) oznámilo, že budou digitální služby poskytovat nejpozději v roce 2010. Rumunsko zatím své plány nepředložilo.

Analogové pozemní televizní vysílání už bylo vypnuto v Lucembursku, Nizozemsku, Finsku, Švédsku, Německu, Belgii (Vlámsko) a ve větší části Rakouska. Do konce roku 2010 nebo i dříve dojde k vypnutí v celém Rakousku, Estonsku, Dánsku, Španělsku, na Maltě a ve Slovinsku. V období od konce roku 2010 do konce roku 2012 bude analogové pozemní televizní vysílání vypnuto v Belgii (Valonsko a region hlavního města Bruselu), Bulharsku, na Kypru, v České republice, Řecku, Francii, Maďarsku, Itálii, Litvě, Lotyšsku, Portugalsku, Rumunsku, na Slovensku a v Británii.

Skupina členských států A (vypnutí dokončeno): Nizozemsko, Finsko, Švédsko, Německo, Belgie (Vlámsko), Lucembursko

Skupina B (datum vypnutí: konec roku 2010 nebo dříve): Rakousko, Dánsko, Estonsko, Španělsko, Malta, Slovinsko

Skupina C (datum vypnutí: konec roku 2012 či dříve):  Belgie (Valonsko a Brusel), Bulharsko, Kypr, Česko, Řecko, Francie, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Litva, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Velká Británie.