Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

aktualizováno 
Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak zřejmě neubude.

kobalt | foto:  CC-BY-ND, Creative Commons

Řadou studií ověřená pravda říká, že lidé raději čtou zprávy negativní než pozitivní. Je to jedna z nejdůležitějších tzv. „zpravodajských hodnot“, které rozhodují o čtenářském úspěchu podobně jako například blízkost (události na druhém konci světa nás nezajímají), aktuálnost či všeobecná známost osob, kterých se týká.

Není tak nijak překvapivé, že prakticky všechna česká větší média psala v posledních letech o prudkém zdražování kobaltu, klíčového a zatím nenahraditelného materiálu například pro lithiové baterie. Prakticky žádné však nepsalo o prudkém poklesu jeho spotových cen v posledních měsících a týdnech.

Ceny tohoto materiálu na burze klesaly zhruba 15 týdnů za sebou, a od svého jarního maxima klesly zhruba o třetinu. V dubnu se na londýnské burze tento materiál prodával za necelých 100 tisíc dolarů za tunu, v srpnu to bylo méně než 70 tisíc dolarů za tunu. Vysoké ceny vzbudily zájem především čínských podniků, které se začaly zbavovat svých zásob.

Vývoj ceny kobaltu na londýnské burze kovů od počátku roku 2017

Vývoj ceny kobaltu na londýnské burze kovů od počátku roku 2017

Pokles cen rozhodně nemusí být trvalý, to autor těchto řádek nechce tvrdit. Výhledy trhu jsou stále pesimistické a ceny „futures“, tedy ceny budoucích dodávek, neklesly zdaleka tak výrazně jako ceny dodávek aktuálních. Pro předchozí prudký nárůst cen o více než 130 % za rok jsou také do jisté míry objektivní důvody.

Přibližně polovina celosvětové produkce pochází z Demokratické republiky Kongo. Africká země v roce 2016 vyprodukovala 66 tisíc tun, druhá Čína 7 700 tun. Kongo přitom nelze považovat za stabilní zemi, a nejistota se pak samozřejmě promítá do ceny a nahrává spekulacím. Chceme upozornit jen na to, že je mnohem více důvodů pro to, aby cena dále klesala spíše než naopak, jak tvrdí černé scénáře.

Kolik ho máme

Kobalt se používá v katodě baterií, obvykle v kombinaci s niklem a manganem (NMC). Jeho použití a postupné vylepšování jsou jedním z důvodů, proč kapacita baterií v posledních letech roste. Kobaltu ovšem v bateriích není tolik, tvoří jen malou část použitých materiálů a jen malou část celkové ceny. Již dnes se také alespoň částečně kvůli vysoké ceně nahrazuje a do budoucna z nich může například zcela zmizet. V každém případě dnes odhady říkají, že zdvojnásobení ceny tohoto kovu by ceny baterií mohlo zvýšit zhruba o 10 procent.  

Kobalt také se většinou získává jako vedlejší produkt těžby mědi a niklu, a příliš velká poptávka po něm nikdy nebyla. Jeho geologické zásoby tedy nejsou dobře prozkoumané. Ale s růstem ceny už se uvažuje i o produkci na jiných místech, především v lomech, kde představuje malou příměs v těženém materiálu, a zatím se ho tedy nevyplácelo z rudy oddělovat, například právě v Číně a ostatních asijských zemích. Průzkum se provádí například i v Chile a dalších státech. Do cen by mohlo promluvit i rozšíření recyklace, ale ta se zatím z technologických důvodů příliš nedaří.

Vysoká cena za pokrok. V konžských dolech rubou kobalt dětští horníci

Záběr z ilegálního dolu v Demokratické republice Kongo, který vznikl při natáčení dánského dokumentárního filmu Krev v mobilu režiséra Franka Piasecki Poulsena.

I když kobalt není v žádném případě hojný (podle odhadu americké geologické služby USGS tvoří cca 0,0029 procent zemské kůry), jeho celkové množství je podstatně vyšší, než jaké by lidé mohli v představitelné budoucnosti spotřebovat. To je samozřejmě jen hypotetické číslo, důležitější je dostupnost zásob se současnou technologií, a ani v tomto ohledu na tomto kovu není nic mimořádného. Těžba se v posledních desetiletích prudce zvyšovala a poptávce tedy až na jisté výkyvy vždy stačila. Není žádný důvod předpokládat, že by tomu do budoucna bylo jinak.

To je navíc obecná poučka. Obecně zatím na trhu není patrná žádná závislost mezi geologickou dostupností a cenou (více v tomto článku). Zinek je jedním z nejlevnějších kovů, přitom jeho známé zásoby patří mezi ty vůbec nejmenší. Naopak u beryllia, které dnes patří v absolutních cenách mezi nejdražší suroviny vůbec, by známé zásoby měly vydržet na více než tisíc let.

Jinak řečeno, surovin je zatím dost. Některé jsou levnější, jiné dražší, záleží na nabídce a technologii těžby a jejich získávání, ale žádná zatím nedochází natolik, aby to bylo znát na ceně. Kobalt v tomto ohledu není výjimkou.

Není asi nic nepochopitelného na tom, že si to nedokážeme dostatečně dobře představit. Lidský mozek se vyvinul proto, aby se zabýval mnohem palčivějšími problémy v daném místě a čase. Umí tedy spoustu věcí, ale vyhodnocovat dlouhodobé trendy v časovém horizontu desítek let mu „od přírody“ nijak zvláště nejde; to jsme k přežití nikdy nepotřebovali. Byť tedy naše intuice může pomoci přežít jednotlivci (či jeho genům, přesněji řečeno), není to dobrý  nástroj pro hodnocení vývoje příštích několika desetiletí v surovinové dostupnosti. Ano, kobaltu je dnes možná na trhu málo, ale spekulace o jeho dlouhodobém nedostatku nebo omezujícím faktoru rozvoje například elektromobility jsou neopodstatněné. O tom rozhodnou zcela jiné věci, „strašení kobaltem“ zatím nahrává pouze spekulativním investorům.

Autor:


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Další z rubriky

Radioaktivnější voda je i v lázních, řekla o nehodě v Temelíně Dana Drábová

Šéfka českého státního jaderného dozoru Dana Drábová v diskusním pořadu...

O malé provozní havárii Temelína i obecných otázkách kolem jaderné energetiky hovořila v pořadu Rozstřel šéfka českého...

Skvělý nápad zabíjí nedostatky. Osobní cloud WD není pro každého

WD MyCloud Home DUO

Vypadá jako síťové úložiště, ale ne takové, jak jej známe. WD MyCloud Home vám na doma uložené pevné disky zazálohuje...

Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

kobalt

Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz