Kobaltová mánie opadá. Však pro ni nebylo příliš důvodů

aktualizováno 
Cena klíčového materiálu pro dnešní baterie otočila a v poslední době klesá. Ale katastrofických předpovědí ani tak zřejmě neubude.

kobalt | foto:  CC-BY-ND, Creative Commons

Řadou studií ověřená pravda říká, že lidé raději čtou zprávy negativní než pozitivní. Je to jedna z nejdůležitějších tzv. „zpravodajských hodnot“, které rozhodují o čtenářském úspěchu podobně jako například blízkost (události na druhém konci světa nás nezajímají), aktuálnost či všeobecná známost osob, kterých se týká.

Není tak nijak překvapivé, že prakticky všechna česká větší média psala v posledních letech o prudkém zdražování kobaltu, klíčového a zatím nenahraditelného materiálu například pro lithiové baterie. Prakticky žádné však nepsalo o prudkém poklesu jeho spotových cen v posledních měsících a týdnech.

Ceny tohoto materiálu na burze klesaly zhruba 15 týdnů za sebou, a od svého jarního maxima klesly zhruba o třetinu. V dubnu se na londýnské burze tento materiál prodával za necelých 100 tisíc dolarů za tunu, v srpnu to bylo méně než 70 tisíc dolarů za tunu. Vysoké ceny vzbudily zájem především čínských podniků, které se začaly zbavovat svých zásob.

Vývoj ceny kobaltu na londýnské burze kovů od počátku roku 2017

Vývoj ceny kobaltu na londýnské burze kovů od počátku roku 2017

Pokles cen rozhodně nemusí být trvalý, to autor těchto řádek nechce tvrdit. Výhledy trhu jsou stále pesimistické a ceny „futures“, tedy ceny budoucích dodávek, neklesly zdaleka tak výrazně jako ceny dodávek aktuálních. Pro předchozí prudký nárůst cen o více než 130 % za rok jsou také do jisté míry objektivní důvody.

Přibližně polovina celosvětové produkce pochází z Demokratické republiky Kongo. Africká země v roce 2016 vyprodukovala 66 tisíc tun, druhá Čína 7 700 tun. Kongo přitom nelze považovat za stabilní zemi, a nejistota se pak samozřejmě promítá do ceny a nahrává spekulacím. Chceme upozornit jen na to, že je mnohem více důvodů pro to, aby cena dále klesala spíše než naopak, jak tvrdí černé scénáře.

Kolik ho máme

Kobalt se používá v katodě baterií, obvykle v kombinaci s niklem a manganem (NMC). Jeho použití a postupné vylepšování jsou jedním z důvodů, proč kapacita baterií v posledních letech roste. Kobaltu ovšem v bateriích není tolik, tvoří jen malou část použitých materiálů a jen malou část celkové ceny. Již dnes se také alespoň částečně kvůli vysoké ceně nahrazuje a do budoucna z nich může například zcela zmizet. V každém případě dnes odhady říkají, že zdvojnásobení ceny tohoto kovu by ceny baterií mohlo zvýšit zhruba o 10 procent.  

Kobalt také se většinou získává jako vedlejší produkt těžby mědi a niklu, a příliš velká poptávka po něm nikdy nebyla. Jeho geologické zásoby tedy nejsou dobře prozkoumané. Ale s růstem ceny už se uvažuje i o produkci na jiných místech, především v lomech, kde představuje malou příměs v těženém materiálu, a zatím se ho tedy nevyplácelo z rudy oddělovat, například právě v Číně a ostatních asijských zemích. Průzkum se provádí například i v Chile a dalších státech. Do cen by mohlo promluvit i rozšíření recyklace, ale ta se zatím z technologických důvodů příliš nedaří.

Vysoká cena za pokrok. V konžských dolech rubou kobalt dětští horníci

Záběr z ilegálního dolu v Demokratické republice Kongo, který vznikl při natáčení dánského dokumentárního filmu Krev v mobilu režiséra Franka Piasecki Poulsena.

I když kobalt není v žádném případě hojný (podle odhadu americké geologické služby USGS tvoří cca 0,0029 procent zemské kůry), jeho celkové množství je podstatně vyšší, než jaké by lidé mohli v představitelné budoucnosti spotřebovat. To je samozřejmě jen hypotetické číslo, důležitější je dostupnost zásob se současnou technologií, a ani v tomto ohledu na tomto kovu není nic mimořádného. Těžba se v posledních desetiletích prudce zvyšovala a poptávce tedy až na jisté výkyvy vždy stačila. Není žádný důvod předpokládat, že by tomu do budoucna bylo jinak.

To je navíc obecná poučka. Obecně zatím na trhu není patrná žádná závislost mezi geologickou dostupností a cenou (více v tomto článku). Zinek je jedním z nejlevnějších kovů, přitom jeho známé zásoby patří mezi ty vůbec nejmenší. Naopak u beryllia, které dnes patří v absolutních cenách mezi nejdražší suroviny vůbec, by známé zásoby měly vydržet na více než tisíc let.

Jinak řečeno, surovin je zatím dost. Některé jsou levnější, jiné dražší, záleží na nabídce a technologii těžby a jejich získávání, ale žádná zatím nedochází natolik, aby to bylo znát na ceně. Kobalt v tomto ohledu není výjimkou.

Není asi nic nepochopitelného na tom, že si to nedokážeme dostatečně dobře představit. Lidský mozek se vyvinul proto, aby se zabýval mnohem palčivějšími problémy v daném místě a čase. Umí tedy spoustu věcí, ale vyhodnocovat dlouhodobé trendy v časovém horizontu desítek let mu „od přírody“ nijak zvláště nejde; to jsme k přežití nikdy nepotřebovali. Byť tedy naše intuice může pomoci přežít jednotlivci (či jeho genům, přesněji řečeno), není to dobrý  nástroj pro hodnocení vývoje příštích několika desetiletí v surovinové dostupnosti. Ano, kobaltu je dnes možná na trhu málo, ale spekulace o jeho dlouhodobém nedostatku nebo omezujícím faktoru rozvoje například elektromobility jsou neopodstatněné. O tom rozhodnou zcela jiné věci, „strašení kobaltem“ zatím nahrává pouze spekulativním investorům.

Autor:

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Platba jízdného v MHD podle Fujitsu: systém vypočítá nejlevnější variantu

Fujitsu

Prototyp terminálového systému pro platbu jízdného v hromadné dopravě nás zaujal na konferenci Fujitsu Forum 2018 v...

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Nedávno měli poslanci v dolní sněmovně britského parlamentu návštěvu. Robotka Pepper odpovídala na jejich otázky a...

Malý letoun z Otrokovic, který dobyl velký svět. Legendární Zlin Trener

Zlin Z-326M Trener Master v maďarských barvách

Zlin Trener je na první pohled nenápadný letoun, jehož sláva obletěla celý svět. A to hned několikrát, v tomto případě...

Najdete na iDNES.cz