Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Až třetinové slevy grafických karet, 60 GB HDD se blíží k 2500 Kč

aktualizováno 
Na pole pevných disků, grafických karet a paměťových flash karet se znovu vrátila optimistická nálada. Zastavil se nárůst cen harddisků. Výrazně zlevnily některé grafiky a u paměťových karet jsou také zajímavé slevy.

Měsíc utekl jako voda a my jsme se znovu vrátili k cenovému přehledu grafických karet, pevných disků a paměťových flash karet. A máme mnohem více dobrých zpráv než v posledním přehledu cen výše zmiňovaných komponent. Především šokový nárůst cen pevných disků, byl naštěstí jen dočasný. Velkou radost určitě přinese více než výrazná sleva některých grafických karet a v neposlední řadě i mírný pokles cen flash pamětí.

Grafické karty

Nastartovaný trend z minulého přehledu cen, který jste na našich stránkách mohli vidět před měsícem, se ještě prohloubil. Díky novinkám a vzrůstající konkurenci došlo především u výrobků ATI ke slevám v řádu desítek procent. Nedá se samozřejmě očekávat, že podobné cenové propady budou nadále pokračovat, ale i tak se dají další tentokrát pouze několikaprocentní slevy očekávat.

ATI

Příznivci grafických karet Radeon si mohou mnout ruce. Nové produkty jejich výrobce totiž srazily ceny starších modelů o velice pěkných několik desítek procent. Zdaleka nejvíce pak klesla cena u kdysi vlajkové lodě ATI Radeonu 8500 s 64 MB paměti a DVI a TV výstupem. Tato karta je nyní levnější o téměř 30 % a lze si ji tedy pořídit za neuvěřitelných cca 4000 korun. O necelých dvacet procent levnější než před měsícem je pak Radeon 7500 s 64MB pamětí. Je současná prodejní cena se pohybuje kolem 2850 korun.

Vývoj ceny u grafických karet 

nVidia

Starší karty GeForce již mají největší slevy za sebou, a tak lze s povděkem sledovat sedmiprocentní pokles ceny u modelu GeForce2 MX200 s 32 MB paměti. Tuto kartu nyní můžete sehnat již za 1250 korun. O pět procent za měsíc poklesla cena u GeForce4 MX-440 s pracovní pamětí o kapacitě 64 MB. Ta by se měla prodávat za ceny kolem 2250 korun.

Pevné disky

Výrazný nárůst cen, jaký předvedly v minulém cenovém zpravodaji pevné disky, se snad již do budoucna nebude opakovat, minimálně v to můžeme doufat. Situace se ale již uklidnila, a tak můžeme z cen pevných disků znovu částky v převážné většině odečítat.

K nepříjemné změně dochází u záruční doby na pevné disky u Maxtoru, Seagate. U těchto prodejců se rozloučíme s tříletou zárukou. Nově by měly firmy ručit za většinu své produkce pevných disků pouze jeden rok (uvidíme co se stane po novém roce, kdy začne platit zákon nařizující povinou dvouletou záruční dobu). Zajímavá je v tomto ohledu strategie firmy Western Digital, která u svých produktů nechává pro evropské trhy tříletou záruku, ale jinde nabídne jen jednoletou. Očekává se ale, že disky s tříletou zárukou budou dražší než disky konkurence. 

IBM

Disky se značkou DeskStar ve většině případů snižovaly své ceny. Výjimkou byl model IBM Deskstar 120GXP s kapacitou 80 GB. Jeho cena vzrostla za měsíc o téměř 4 % a z odstupu dvou měsíců dokonce o 11 %. Nyní se prodává za ceny kolem 3800 korun. Naopak čtyřprocentní pokles ceny zaznamenal IBM Deskstar 60GXP s kapacitou 40 GB. Jeho aktuální cena je cca 2600 korun.

Vývoj ceny 40 GB pevných disků 

Maxtor

Smolař z minulého měsíce, který si tehdy u všech modelů prakticky připsal více než desetiprocentní zdražení, nyní tyto nárůsty alespoň částečně korigoval. Například disk Maxtor s kapacitou 60 GB stihl během měsíce snížit svou cenu o téměř 12 %. To znamená, že jej v obchodech budete moci zakoupit za ceny kolem 3000 korun. O 9 % menší než před měsícem je cena 80GB zařízení. Tento Maxtor najdete s cenou kolem 3500 korun.

Vývoj ceny 60 GB pevných disků 

Seagate

Pevné disky Barracuda propluly všemi předchozími problémy s nejmenšími změnami. Navíc potěšily aktuálními cenami, které se od těch z minulého měsíce liší až o 14 % a dostaly tak tyto produkty na velice výhodné pozice oproti konkurenci. To jinými slovy znamená, že nejlevnější pevné disky jsou právě tiché Barracudy IV. Doložme to například 60GB modelem, z jehož ceny bylo za měsíc odečteno 14 %, a který je tak nyní k dostání za přibližně 2400 korun. O 11 % levnější než před měsícem je nyní 40GB Barracuda IV, prodává se za cca 2400 Kč.

Flash paměti

Zdá se, že se začínají v této oblasti dít velké změny a přesuny. Velké společnosti vycítily obrovský potenciál, jaký paměťové záznamové karty typu flash představují, a obrátily k nim svou pozornost. Jak jinak si vysvětlit krok firmy Samsung, jež vévodí produkci počítačových DRAM pamětí, a která nedávno oznámila, že se mnohem více zaměří na flash paměti, a to právě na úkor DRAM. Také další společnosti začínají investovat do vývoje a výroby těchto produktů, a tak se možná v dohledné době dočkáme několika převratů, které budou mít snad i zajímavý vliv na cenu. Přeci jen tento druh pamětí zatím neoplývá příliš příznivým poměrem ceny a kapacity.

Smart Media

Přestože jsou karty Smart Media (SM) výrobci hojně podporovány, budou muset uvolnit místo jiným, modernějším. Odpovídá tomu i změna cen za poslední měsíc, která patrně reflektuje i uvedení karet xD Picture Card, které jsou prezentovány jako zabiják SM. Měsíční pětiprocentní pokles, jaký předvedla SM karta s kapacitou 64 MB, jsme v tomto odvětví již opravdu dlouho neměli. Díky této slevě je tak možno tento model pořídit již za méně než 900 korun. O 6 % levnější je SM s kapacitou 128MB, aktuální cena se tak pohybuje v okolí 1750 korun.

Vývoj ceny Smart medií a Compact flash karet 

Compact Flash

Pěkného sedmiprocentního poklesu dosáhly paměťové Compact Flash (CF) karty s kapacitou 32 a 256 MB. V prvním případě to znamená aktuální cenu kolem 640 korun. CF kartu s osminásobnou kapacitou pak budete moci zakoupit za necelých 3300 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Nové iPhony XS budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje XS, zvětšená varianta pak XS...

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Díru do ISS mohli navrtat Američané, tvrdila ruská média

Mezinárodní kosmická stanice ISS.

Američtí astronauti jsou podle ruské agentury Roskosmos nejpravděpodobnějšími viníky incidentu na ISS, při němž na...

Další z rubriky

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz