Centrino-bijec v nové verzi: 1 MB cache a 2,2 GHz

  8:30aktualizováno  8:30
S novým modelem AMD rozšiřuje řadu mobilních 64bitových procesorů o špičkový kousek. ML-40 nabídne uživateli maximální frekvenci 2,2 GHz (více než Pentium M) a plný 1 MB vyrovnávací paměti, spolu s plně duplexním 1600MHz spojením Hypertransport.

Představení Turion64 ML-40

AMD Turion64 se má postavit proti intelovskému procesoru Pentium M - má být taktéž jako Intel schopno nasazení v lehkých a tenkých noteboocích, a stále ještě nabízet velmi dlouhou dobu provozu na akumulátory. Podle výsledků prvních testů se mu to i daří - i když malinko méně dobře nežli procesoru Pentium M: díky 64bitové podpoře nabízí tento procesor často vyšší výkon, ale současně si trošku více "cucne" z akumulátoru. A nebo naopak - při stejné spotřebě má mírně nižší výkon nežli srovnatelné Pentium M.

S novým špičkovým modelem se však AMD snaží o změnu - s 1 MB vyrovnávací paměti je sice na poloviční hodnotě oproti přímé konkurenci nejvyššího procesoru řady Pentium M s 2,13 GHz, nicméně má mírnou výhodu ve vyšším taktu 2,2 GHz, ale hlavně se může pochlubit plně duplexním přenosem HyperTransport v taktu 1600 MHz. To by mu mělo pomoci srovnat rychlost s Intelem, co se propustnosti dat mezi procesorem a zbytkem systému, především pamětí, týče.

Samozřejmostí je u AMD 64 bitová technologie, podporovaná plnou škálou multimediálních rozšíření jak AMD, tak Intel. 3DNow! Professional, Intel SSE2 i SSE3 najde vlastník tohoto procesoru přibalené "na palubě". Nový procesor je vyráběn technikou se strukturami velikosti 90 nanometrů, a bude dodáván v pouzdru MicroPGA se 754 vývody. Automaticky je též podporována funce NoExecute Flag pro rozšíření ochrany proti některým virům a podezřelým aplikacím.

Nejzajímavější však na tomto procesoru bude jeho spotřeba - Thermal Design Power - tohoto procesoru Turion64 ML-40 je odhadován na 35 Wattů, což je sice skok oproti dřívějším méně vybaveným modelům (s menší 512KB pamětí a nižším taktem) o 10 Wattů, přesto však zůstává na tolerovatelné úrovni a v praxi bude záviset na schopnostech regulace spotřeby podle požadovaného výkonu.

Jako první notebook s tímto procesorem se má trhu představit HP Compaq nx6125 - ML-40 tak bude mít hned od počátku oporu v jednom z největších prodejců, a další (například Acer) na sebe zřejmě nedají dlouho čekat. Brzdou prodejů tohoto procesoru bude jeho cena - vzhledem k unikátnímu výkonu, kterým pravděpodobně překoná i 2,13 GHz Pentium M, AMD nasadilo cenovku hodně vysoko: 525 dolarů při odběru 1.000 kusů není zrovna málo a dosahuje úrovně podobných procesorů Intel.

Bližší popis a specifikace procesoru a jednotlivých použitých technologií (s "nezbytným", leč pochopitelným marketingovým balastem) jsou k vidění na stránkách AMD [link zde].

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz