Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: AMD na rozdíl od Intelu zdražovalo. Paměti se blíží rekordu

  15:47aktualizováno  15:47
Listopadové ceny pamětí mohou vyvolat radost u všech , kdo vydrželi s nervy a ještě nešli nakupovat. Zlevnění tuto komoditu přiblížilo na dostřel historicky nejnižším cenám. Již tak veselo však asi nebude v táboru příznivců čipů od AMD.

Vývoj cen v oblasti pamětí a procesorů ve většině případů případné zájemce o koupi potěšil. Spíše zlevňovalo a zdražení se dotklo jen některých produktů. Na tomto vývoji se příznivě projevilo snižování hodnoty amerického dolaru, ale také to, že se výrobci stačili v čas předzásobit. Proto jsme se vyhnuli většímu cenovému šoku, který jsme mohli zažít v některých minulých letech.

Paměti

V současné době má potenciální zákazník největší možnost výběru u DDR SDRAM pamětí s taktem 400 MHz a u DDR II modulů, které pracují s rychlostí 533 MHz. Nejrychlejší běžně nabízené modely pak v případě první generace dosahují 600 MHz a u DDR II pak máte možnost získat 675MHz paměti.

Graf vývoje cen SDR SDRAM pamětí

Slevám se nevyhnuly ani starší SDR SDRAM paměti. Změny sice byly minimální, ale na druhou stranu se alespoň nezdražovalo. Nejvíce – o cca 1,5 procenta – se snížila cena v případě 512MB modelu.

To v oblasti DDR SDRAM pamětí probíhá mnohem větší boj. Některé cenové poklesy se přiblížily až k 10% hranici a reálné ceny se zase o něco přiblížily historicky nejnižším cenám ze začátku léta minulého roku.

Graf vývoje cen DDR SDRAM pamětí

Největší kus z své ceny během uplynulých čtrnácti dní ztratil 256MB model s taktem 333 MHz. Jeho cena se nyní pohybuje o více než osm procent níže než na konci října. Velice blízko osmiprocentní hranici se také přiblížil 256MB model na frekvenci 400 MHz. Podařilo se mu tak udržet na pozici nejlevnějšího paměťového modulu toho přehledu, pokud nebudeme počítat 128MB paměti.

Procesory

V oblasti využití počítačových procesorů se začíná projevovat nový nápad. Ten spočívá ve využívání procesorů určených pro přenosné systémy ve stolních sestavách. Je to přesně opačná cesta, než jakou zvolili výrobci notebooků, když chtěli ušetřit náklady a snížit tak koncovou cenu použitím stolních čipů v přenosných PC. Stolní PC s procesorem pro přenosné systémy přinášejí úsporu energie a také menší hluk, neboť není tak náročný na chladící systém.

AMD

Firma AMD oznámila, že hodlá ukončit tradiční značení generace svých procesorů písmenem K a číslicí. Tento systém se tak zastaví u označení K8. Jak a zda bude AMD další generace svých procesorů označovat, zatím nebylo uvedeno.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Sempron

My se však můžeme orientovat podle obchodních názvů a tak víme, že levný čip K8 nese označení Sempron. Právě tento druh počítačových čipů přichystal nepříjemné překvapení v podobě zdražování. Nejvíce se tento nárůst dotkl modelu 2600+, když překonal hodnotu 12 procent. Na druhou stranu se v této oblasti i zlevňovalo. O necelých pět procent jsou tak nyní levnější Semprony 2400+ a 3100+.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP

Vývoj cen u čipů Athlon XP byl obdobný. Také se většinou zdražovalo a v ojedinělých případech šly ceny dolů. Největší nárůst ceny za uplynulých 14 dní jsme zaznamenali u Athlonu XP 2000+, který je dražší o zhruba 8 procent. Naopak levněji o 5,5 procenta lze nyní pořídit čip s označením 3000 +.

Intel

U Intelů využili částečné zaváhání AMD a když již nezlevňovali, tak alespoň nezdražovali. V oblasti procesorů Celeron jsme pak nejvyšší cenový výkyv objevili u 2,8GHz Celeronu, který je nyní nabízen levněji o více než jedno procento.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

O necelá dvě procenta je nyní levnější 2,8 GHz čip Pentium 4. To je tak největší cenová změna, jaké bylo u tohoto druhu počítačových čipů dosaženo za uplynulých čtrnáct dní.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Další z rubriky

Lenovo opravuje čtečku otisků prstů, která byla málo zabezpečená

I dnes naprosto běžná čtečka otisků prstů byla tehdy velmi nadstandardní...

Společnost Lenovo vydala softwarovou opravu ke čtečce otisků prstů pro starší Windows.

Vypadá to jako krádež. V revolučním obchodě nejsou pokladny, jen kamery

Amazon Go

Americká firma Amazon otevřela první pobočku svého revolučního supermarketu Amazon Go. Nákup v tomto obchodě je úplně...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Najdete na iDNES.cz