Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Bude se opakovat šokový nárůst ceny pamětí z minulého roku?

aktualizováno 
Špatná zpráva pro všechny příznivce pamětí. Růst se u některých modulů dostal až k desetiprocentní hranici. Doufejme jen, že se nebude opakovat situace z přelomu října a listopadu minulého roku a my se nedočkáme 30% zdražení.
Paměti

Všechny námi sledované modely pamětí SDRAM s frekvencí 133 MHz zdražily od posledního přehledu o cca 4 %. Výjimkou se stal modul s kapacitou 512 MB, který je nyní dražší o 2,5 %, a v současné době se tedy prodává za cca 1600 korun. Výhodnou koupí, co se týká poměru cena výkon, se stal 256MB model s aktuální cenou pod 800 korun.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

Příznivce pamětí typu DDR SDRAM možná následující informace o cenovém vývoji této komodity příliš nepotěší. Zvláště pak, pokud se chystali zakoupit si některý modul z této řady. Za uplynulých 14 dní se totiž zvedly ceny u některých DDR až o 10 %. Tento nárůst ceny postihl 256MB a 512MB modul s rychlostí 266 MHz, nyní tyto paměti můžete získat za necelých 2200, respektive 4400 korun. Bohužel ani 128MB paměť s výše zmíněnou frekvencí nebyla ušetřena poměrně velikého cenového nárůstu a je nyní k dostání o téměř 8 % dráže než před 14 dny – tedy za přibližně 1100 Kč.

Graf vývoje ceny pamětí DDR SDRAM a RIMM 

Ani o píď se nezměnily ceny u pamětí RDRAM, takže platí ty samé ceny jako před dvěma týdny.

Procesory

Dnešní přehled cen pamětí a procesorů opustily kdysi vlajkové lodi AMD a Intelu, které to však již mají - jak se říká - spočítané. Proto byste marně hledali přehled cen procesorů AMD Athlon s jádrem Thunderbird a u společnosti Intel Pentia III. Tyto modely totiž pomalu mizí z nabídek našich obchodů a dnes si tyto v podstatě předražené modely (pokud sledujeme poměr cena/výkon) kupují jen lidé, kteří potřebují upgradovat svůj starší počítač. Na druhou stranu jsme do přehledu umístili nově uvedené procesory.

 

AMD

Při pohledu na změny v cenách procesorů se značkou AMD v průběhu posledních dvou týdnů zjistíme, že se případné změny až na jednu výjimku odehrály v rozmezí čtyř procent.

Tou výjimkou je procesor AMD Duron s frekvencí 1 GHz. U tohoto modelu došlo ke zlevnění o 7 % a pro procesor to znamená novou aktuální cenu pohybující se kolem 1250 korun. Největší nárůst ceny mezi procesory Duron pak zaznamenal čip s taktem 1,3 GHz, který podražil o téměř 4 %, a tak jej můžete na prodejnách objevit s cenou, která se bude blížit 1450 korunám.

Graf vývoje ceny procesorů Duron a Celeron 

U procesorů Atlon XP došlo k zaznamenáníhodnému pohybu cen pouze u třech čipů. Athlony XP s označením 1700+ a 2100+ shodně ztratily cca 4 % ze své ceny před 14 dny, a tak se nyní prodávají za cca 2350 respektive 4700 korun. Zatímco ale tato sleva u pomalejšího modelu v podstatě znamená návrat na hodnoty z doby před měsícem, rychlejší čip je nyní o téměř 5 % levnější, než tomu bylo minulý měsíc. Zdražení o 4 % u modelu 1900+ zase představuje měsíční nárůst ceny o necelých 9 %. Tento čip nyní pořídíte za cca 3450 Kč.

Graf vývoje ceny procesorů Athlon XP 

Intel

Čipy společnosti Intel až na tři výjimky zdražovaly. Není se ale čeho bát, neboť toto zdražení většinou nepřesáhlo 3 %.

Podíváme-li se na procesory Celeron, vidíme, že největší procentuální změny dosáhl model s frekvencí 1 GHz. Cena se bohužel zvedala, a to o 5%. V současné době je tedy tento procesor k mání za cca 1900 korun. O dvě procenta levnější v poměru k době před dvěma týdny je dnes 2GHz Celeron. Cena kolem 4000 korun v podstatě znamená návrat na cenu, kterou měl tento čip minulý měsíc.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4 

V oblasti procesorů Pentium 4 proběhla nejdramatičtější změna u modelu s taktem 2260 MHz. Zdražení o téměř 8 % již není zanedbatelné, zvláště když z měsíčního pohledu tato změna činí již více než deset procent. Výsledkem je současná cena kolem 7700 korun. Jediné zlevnění u Pentií 4 jsme objevili u čipu s frekvencí 2 GHz. Necelá dvě procenta dolů znamenají další přiblížení se hranici 6000 korun.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz