Ceny: Až třetinové slevy grafických karet, 60 GB HDD se blíží k 2500 Kč

aktualizováno 
Na pole pevných disků, grafických karet a paměťových flash karet se znovu vrátila optimistická nálada. Zastavil se nárůst cen harddisků. Výrazně zlevnily některé grafiky a u paměťových karet jsou také zajímavé slevy.

Měsíc utekl jako voda a my jsme se znovu vrátili k cenovému přehledu grafických karet, pevných disků a paměťových flash karet. A máme mnohem více dobrých zpráv než v posledním přehledu cen výše zmiňovaných komponent. Především šokový nárůst cen pevných disků, byl naštěstí jen dočasný. Velkou radost určitě přinese více než výrazná sleva některých grafických karet a v neposlední řadě i mírný pokles cen flash pamětí.

Grafické karty

Nastartovaný trend z minulého přehledu cen, který jste na našich stránkách mohli vidět před měsícem, se ještě prohloubil. Díky novinkám a vzrůstající konkurenci došlo především u výrobků ATI ke slevám v řádu desítek procent. Nedá se samozřejmě očekávat, že podobné cenové propady budou nadále pokračovat, ale i tak se dají další tentokrát pouze několikaprocentní slevy očekávat.

ATI

Příznivci grafických karet Radeon si mohou mnout ruce. Nové produkty jejich výrobce totiž srazily ceny starších modelů o velice pěkných několik desítek procent. Zdaleka nejvíce pak klesla cena u kdysi vlajkové lodě ATI Radeonu 8500 s 64 MB paměti a DVI a TV výstupem. Tato karta je nyní levnější o téměř 30 % a lze si ji tedy pořídit za neuvěřitelných cca 4000 korun. O necelých dvacet procent levnější než před měsícem je pak Radeon 7500 s 64MB pamětí. Je současná prodejní cena se pohybuje kolem 2850 korun.

Vývoj ceny u grafických karet 

nVidia

Starší karty GeForce již mají největší slevy za sebou, a tak lze s povděkem sledovat sedmiprocentní pokles ceny u modelu GeForce2 MX200 s 32 MB paměti. Tuto kartu nyní můžete sehnat již za 1250 korun. O pět procent za měsíc poklesla cena u GeForce4 MX-440 s pracovní pamětí o kapacitě 64 MB. Ta by se měla prodávat za ceny kolem 2250 korun.

Pevné disky

Výrazný nárůst cen, jaký předvedly v minulém cenovém zpravodaji pevné disky, se snad již do budoucna nebude opakovat, minimálně v to můžeme doufat. Situace se ale již uklidnila, a tak můžeme z cen pevných disků znovu částky v převážné většině odečítat.

K nepříjemné změně dochází u záruční doby na pevné disky u Maxtoru, Seagate. U těchto prodejců se rozloučíme s tříletou zárukou. Nově by měly firmy ručit za většinu své produkce pevných disků pouze jeden rok (uvidíme co se stane po novém roce, kdy začne platit zákon nařizující povinou dvouletou záruční dobu). Zajímavá je v tomto ohledu strategie firmy Western Digital, která u svých produktů nechává pro evropské trhy tříletou záruku, ale jinde nabídne jen jednoletou. Očekává se ale, že disky s tříletou zárukou budou dražší než disky konkurence. 

IBM

Disky se značkou DeskStar ve většině případů snižovaly své ceny. Výjimkou byl model IBM Deskstar 120GXP s kapacitou 80 GB. Jeho cena vzrostla za měsíc o téměř 4 % a z odstupu dvou měsíců dokonce o 11 %. Nyní se prodává za ceny kolem 3800 korun. Naopak čtyřprocentní pokles ceny zaznamenal IBM Deskstar 60GXP s kapacitou 40 GB. Jeho aktuální cena je cca 2600 korun.

Vývoj ceny 40 GB pevných disků 

Maxtor

Smolař z minulého měsíce, který si tehdy u všech modelů prakticky připsal více než desetiprocentní zdražení, nyní tyto nárůsty alespoň částečně korigoval. Například disk Maxtor s kapacitou 60 GB stihl během měsíce snížit svou cenu o téměř 12 %. To znamená, že jej v obchodech budete moci zakoupit za ceny kolem 3000 korun. O 9 % menší než před měsícem je cena 80GB zařízení. Tento Maxtor najdete s cenou kolem 3500 korun.

Vývoj ceny 60 GB pevných disků 

Seagate

Pevné disky Barracuda propluly všemi předchozími problémy s nejmenšími změnami. Navíc potěšily aktuálními cenami, které se od těch z minulého měsíce liší až o 14 % a dostaly tak tyto produkty na velice výhodné pozice oproti konkurenci. To jinými slovy znamená, že nejlevnější pevné disky jsou právě tiché Barracudy IV. Doložme to například 60GB modelem, z jehož ceny bylo za měsíc odečteno 14 %, a který je tak nyní k dostání za přibližně 2400 korun. O 11 % levnější než před měsícem je nyní 40GB Barracuda IV, prodává se za cca 2400 Kč.

Flash paměti

Zdá se, že se začínají v této oblasti dít velké změny a přesuny. Velké společnosti vycítily obrovský potenciál, jaký paměťové záznamové karty typu flash představují, a obrátily k nim svou pozornost. Jak jinak si vysvětlit krok firmy Samsung, jež vévodí produkci počítačových DRAM pamětí, a která nedávno oznámila, že se mnohem více zaměří na flash paměti, a to právě na úkor DRAM. Také další společnosti začínají investovat do vývoje a výroby těchto produktů, a tak se možná v dohledné době dočkáme několika převratů, které budou mít snad i zajímavý vliv na cenu. Přeci jen tento druh pamětí zatím neoplývá příliš příznivým poměrem ceny a kapacity.

Smart Media

Přestože jsou karty Smart Media (SM) výrobci hojně podporovány, budou muset uvolnit místo jiným, modernějším. Odpovídá tomu i změna cen za poslední měsíc, která patrně reflektuje i uvedení karet xD Picture Card, které jsou prezentovány jako zabiják SM. Měsíční pětiprocentní pokles, jaký předvedla SM karta s kapacitou 64 MB, jsme v tomto odvětví již opravdu dlouho neměli. Díky této slevě je tak možno tento model pořídit již za méně než 900 korun. O 6 % levnější je SM s kapacitou 128MB, aktuální cena se tak pohybuje v okolí 1750 korun.

Vývoj ceny Smart medií a Compact flash karet 

Compact Flash

Pěkného sedmiprocentního poklesu dosáhly paměťové Compact Flash (CF) karty s kapacitou 32 a 256 MB. V prvním případě to znamená aktuální cenu kolem 640 korun. CF kartu s osminásobnou kapacitou pak budete moci zakoupit za necelých 3300 korun.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Speciální kamerka přečte nápisy na ulici, bankovky i lidi a stojí 130 tisíc

Zařízení OrCam MyEye 2 je možné připojit na levou i pravou stranu brýlí.

Společnost OrCam oficiálně v Česku uvedla zařízení MyEye, které pomocí kamerky s reproduktorem zrakově postiženým...

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Najdete na iDNES.cz