Ceny: Chcete DVD přepisovačku za méně než 2 300 Kč s DPH?

  • 89
Snižování cen optických mechanik se naštěstí zatím nezastavuje. V této oblasti tak sledujeme další rekordně nízké nabídky. Zlevňování se očekává i u grafických akcelerátorů a na své by si měli přijít i příznivci LCD panelů.

Vstup do Evropské unie se zatím nijak výrazně neprojevil na změně cen produktů výpočetní techniky. Dá se očekávat, že, až na výjimky, se ani neprojeví.

Optické mechaniky

Hon za nižšími cenami a vyššími rychlostmi dále pokračuje. Nových, historicky nejnižších cen dosáhly jak přepisovací DVD mechaniky, tak i CD-RW zařízení a pozadu nezůstaly ani DVD-ROM přístroje. 

Žádné velké vzrušení se nekoná u CD-RW mechanik, pokud do něj nebudeme počítat téměř sedmiprocentní slevu zařízení od společnosti Plextor. Tento model má totiž za ostatními docela velkou ztrátu a má tak co dohánět..

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik

DVD-ROM mechaniky již nemají téměř prostor pro další zlevňování. Pak se není co divit, když největší sleva jen stěží přesahuje 4 %. Dosáhla ji mechanika od společnosti Asus.

Graf vývoje cen optických DVD mechanik 

Vedle nového rekordu v soutěži o historicky nejnižší cenu přepisovací DVD mechaniky je potřeba zmínit i další zajímavost. V cenících firem se objevilo první zařízení, které na DVD disky dokáže zapisovat dvanáctinásobnou rychlostí. Nabízí jej společnost Plextor.

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik 

Stále jedinou přepisovací DVD mechanikou, které se podařilo prolomit hranici 2 000 korun (2 440 Kč s DPH), je jeden za starších modelů od Toshiby. K udržení pozice mu stačilo během měsíce zlevnit o cca 7 %. Na překvapivou stíhací jízdu se vydala novější mechanika od Toshiby, která se spolu s novým ASUSem, jako jediná ze sledovaných DVD přepisovaček, dokázala přehoupnout přes hranici 10% slevy.

Grafické karty

Za uplynulý měsíc se toho na poli grafických akcelerátorů stalo poměrně mnoho. Frontální útok provedla společnost Nvidia, která do světa vypustila šestou generaci grafických procesorů postavených na čipu NV40. Grafika nese název GeForce 6800 a je nabízena v několika variantách s různým taktem jádra i pamětí. Společnost Nvidia bude schopna dodávat ve větším množství tyto čipy až koncem května. Samotný grafický procesor obsahuje neuvěřitelných 222 miliónů tranzistorů a v provedení Ultra pracuje na 400 MHz. Tato rychlost se však bude pravděpodobně zanedlouho zvyšovat. Důvodem je konkurenční čip R420 od ATI.

Ten spatřil světlo světa nedlouho po GF 6800 a byl pojmenován Radeon X800. Jeho jádro tiká na frekvenci 475 MHz a obsahuje 160 miliónů tranzistorů. Nepřináší sice podporu tolika nových technologií jako konkurenční novinka (např. Shader Model 3.0), ale na druhou stranu má výrazně nižší nároky na spotřebu a vytváří méně ztrátového tepla. K nové Nvidii se doporučuje přejít na 400W zdroj. Další zajímavostí je, že tyto čipy již pracují s DDR paměťmi třetí generace.

Nezahálela ani společnost Matrox, která sice nepřinesla žádnou revoluční nabídku, ale poněkud odlehčila již stávající model Parhelia. Menší je cena, ale i výkon. Zdá se, že nás v oblasti grafických akcelerátorů čeká opravdové horké léto, neboť by se měly v prodeji objevit i zbrusu nové grafiky dalších firem. Vraťme se ale k vývoji cen v současnosti dostupných produktů.

Graf vývoje cen grafických karet Ati a Nvidia 

U grafických karet s čipem od firmy Ati jsme zaznamenali téměř pětiprocentní slevu v případě modelu Radeon 9200 s 64MB operační paměti. Na druhou stranu téměř pět procent nabraly za měsíc karty vybavené Radeonem 9600 Pro a 128 MB RAM.

Lépe se z tohoto hlediska vedlo v táboře Nvidie, kde se nejvyšší zdražení pohybovalo kolem 2,5 % a zasáhlo pouze model GF FX5600, který je vybaven 128MB pamětí. Téměř osm procent dolů však shodily karty s čipem GeForce FX5200 a stejnou kapacitou paměti.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox 

Jenom zdražování naopak postihlo grafické karty Matrox. Největší zásah dostala starší grafika Matrox Millennium G550 s 32 MB interní paměti. Její nová cena je po měsíci o téměř šest procent vyšší.

LCD

LCD panely jakoby nevěděly, jakým směrem se vydat, a tak se zdá, že přešlapují na místě. Najdou se sice výjimky, ale celkový trend se dá označit jako cenová stagnace.

Graf vývoje cen 15" LCD panelů 

V patnáctipalcové oblasti se tak nejvýrazněji zapsal model od společnosti Samsung, který stihl za uplynulé čtyři týdny zlevnit o pěkných šest procent. Naopak o více než 4 % se zvedla cena LCD panelu, který vyrábí společnost ADI.

Graf vývoje cen 17" LCD panelů 

U sedmnáctipalcových LCD se také největší sleva pohybovala kolem šesti procent, ale zde na ni dosáhly hned dva modely. Tím prvním je Acer a druhým Sony. Největší nárůst ceny jsme zaznamenali u displeje AOC, který je dražší o zhruba osm procent.

 

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.