Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: 17palcové LCD útočí na hranici 10 000 Kč

aktualizováno 
Červenec přináší do vývoje cena počítačového hardware a periférií zmírnění předchozích rychlých poklesů a v některých případech i zdražování. Uživatel se tak může těšit především z nových produktů, které se pomalu na našem trhu zabydlují.
Ceny grafických karet, LCD panelů a optických mechanik se na začátku července jakoby ukládaly k letnímu odpočinku. Naštěstí se v této oblasti stále nachází mnoho produktů, které lákají ke koupi stále nižšími a nižšími cenami.

Optické mechaniky

Největší vřava v oblasti optických mechanik jako obvykle panuje u přepisovacích DVD mechanik. Už i v České republice se rozšířila nabídka těchto zařízení s 12rychlostním zápisem, případně se schopností záznamu do dvou vrstev (Dual Layer, DL). Ale ani v dalších oblastech není nuda.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik 

Například pohled na CD-RW zařízení nám prozradí, že první z těchto přístrojů prorazil hranici 700 Kč ( cca 830 s DPH). Tímto produktem je mechanika z dílen společnosti AOpen, která za měsíc stihla zlevnit o téměř 9 procent. U kombinovaných CD-RW/DVD mechanik se zase ceny pomalu přibližují hranici 1 000 Kč (cca 1 190 Kč s DPH).

Graf vývoje cen DVD mechanik 

U samostatných DVD-ROM mechanik se v uplynulém měsíci převážně zlevňovalo a to nejvýše o 8 procent. Této metě se nejvíce přiblížily hned čtyři mechaniky z námi sledovaných. Jsou jimi Teac, ASUS, Toshiba a Sony. Především Toshibě tento pokles pomohl k upevnění pozice nejlevnější DVD mechaniky.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

Mnohem výraznější ale byly poklesy cen v oblasti přepisovacích DVD zařízení. Největší slevy dosáhly hodnoty 14 % a nejlevnější mechaniky se schopností zápisu na DVD média seženete již za ceny, které se pohybují pod hranicí 1 850 korun (cca 2 200 Kč s DPH). Výrazné slevy se přitom dají očekávat i nadále. Jeden z důležitých faktorů je obrovský technologický rozvoj této oblasti. Například životní cyklus přepisovacích DVD mechanik s dvanáctinásobnou rychlostí zápisu se odhadoval na 3 měsíce. A i když v důsledku nedostatku některých komponent pro 16x DVD±R/RW se tyto budou vyrábět o čtvrtletí déle, jen to naznačuje, jaký tlak na tomto trhu panuje.

Grafické karty

Nové produkty v oblasti grafických karet míří do dvou směrů. V tom prvním se jedná o stávající modely, které jsou upraveny pro práci s rozhraním PCI Express a druhý případ jsou zcela nové produkty, které ty stávající budou postupně nahrazovat.

ATI

Graf vývoje grafických karet ATI a Nvidia 

Poměrně zajímavé slevy jsme zaznamenali u grafických karet s čipem Radeon. Dokonce se zde uplatnilo jakési pravidlo, že výkonnější karty zlevňují rychleji. Na desetiprocentní slevu tak dosáhl model 9800 Pro s 128MB operační pamětí, zatímco karty s čipem Radeon 9600 zlevnily o pouhá 3,5 procenta.

Nvidia

U výrobků značky GeForce byla situace poněkud složitější. Ale i zde by se až na výjimku dalo použít předchozí pravidlo o poměru rychlosti zlevňování k výkonu čipu. Tou výjimkou je model FX 5600, který svým zdražením pouze korigoval výrazně zlevnění ze začátku měsíce června. Jinak u těchto karet bylo dosaženi největších slev pouze na úrovni 5 procent.

Matrox

Graf vývoje grafických karet Matrox 

U grafických karet společnosti Matrox se u nejlevnějších a nejméně výkonných variant zdražovalo. Nárůst cen nebyl naštěstí nijak dramatický. Největší zdražení se tak pohybovalo pod čtyřmi procenty a postihlo model Matrox Millennium P650 DualHead.

LCD monitory

Graf vývoje 15 

Zájem uživatelů v oblasti LCD panelů je stále více směrován k vyšším úhlopříčkám. Nejvýraznějším argumentem pro tento vývoj je cena.

V oblasti 15palcových LCD monitorů se spíše zlevňovalo, ale objevilo se i pár výjimek, u nichž však zdražení nedosáhlo nijak výrazných hodnot. Naopak se podařilo některým modelům poměrně značně zlevnit. Například Neovo F15 nyní pořídíte o téměř 9 % levněji něž před měsícem.

Graf vývoje 17 

Ještě zajímavější je však vývoj v 17palcové řadě, kde si dovolil zdražit pouze jeden model a všechny ostatní sledované zlevnily o minimálně dvě procenta. Nejlevnějšímu 17palcovému LCD od společnosti AOC se však podařilo zlevnit o pěkných 5 % a tvrdě útočí na psychologickou hranici 10 000 K4 (cca 11 900 K4 s DPH).

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Najdete na iDNES.cz