Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: 17palcové LCD útočí na hranici 10 000 Kč

aktualizováno 
Červenec přináší do vývoje cena počítačového hardware a periférií zmírnění předchozích rychlých poklesů a v některých případech i zdražování. Uživatel se tak může těšit především z nových produktů, které se pomalu na našem trhu zabydlují.
Ceny grafických karet, LCD panelů a optických mechanik se na začátku července jakoby ukládaly k letnímu odpočinku. Naštěstí se v této oblasti stále nachází mnoho produktů, které lákají ke koupi stále nižšími a nižšími cenami.

Optické mechaniky

Největší vřava v oblasti optických mechanik jako obvykle panuje u přepisovacích DVD mechanik. Už i v České republice se rozšířila nabídka těchto zařízení s 12rychlostním zápisem, případně se schopností záznamu do dvou vrstev (Dual Layer, DL). Ale ani v dalších oblastech není nuda.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik 

Například pohled na CD-RW zařízení nám prozradí, že první z těchto přístrojů prorazil hranici 700 Kč ( cca 830 s DPH). Tímto produktem je mechanika z dílen společnosti AOpen, která za měsíc stihla zlevnit o téměř 9 procent. U kombinovaných CD-RW/DVD mechanik se zase ceny pomalu přibližují hranici 1 000 Kč (cca 1 190 Kč s DPH).

Graf vývoje cen DVD mechanik 

U samostatných DVD-ROM mechanik se v uplynulém měsíci převážně zlevňovalo a to nejvýše o 8 procent. Této metě se nejvíce přiblížily hned čtyři mechaniky z námi sledovaných. Jsou jimi Teac, ASUS, Toshiba a Sony. Především Toshibě tento pokles pomohl k upevnění pozice nejlevnější DVD mechaniky.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

Mnohem výraznější ale byly poklesy cen v oblasti přepisovacích DVD zařízení. Největší slevy dosáhly hodnoty 14 % a nejlevnější mechaniky se schopností zápisu na DVD média seženete již za ceny, které se pohybují pod hranicí 1 850 korun (cca 2 200 Kč s DPH). Výrazné slevy se přitom dají očekávat i nadále. Jeden z důležitých faktorů je obrovský technologický rozvoj této oblasti. Například životní cyklus přepisovacích DVD mechanik s dvanáctinásobnou rychlostí zápisu se odhadoval na 3 měsíce. A i když v důsledku nedostatku některých komponent pro 16x DVD±R/RW se tyto budou vyrábět o čtvrtletí déle, jen to naznačuje, jaký tlak na tomto trhu panuje.

Grafické karty

Nové produkty v oblasti grafických karet míří do dvou směrů. V tom prvním se jedná o stávající modely, které jsou upraveny pro práci s rozhraním PCI Express a druhý případ jsou zcela nové produkty, které ty stávající budou postupně nahrazovat.

ATI

Graf vývoje grafických karet ATI a Nvidia 

Poměrně zajímavé slevy jsme zaznamenali u grafických karet s čipem Radeon. Dokonce se zde uplatnilo jakési pravidlo, že výkonnější karty zlevňují rychleji. Na desetiprocentní slevu tak dosáhl model 9800 Pro s 128MB operační pamětí, zatímco karty s čipem Radeon 9600 zlevnily o pouhá 3,5 procenta.

Nvidia

U výrobků značky GeForce byla situace poněkud složitější. Ale i zde by se až na výjimku dalo použít předchozí pravidlo o poměru rychlosti zlevňování k výkonu čipu. Tou výjimkou je model FX 5600, který svým zdražením pouze korigoval výrazně zlevnění ze začátku měsíce června. Jinak u těchto karet bylo dosaženi největších slev pouze na úrovni 5 procent.

Matrox

Graf vývoje grafických karet Matrox 

U grafických karet společnosti Matrox se u nejlevnějších a nejméně výkonných variant zdražovalo. Nárůst cen nebyl naštěstí nijak dramatický. Největší zdražení se tak pohybovalo pod čtyřmi procenty a postihlo model Matrox Millennium P650 DualHead.

LCD monitory

Graf vývoje 15 

Zájem uživatelů v oblasti LCD panelů je stále více směrován k vyšším úhlopříčkám. Nejvýraznějším argumentem pro tento vývoj je cena.

V oblasti 15palcových LCD monitorů se spíše zlevňovalo, ale objevilo se i pár výjimek, u nichž však zdražení nedosáhlo nijak výrazných hodnot. Naopak se podařilo některým modelům poměrně značně zlevnit. Například Neovo F15 nyní pořídíte o téměř 9 % levněji něž před měsícem.

Graf vývoje 17 

Ještě zajímavější je však vývoj v 17palcové řadě, kde si dovolil zdražit pouze jeden model a všechny ostatní sledované zlevnily o minimálně dvě procenta. Nejlevnějšímu 17palcovému LCD od společnosti AOC se však podařilo zlevnit o pěkných 5 % a tvrdě útočí na psychologickou hranici 10 000 K4 (cca 11 900 K4 s DPH).

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Najdete na iDNES.cz