Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Cell - Superpočítač v jednom čipu

aktualizováno 
Tři společnosti - IBM, Sony a Toshiba - vymyslely nový čip s názvem Cell. Tento multimediální procesor v sobě oproti zažitým zvyklostem skrývá i schopnosti do této doby určené pro celou základní desku.
Zrodil se nový procesor s názvem Cell (česky buňka). U jeho kolébky stály tři sudičky - společnosti IBM, Sony a Toshiba, které mu přisoudily spoustu vlastností. Někomu by se mohlo zdát, že až příliš, a mohl by se bát, zda to nakonec nedopadne jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Co se tedy skrývá v procesoru, jehož vývoj zatím stál přibližně 400 milionů amerických dolarů?

Proč vznikl Cell

Tři výše zmíněné společnosti se pro projekt "Cell" nespojily náhodou, a tak ani samotný čip nevznikl nadarmo. Zadání totiž znělo - vyrobit „mozek“ pro další, v tomto případě třetí, generaci herní konzole Playstation. To ale samozřejmě neznamená, že tím Cell a všechny nové nápady, které při jeho vývoji vznikly, budou odloženy ad acta a posléze zapomenuty. Již nyní se ozývají inženýři z IBM, že mnohé obvody a postupy budou využity v dalších produktech firmy, a i Toshiba projekt nepodporuje z pouhé čisté lásky.

Co je novém čipu tak zajímavého?

Hlavní rozdíl mezi současnými mikroprocesory a čipem Cell je v množství funkcí, které samotný procesor integruje. Cell je totiž navržen tak, aby mimo běžných procesorových úkolů dokázal zpracovat i náročné výpočty pro grafické výstupy, měl by dále zvládnout vysokokapacitní komunikaci potřebnou například pro přenos kvalitního videa z internetu a spolupráci s různými dalšími zařízeními. Jednoduše musí umět většinu úkonů, které obvykle pro počítač dělají různé přídavné karty a jiná externí výbava.

Navíc mají být čipy Cell schopny vzájemné komunikace a sdílení výkonu, takže se může stát, že na grafických výpočtech, které mají přinést výstupní obraz například na HDTV (high definition TV), bude spolupracovat jeden procesor Cell v konzoli či set-top boxu s procesorem Cell, který řídí televizi vyrobenou například Toshibou.

Trocha technických informací

Čip by měl zvládnout provést trilión výpočtu v jedné sekundě. Procesor samotný může obsahovat 4-16 jednotek či jader, která jsou navržena tak, aby se zabývala svým specifickým úkolem. Takže zatímco jedno jádro bude pracovat s klasickými „počítačovými“ operacemi, druhé bude obsluhovat audio a třetí bude například zpracovávat grafiku.

Kdy Cell uvidíme?

V současné době je prý již hotov návrh procesoru. To v podstatě znamená, že je čip „na papíře“. Pravděpodobně již také probíhají oddělené testy některých součástí budoucího procesoru. V dohledné době by měly být vyrobeny první vzorky procesoru Cell, na kterých bude posléze testován jejich bezproblémový chod. Vypuštění procesoru na trh je plánováno na rok 2004 až 2005.

Plány do budoucnosti

Uvedení zbrusu nového procesoru není vůbec jednoduchá věc. Jeho budoucí uživatelé budou potřebovat nějaký operační systém a software. To znamená, že novinka musí být zajímavá natolik, aby zaujala i softwarové vývojáře. Zatím se ale zdá, že především z počátku bude Cell využíván především ve specializovaných multimediálních přístrojích.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Český router MOX si složíte sami. Zaplatíte jen za to, co potřebujete

Modulární router Turris MOX.

Potřebujete jen wi-fi, ale ne vícero portů? Nebo naopak gigabitové porty a síťové uložiště pro data? Nebo optickou...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz