Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: AMD překvapivě zdražuje, zatímco Intel a paměti spíše zlevňují

aktualizováno 
Měsíc únor byl ve znamení slev počítačových procesorů obou nejdůležitějších hráčů na tomto poli. Nálada na slevy však odešla spolu s únorovým sněhem a ceny procesorům se výrazně zlevňovat již nechce. Trochu tuto situaci zachraňují paměti.
Asi nikdo nečekal, že po skončení oficiálních slev procesorů se bude jejich cena dále razantně snižovat. Avšak ani se nečekalo, že by se ceny procesorů hned hnaly nahoru, aby uskutečněné slevy korigovaly. Naštěstí toto neplatí pro všechny čipy a rozhodně se netýká pamětí. Ty po nemastném neslaném měsíci znovu zlevňují.

Paměti

Ceny pamětí se po menší stagnaci zase daly do pohybu a tentokrát dokonce příznivým směrem.

Například u SDR SDRAM modulů přijde po půl měsíci nákup 256MB modulů o celá dvě procenta levněji. Z měsíčního pohledu to přitom dělá již téměř šest procent. Horší je to však s dvojnásobnou kapacitou. SDRAM paměť s kapacitou 512 MB si již podruhé na své konto připsala 6% nárůst.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Tak velké zdražení naštěstí u DDR SDRAM modulů nenajdete. Největší a i ojedinělé zdražení zde postihlo 256MB model s taktem 266MHz. Ten je po uplynulých čtrnácti dnech o 2,5 % dražší, ale stále je jeho nižší, než jaká byla před měsícem.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM

Na druhou stranu jsme se v oblasti DDR pamětí setkávali především se zlevněním. To se v průměru pohybovalo kolem dvou procent. Výraznější odchylkou od tohoto průměru, je pouze 3% zlevnění 256MB DDR paměti s taktem 400 MHz.

Procesory

Čas slev, které u procesorů iniciovaly jejich výrobci, je za námi a my se můžeme pomalu těšit na další. Nově uvedené modely se pomalu usazují na svých místech a pomalu to vypadá, jako by se vlastně nic nestalo. Zdání však klame. Napětí na tomto prestižním trhu je veliké a nenechává firmy v klidu. Intel například ohlásil brzký příchod 64bitového procesoru pro tradiční platformu x86 a AMD nyní připravuje 64bitový Athlon 64 2800+. Ten bude z této řady nejpomalejší, ale zase zaujme cenou. Měl by se prodávat v přepočtu za zhruba 4 800 korun. Mimo to AMD již každou chvíli rozjede výrobu čipů 90nm technologií, která mimo jiné přinese menší energetickou náročnost a tím pádem i menší tepelnou ztrátu.

AMD

Firmy prodávající procesory Athlon a Duron se patrně zalekly předchozích slev a rozhodly se ceny těchto modelů alespoň částečně korigovat. Naštěstí zdražení nikde nedosáhlo takové výše, aby se cena dostala výše než byla před měsícem a tedy před slevami.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Ledový příkrov na cenách čipů Duron se podařilo prorazit pouze nejrychlejšímu modelu. Procesor s taktem 1,8 GHz tak od poloviny února zlevnil o dalších 7 % což v součtu měsíčně znamená pokles ceny o úctyhodných 18 %. Přesto je jeho cena v poměru k 1,6 GHz vysoká.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Zdražení naplno zasáhlo kompletní nabídku procesorů Athlon XP. Nejvíce to schytal 2600+ model, který stihl za čtrnáct dní nabrat téměř 9 %. Naštěstí se cena stále udržela zhruba šest procent pod hladinou ze začátku února.

Intel

Procesory značky Intel jsou na tom o poznání lépe. V jejich sektoru došlo ke zdražování sporadicky, spíše narazíte na zlevnění případně stagnaci.

Nuda u procesorů Intel Celeron neznamená nic jiného, než že došlo k výkyvům cen, které se v průměru nedostaly přes hranici jednoho procenta. Z tohoto pohledu je zajímavé, že tato korekce dokázala vyrovnat měsíční slevu u většiny modelů na zhruba 3 %. Jinými slovy drtivá většina procesorů Celeron zlevnila za měsíc téměř přesně o tři procenta.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4

 

U Pentií 4 došlo k dalšímu zlevnění ve středu nabídky. V důsledku toho je nyní 2,8GHz čip levnější o 6 % a 3GHz model o 2 %. Za měsíc pak tato sleva činí téměř deset procent u prvního modelu a pět procent u Pentia s taktem 3 000 MHz.

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Válka gigantů pokračuje. Amazon přestane prodávat produkty Nest od Googlu

O podlahové topení se stará intuitivní termostat Nest.

Americký obchod Amazon vyřadí z nabídky produkty společnosti Nest. Ta spadá do koncernu Alphabet a nabízí výrobky...

Najdete na iDNES.cz