Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Až třetinové slevy grafických karet, 60 GB HDD se blíží k 2500 Kč

aktualizováno 
Na pole pevných disků, grafických karet a paměťových flash karet se znovu vrátila optimistická nálada. Zastavil se nárůst cen harddisků. Výrazně zlevnily některé grafiky a u paměťových karet jsou také zajímavé slevy.

Měsíc utekl jako voda a my jsme se znovu vrátili k cenovému přehledu grafických karet, pevných disků a paměťových flash karet. A máme mnohem více dobrých zpráv než v posledním přehledu cen výše zmiňovaných komponent. Především šokový nárůst cen pevných disků, byl naštěstí jen dočasný. Velkou radost určitě přinese více než výrazná sleva některých grafických karet a v neposlední řadě i mírný pokles cen flash pamětí.

Grafické karty

Nastartovaný trend z minulého přehledu cen, který jste na našich stránkách mohli vidět před měsícem, se ještě prohloubil. Díky novinkám a vzrůstající konkurenci došlo především u výrobků ATI ke slevám v řádu desítek procent. Nedá se samozřejmě očekávat, že podobné cenové propady budou nadále pokračovat, ale i tak se dají další tentokrát pouze několikaprocentní slevy očekávat.

ATI

Příznivci grafických karet Radeon si mohou mnout ruce. Nové produkty jejich výrobce totiž srazily ceny starších modelů o velice pěkných několik desítek procent. Zdaleka nejvíce pak klesla cena u kdysi vlajkové lodě ATI Radeonu 8500 s 64 MB paměti a DVI a TV výstupem. Tato karta je nyní levnější o téměř 30 % a lze si ji tedy pořídit za neuvěřitelných cca 4000 korun. O necelých dvacet procent levnější než před měsícem je pak Radeon 7500 s 64MB pamětí. Je současná prodejní cena se pohybuje kolem 2850 korun.

Vývoj ceny u grafických karet 

nVidia

Starší karty GeForce již mají největší slevy za sebou, a tak lze s povděkem sledovat sedmiprocentní pokles ceny u modelu GeForce2 MX200 s 32 MB paměti. Tuto kartu nyní můžete sehnat již za 1250 korun. O pět procent za měsíc poklesla cena u GeForce4 MX-440 s pracovní pamětí o kapacitě 64 MB. Ta by se měla prodávat za ceny kolem 2250 korun.

Pevné disky

Výrazný nárůst cen, jaký předvedly v minulém cenovém zpravodaji pevné disky, se snad již do budoucna nebude opakovat, minimálně v to můžeme doufat. Situace se ale již uklidnila, a tak můžeme z cen pevných disků znovu částky v převážné většině odečítat.

K nepříjemné změně dochází u záruční doby na pevné disky u Maxtoru, Seagate. U těchto prodejců se rozloučíme s tříletou zárukou. Nově by měly firmy ručit za většinu své produkce pevných disků pouze jeden rok (uvidíme co se stane po novém roce, kdy začne platit zákon nařizující povinou dvouletou záruční dobu). Zajímavá je v tomto ohledu strategie firmy Western Digital, která u svých produktů nechává pro evropské trhy tříletou záruku, ale jinde nabídne jen jednoletou. Očekává se ale, že disky s tříletou zárukou budou dražší než disky konkurence. 

IBM

Disky se značkou DeskStar ve většině případů snižovaly své ceny. Výjimkou byl model IBM Deskstar 120GXP s kapacitou 80 GB. Jeho cena vzrostla za měsíc o téměř 4 % a z odstupu dvou měsíců dokonce o 11 %. Nyní se prodává za ceny kolem 3800 korun. Naopak čtyřprocentní pokles ceny zaznamenal IBM Deskstar 60GXP s kapacitou 40 GB. Jeho aktuální cena je cca 2600 korun.

Vývoj ceny 40 GB pevných disků 

Maxtor

Smolař z minulého měsíce, který si tehdy u všech modelů prakticky připsal více než desetiprocentní zdražení, nyní tyto nárůsty alespoň částečně korigoval. Například disk Maxtor s kapacitou 60 GB stihl během měsíce snížit svou cenu o téměř 12 %. To znamená, že jej v obchodech budete moci zakoupit za ceny kolem 3000 korun. O 9 % menší než před měsícem je cena 80GB zařízení. Tento Maxtor najdete s cenou kolem 3500 korun.

Vývoj ceny 60 GB pevných disků 

Seagate

Pevné disky Barracuda propluly všemi předchozími problémy s nejmenšími změnami. Navíc potěšily aktuálními cenami, které se od těch z minulého měsíce liší až o 14 % a dostaly tak tyto produkty na velice výhodné pozice oproti konkurenci. To jinými slovy znamená, že nejlevnější pevné disky jsou právě tiché Barracudy IV. Doložme to například 60GB modelem, z jehož ceny bylo za měsíc odečteno 14 %, a který je tak nyní k dostání za přibližně 2400 korun. O 11 % levnější než před měsícem je nyní 40GB Barracuda IV, prodává se za cca 2400 Kč.

Flash paměti

Zdá se, že se začínají v této oblasti dít velké změny a přesuny. Velké společnosti vycítily obrovský potenciál, jaký paměťové záznamové karty typu flash představují, a obrátily k nim svou pozornost. Jak jinak si vysvětlit krok firmy Samsung, jež vévodí produkci počítačových DRAM pamětí, a která nedávno oznámila, že se mnohem více zaměří na flash paměti, a to právě na úkor DRAM. Také další společnosti začínají investovat do vývoje a výroby těchto produktů, a tak se možná v dohledné době dočkáme několika převratů, které budou mít snad i zajímavý vliv na cenu. Přeci jen tento druh pamětí zatím neoplývá příliš příznivým poměrem ceny a kapacity.

Smart Media

Přestože jsou karty Smart Media (SM) výrobci hojně podporovány, budou muset uvolnit místo jiným, modernějším. Odpovídá tomu i změna cen za poslední měsíc, která patrně reflektuje i uvedení karet xD Picture Card, které jsou prezentovány jako zabiják SM. Měsíční pětiprocentní pokles, jaký předvedla SM karta s kapacitou 64 MB, jsme v tomto odvětví již opravdu dlouho neměli. Díky této slevě je tak možno tento model pořídit již za méně než 900 korun. O 6 % levnější je SM s kapacitou 128MB, aktuální cena se tak pohybuje v okolí 1750 korun.

Vývoj ceny Smart medií a Compact flash karet 

Compact Flash

Pěkného sedmiprocentního poklesu dosáhly paměťové Compact Flash (CF) karty s kapacitou 32 a 256 MB. V prvním případě to znamená aktuální cenu kolem 640 korun. CF kartu s osminásobnou kapacitou pak budete moci zakoupit za necelých 3300 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Najdete na iDNES.cz