Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cell - Superpočítač v jednom čipu

aktualizováno 
Tři společnosti - IBM, Sony a Toshiba - vymyslely nový čip s názvem Cell. Tento multimediální procesor v sobě oproti zažitým zvyklostem skrývá i schopnosti do této doby určené pro celou základní desku.
Zrodil se nový procesor s názvem Cell (česky buňka). U jeho kolébky stály tři sudičky - společnosti IBM, Sony a Toshiba, které mu přisoudily spoustu vlastností. Někomu by se mohlo zdát, že až příliš, a mohl by se bát, zda to nakonec nedopadne jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Co se tedy skrývá v procesoru, jehož vývoj zatím stál přibližně 400 milionů amerických dolarů?

Proč vznikl Cell

Tři výše zmíněné společnosti se pro projekt "Cell" nespojily náhodou, a tak ani samotný čip nevznikl nadarmo. Zadání totiž znělo - vyrobit „mozek“ pro další, v tomto případě třetí, generaci herní konzole Playstation. To ale samozřejmě neznamená, že tím Cell a všechny nové nápady, které při jeho vývoji vznikly, budou odloženy ad acta a posléze zapomenuty. Již nyní se ozývají inženýři z IBM, že mnohé obvody a postupy budou využity v dalších produktech firmy, a i Toshiba projekt nepodporuje z pouhé čisté lásky.

Co je novém čipu tak zajímavého?

Hlavní rozdíl mezi současnými mikroprocesory a čipem Cell je v množství funkcí, které samotný procesor integruje. Cell je totiž navržen tak, aby mimo běžných procesorových úkolů dokázal zpracovat i náročné výpočty pro grafické výstupy, měl by dále zvládnout vysokokapacitní komunikaci potřebnou například pro přenos kvalitního videa z internetu a spolupráci s různými dalšími zařízeními. Jednoduše musí umět většinu úkonů, které obvykle pro počítač dělají různé přídavné karty a jiná externí výbava.

Navíc mají být čipy Cell schopny vzájemné komunikace a sdílení výkonu, takže se může stát, že na grafických výpočtech, které mají přinést výstupní obraz například na HDTV (high definition TV), bude spolupracovat jeden procesor Cell v konzoli či set-top boxu s procesorem Cell, který řídí televizi vyrobenou například Toshibou.

Trocha technických informací

Čip by měl zvládnout provést trilión výpočtu v jedné sekundě. Procesor samotný může obsahovat 4-16 jednotek či jader, která jsou navržena tak, aby se zabývala svým specifickým úkolem. Takže zatímco jedno jádro bude pracovat s klasickými „počítačovými“ operacemi, druhé bude obsluhovat audio a třetí bude například zpracovávat grafiku.

Kdy Cell uvidíme?

V současné době je prý již hotov návrh procesoru. To v podstatě znamená, že je čip „na papíře“. Pravděpodobně již také probíhají oddělené testy některých součástí budoucího procesoru. V dohledné době by měly být vyrobeny první vzorky procesoru Cell, na kterých bude posléze testován jejich bezproblémový chod. Vypuštění procesoru na trh je plánováno na rok 2004 až 2005.

Plány do budoucnosti

Uvedení zbrusu nového procesoru není vůbec jednoduchá věc. Jeho budoucí uživatelé budou potřebovat nějaký operační systém a software. To znamená, že novinka musí být zajímavá natolik, aby zaujala i softwarové vývojáře. Zatím se ale zdá, že především z počátku bude Cell využíván především ve specializovaných multimediálních přístrojích.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Najdete na iDNES.cz