Cenový přehled: Ceny procesorů klesají stále pomaleji. Nedojde k jejich zdražování?

Na to, že rostou ceny nejprodávanějších pamětí, si asi pomalu zvykáme, ani tentokrát nedošlo k výjimce. Ale jak na tom budou ceny procesorů? Za posledních několik týdnů se rychlost jejich zlevňování podstatně snížila.

Paměti

Stále platí informace, které jsme přinesli v minulých přehledech: výrobci pomalu přecházejí na výrobu DDR SDRAM, cenové růsty poněkud tlumí lepší kurz koruny, atd.Graf vývoje ceny pamětí SDRAM

Pokud jsme si před 14 dny mysleli, že ceny SDRAM pamětí již vyčerpaly svůj růstový potenciál, vývoj nás přesvědčil o opaku. Moduly s kapacitou 64 a 128 MB zdražily o 3 %, naopak o 2 % poklesla cena u 256 a 512 MB pamětí SDRAM. Tyto změny znamenají, že se nejvýhodnější koupí stala 256MB paměť, která je k dostání za cca 1600 korun. O polovinu menší modul stojí přibližně 880 Kč.

Graf vývoje ceny pamětí DDR SDRAM a RDRAMDDR SDRAM paměti také „nezklamaly“. Kdo čekal, že se jejich cena ustálí, značně se zmýlil. Zdá se, že se prodejcům a hlavně výrobcům příliš nelíbila situace, která nastala přibližně před měsícem a díky níž dosáhly DDR SDRAM paměti svého historického cenového minima. Ceny nyní rostou jak o závod a většina těchto pamětí je od té doby o 50 % dražší. Za posledních 14 dní nejvíce narostly ceny 256 a 512 MB modulů s taktem 266 MHz. První zdražil o více než 20 % a druhý dokonce pokořil třicetiprocentní hranici, když jeho cena vzrostla o 37 %. V důsledku to znamená, že si nyní budete moci pořídit 256 MB DDR SDRAM paměti za cca 2750 korun a za dvojnásobnou kapacitu zaplatíte téměř 5000 Kč.

U pamětí RDRAM jsme nezaznamenali žádný cenový pohyb, který by se odrazil ve změnách větších než 0,15 %.

Procesory

Jak jste si mohli přečíst v tomto článku, společnost Intel přiblížila data vydání svých nových procesorů a tím pádem i slev starších modelů. Uvidíme, nakolik to donutí AMD pozměnit  plány. 

Dá se tedy předpokládat, že se až do 25. srpna, kdy mají být nové procesory Intel uvedeny, s cenami nebude příliš hýbat. Nemělo by dojít k nárůstu cen procesorů, neboť jsou jich plné sklady.

AMD

Společnost AMD je nyní relativně na koni. Vylepšily se jí hospodářské výsledky a pomalu zvyšuje svůj podíl na trhu. Stále hlasitěji se z kruhů kolem AMD ozývá, že jejich nové 64bitové procesory budou pro uživatele to pravé ořechové. To je ale pro nás ještě hudba hodně vzdálené budoucnosti, a tak se radši podívejme na současný cenový vývoj.Graf vývoje ceny u procesorů Duron a Celeron

Ceny procesorů Duron klesají, a to i díky posilující koruně. Je zajímavé, že tentokrát platí přímá úměra: čím vyšší frekvence, tím je i větší zlevnění vyjádřené v procentech. Proto je nyní o 7,5 procenta levnější Duron s frekvencí 1300 MHz, zatímco cena 950MHz modelu poklesla o pouhých 1,5 %. V korunovém vyjádření to pro rychlejší procesor znamená aktuální cenu kolem 2000 korun a pro 950 MHz model kolem 1250 Kč. Pomalejší čipy ale mají stále lepší poměr MHz za korunu.

U procesorů AMD Athlon s jádrem Thunderbird se jako nejvýhodnější koupě jeví procesor s taktem 1330 MHz. U něj se podařilo snížit cenu o téměř devět procent za čtrnáct dní, což při měsíčním pohledu dělá slevu přes 16 %. Současná cena se tak pohybuje těsně nad hranicí 2000 korun. Z tohoto hlediska se jeví 1400 MHz Athlon spíše jako předražený model. Jeho cena se totiž pohybuje nad třemi tisíci korunami a opravdu netuším, kdo by byl ochoten za 70 MHz rychlosti navíc připlatit 1/3 ceny pomalejšího.Graf vývoje ceny u procesorů Athlon XP

Největší poklesy v rámci procesorů Athlon XP jsme zaznamenali u cen modelů s označením 1700+ a 2000+, u nichž sleva dosáhla shodně 7,5 %. První z nich se tak nyní prodává za přibližně 2750 Kč, cena výkonnějšího modelu se pohybuje kolem 4750 korun. Dokonce i z měsíčního součtu vyplývá, že tyto procesory zlevnily nejvíce ze všech modelů Athlon XP. Přidal se k nim pouze 1600+ model, který tak jako ony ztratil ze své původní ceny kolem 17 %. Tento procesor se nyní prodává za ceny kolem 2500 korun.

Intel

Intel byl donucen, v důsledku situace na trhu a s ohledem na svoje finanční zdraví, k několika krokům, které mu mají pomoci zmenšit náklady a poněkud více „zatopit“ konkurenci, než jak činil doposud. To se samozřejmě projeví až o něco později. Přesto může leckoho překvapit, že to byly právě některé procesory Intel, které v uplynulém období nejenže nezlevnily, ale dokonce zdražily.

Naštěstí se to nedá říci o procesorech Intel Celeron, jejichž průměrný cenový pokles se pohyboval někde kolem tří procent. Překvapivě jsme největší slevy zaznamenali na okrajích nabídky – tedy u nejpomalejšího a nejrychlejšího sledovaného Celerona. Podrobnější pohled nám odhalí, že 1GHz Celeron (jádro Tualatin) zlevnil o téměř 7 % a jeho současná cena je přibližně 2100 korun. Graf vývoje ceny u procesorů Athlon a Pentium IIINaproti tomu 1800 MHz procesor Celeron s jádrem Willamette je nyní levnější o téměř 6 %, což celkem vychází na 3800 Kč.

Jediný model, který od minulého cenového přehledu procesorů a pamětí zdražil, se nachází mezi Pentií III. Jeho frekvence činí 1300 MHz a zdražení se pohybuje kolem zanedbatelných 0,2 %, což dává konečnou cenu cca 11300 Kč. Mnohem zajímavější je procesor Intel Pentium III s taktem 1130 MHz. Jeho cena za dva týdny spadla o pěkných 3,5% na cenu kolem 5400 korun.

Graf vývoje ceny u procesorů Pentium 4Při průměrném poklesu ceny Pentií 4 o 2,5 %, nás nejvíce zaujaly dva modely, které se z průměru nejvíce vymykaly, jeden s taktem 1600 MHz a druhý s frekvencí 2 GHz. Pomalejší procesor zlevnil za 14 dnů o téměř 5 % na cenu kolem 5000 Kč. Za 2 GHz u Pentia 4 nyní zaplatíte přibližně 7300 korun, může za to minimální pokles ceny, který činil 1 %.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponentů a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

,