Cenová bomba: Miniaturní kartový přehrávač Xclef MT-200 se 128 MB paměti (recenze)

aktualizováno 
Druhý nejmenší kartový přehrávač na světě se jmenuje Xclef, pochází z jižní poloviny Korejského poloostrova a rozhodně to není žádné ořezávátko. Má jemný grafický displej, interní paměť 128 MB rozšiřitelnou SmartMedia kartami, umí nahrávat a stojí jen pět a půl tisíce!

Miniaturizace nabírá obrátky. Už není výsadou technologicky silných společností, maličkaté MP3 přehrávače už vyrábějí i méně značkové společnosti. Zářným příkladem budiž korejský producent MultiChannel Labs, výrobce oblíbeného MP3 discmanu MiSEL. Na trh před časem uvedla tzv. kartový přehrávač Xclef MT-200, který si nyní detailně představíme.

Maličký
Xclef je oblíben ze tří důvodů: Prvním je kapacita, interní paměť pojme 128 MB dat, což znamená 2 hodiny hudby v MP3 nebo 4 hodiny ve WMA. Paměť lze rozšířit vložením SmartMedia karty. Druhým argumentem je velikost, pouhých 5,2 x 5,6 x 1,7 cm je jen o něco málo větší než trpaslík SV-SD80 od Panasonicu (přečtěte si recenzi). Třetím důvodem je jednoznačně cena. Pět a půl tisíce s DPH je za takovou hračku opravdu docela málo.

Xclef MT-200 Xclef MT-200

Co si přineseme
Klasická kartonová krabička skrývá samotný přehrávač. To je všechno? Ne, pod falešným dnem objevujeme další úložný prostor, kde nacházíme anglický manuál, CD s ovladači, MusicMatch Jukeboxem 7.0 a jednoduchou obslužnou aplikací Digital Audio Manager. Ta se drží principu různých "Commanderů" a slouží jako jediný prostředník mezi počítačem a přehrávačem, neboť ten se nehlásí v systému jako další jednotka. Přenášet lze jak hudební soubory, tak i jakákoliv jiná data, čímž se z MP-mana stává nenápadný přenosný disk. Další součástí příslušenství tvoří sluchátka, USB kabel, šňůrka na krk a jedna mikrotužková alkalická baterie, jež vydrží kolem 10 hodin (plus/mínus nějaká ta hodinka v závislosti na náročnosti datového toku).

Xclef MT-200

Vzhled
Xclef není takový vypilovaný designérský skvost jako kolega od Panasonicu, nicméně také vypadá k světu. Už jsme zmínili o něco větší rozměry, které však také umožnily implementaci většího grafického displeje s rozlišením 128 x 64 body a s modrým, naneštěstí pouze třívteřinovým podsvícením. Displej je obehnán vkusným kruhovým výliskem. Na obvodových stěnách jsou rozmístěny rozličné prvky: USB konektor, výstup na sluchátka, zámek klávesnice a tlačítka Play/Pause, FFwd, Rew, malá kolébka pro změnu hlasitosti a další dvě funkční klávesy (viz dále). Vzadu se ještě nachází kryt baterie a paměťové karty. Stejně jako Panasonic můžete přehrávač nosit jako přívěšek na krku, váží bez baterie 44 gramy.

Xclef MT-200

Displej
Nechce se mi opakovat klišé o pěkném grafickém displeji, ale nic jiného mi nezbude. Během přehrávání je uživatel zásobován množstvím údajů o aktuální skladbě. K dispozici je stav baterie, režim přehrávání, odehraný čas, název skladby (využívá se ID3 Tagů), formát, frekvence a bitrace souboru, nastavení ekvalizéru a hlasitosti. Uživatel může podržením klávesy NAV vstoupit do systémového menu, kde lze nastavit kontrast displeje, módy přehrávání, ekvalizér, automatické spuštění a pokračování rozehrané skladby, podsvícení (3 sec. nebo vypnuté), načítání ID3 Tagů či jazyk menu. Je tu možné také mazat soubory a přepínat mezi hudbou - a hlasovým záznamem.

 Xclef MT-200

Rekordér
Kromě přehrávání hudebních souborů ve formátech MP3 (bitrate 32 - 320 kbps včetně VBR) a WMA (64 - 128 kbps) zastané Xclef také práci digitálního záznamníku. Pomocí poměrně citlivého mikrofonu může do interní paměti uložit až 34 hodin záznamu při 8 kbps, na výběr jsou ještě další dvě kvalitativní třídy: 16 a 32 kbps.

Xclef MT-200 Xclef MT-200

Zvuk
Královská disciplína každého testu audio techniky. Jak tedy Xclef MT-200 hraje? Tak předně vyzkoušejme dodávaná sluchátka. Zvuk bez basů, výšek, pouze středy. Pryč s nimi, vezměme si něco kvalitnějšího. Pecky od ChromeX? Vezmeme-li je za průměr, dají se každé trochu lepší pecky použít, pokud přepnete ekvalizér na Rock. Jinak je výstup přehrávače dosti bezbarvý. Kossy - totéž, opět výraznější středy, basy je třeba trochu přiživit. Ekvalizérem jde tato neřest napravit, ovšem na cokoliv kromě Rock zapomeňte. Takže hodnocení? Dá se...

 Xclef MT-200

Závěrem
Trochu mi vrtalo hlavou, odkud se přehrávač vlastně vzal. Že v MultiChannel Labs opustili značku MiSEL a přijali pro své výrobky jméno Xclef, je patrné ze stránek společnosti, na nichž se ovšem výrobek s označením MT-200 vůbec nevyskytuje. Patrně se jedná o tak žhavou novinku, že ji webmaster ani nestačil zaregistrovat, server je nejspíš v rekonstrukci, protože např. vůbec nefunguje anglická část. Vyhledávání přes Google nás dovedlo pouze na korejské nebo české stránky, zbytek světa jako by o přehrávači nevěděl (snad pod jiným názvem?). Ale dosti dohadů, na programu je redakční shrnutí testu. MT-200 je rozhodně zajímavý výrobek a za ty peníze... No, nekupte to.

Xclef MT-200

Hodnocení

Kvalita zvuku a funkce: 20 bodů ze 30
Funkcemi dokonalý, se zvukem už to tak slavné není. Pro jeho zpestření lze použít jedinou použitelnou předvolbu ekvalizéru, což je trochu málo. Užitná hodnota přístroje je však velká.

Ergonomie a ovládání: 20 bodů z 25
Ačkoliv jsou ovládací prvky rozesety po celém těle přístroje, kontrola funkcí není složitá a po chvíli se stane intuitivní.

Vybavení: 10 bodů z 15
Ve výbavě přístroje najdeme to nejnutnější, bonus v podobě šňůrky na krk dojem ze špatných sluchátek nezlepší.

Cena: 30 bodů ze 30
5590 Kč s DPH za kartový přehrávač se 128 MB je částka velice nízká a není divu, že se o Xclefu mluví hodně nahlas. Za tuto cenu se jedná o malý zázrak.

Přehrávač k testu zapůjčila firma Empei.

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Další z rubriky

Řady zcela bezdrátových sluchátek rozšířila i novinka Sennheiser

Sennheiser Momentum True Wireless

Řadu intraaurálních sluchátek Momentum rozšířil na premiéře na veletrhu IFA nový model True Wireless. Jak název...

Legendární hudební přehrávač Winamp se vrací. Bude prý umět všechno

Logo přehrávače WinAmp

Softwarový přehrávač MP3 od společnosti Nullsoft měl na počítači počátkem století nainstalovaný každý. A kdo ne, ten...

Český rozhlas slaví úspěch s první hrou živě vysílanou odrazem přes Měsíc

První živě vysílaná hra odrazem přes Měsíc. Ze Země na Měsíc od Julese Verna...

Stanice Český rozhlas Dvojka v neděli poprvé v historii vysílala odrazem o měsíční povrch. Rozhlasovou hru na motivy...

Najdete na iDNES.cz