Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Chcete levný dárek? Kupujte DDR SDRAM paměti

aktualizováno 
I přes všeobecnou stagnaci cen pamětí a procesorů se objevilo pár výraznějších poklesů a nárůstů, které jsme pro vás zaznamenali. Cenové změny se dotkly spíše pamětí než procesorů.
Spíše poklesy než nárůsty jsme zjistili v předvánočním čase na trhu pamětí. Téměř nulový cenový pohyb provedly za uplynulých 14 dní procesory.

Paměti

Od posledního výrazného zdražení uprostřed podzimu se rychlejší typy pamětí stávají stále levnějšími. Bohužel to samé nemůžeme říci o pamětech SDRAM. Podíváme-li se do světa, zjistíme, že tam také dochází k podobným problémům. Předvánoční poptávka po relativně levných počítačích, které výrobci osazují právě paměťmi SDRAM, vyhnala ceny takových modulů o pár procent nahoru.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

Český trh nám tedy nabízí v oblasti SDRAM pamětí podobný obraz jako v zahraničí. V minulém přehledu cen těchto produktů jsme se radovali z jejich poměrně výrazných slev. Dnes můžeme konstatovat, že se nejen vrátily na hodnoty měsíc staré, ale dokonce je překonaly. To znamená, že se ceny SDRAM modulů vydaly vstříc DDR pamětem.

Konkrétně pak o 17 % narostla cena u 128MB modulu. To sice v měsíčním součtu činí nárůst o dvě procenta, ale pokud by k takovému zpětnému rázu nedošlo, mohli bychom nyní tuto paměť kupovat výrazně levněji. Takto za SDRAM modul s kapacitou 128 MB vydáme 550 korun. Paměť s kapacitou je dražší o 15 % a prodává se za ceny těsně pod 1 000 korun.

 

Graf vývoje ceny pamětí DDR SDRAM

Na rozdíl od pomalejších pamětí, DDR SDRAM moduly přinášejí těsně před vánoci koupěchtivým zákazníkům mnohem více radosti. Nejvíce využívané modely s rychlostí 266 MHz zlevňovaly jako o závod a ani DDR s větší frekvencí se nenechaly zahanbit. Proto je nyní v prodeji 256MB DIMM o 15 % levnější než před čtrnácti dny, za měsíc stihl zlevnit o 30 %. Můžete jej koupit za přibližně 1 900 korun. DDR SDRAM paměť s kapacitou 128 MB a rychlostí 266 MHz je k dispozici za méně než 11 00 korun, což znamená slevu 10 % za 14 dní a o 25 % za měsíc.

Graf vývoje ceny pamětí RIMM 

Dokonce i tradičně konzervativnější cena RDRAM pamětí se začala hýbat poněkud rychleji. U 128MB RIMMu s rychlostí 800 MHz cena za čtrnáct dní poklesla o 2,5 %, což v součtu za měsíc dělá téměř 6 %.

Procesory

Co se týká cen procesorů, nedějí se nějaké výraznější změny. Obchodníci tak v podstatě jen reagují na pohyb kurzu koruny a čekají na další signály od Intelu a AMD.

AMD

AMD se snaží co nejrychleji připravit nástup svého anoncovaného 64bitového procesoru K8. Nejde přitom jen o samotný procesor, jeho případně chyby apod. Důležité totiž pro AMD bude i rychlost, s jakou dokáže rozjet hromadnou výrobu a nabídnout tak alternativu intelovským procesorům v dostatečném množství.

Graf vývoje ceny procesorů Duron a Celeron 

U procesorů AMD Duron, se kterými se již do budoucna příliš nepočítá (ostatně tak jako dřív nebo později se všemi procesory), jsme zjistili pouze dvě zaznamenáníhodné změny. Tou první je zdražení nejrychlejšího modelu s frekvencí 1300 MHz o 2,5 %, čímž se tento procesor dostal na cenu kolem 1 450 korun. O téměř dvě procenta levnější, v poměru k ceně před čtrnácti dny, je Duron s taktem 1100 MHz. V prodejnách jej najdete s cenou kolem 1 150 Kč.

Graf vývoje ceny prcesorů Athlon XP 

Podobný klid panuje i u dalšího zástupce procesorů společnosti AMD – Athlon XP. Jedinou výjimkou se stal model s označením 2100+, který svou cenu korigoval směrem dolů o téměř 6 %. Stát by nyní měl kolem 3 300 korun. Ještě jeden procesor Athlon XP změnil cenu o více než dvě procenta. Zdražení o 2,5 % totiž postihlo čip s označením 2700+.

Intel

Ani procesory Intel nejevily známky nějakého výraznějšího neklidu. Překvapí jen, že všechny čipy Intel Pentium 4 zdražily.

Modely nejnižší řady se jménem Celeron měnily svou cenu velice váhavě. Nejživějšími byly v tomto ohledu shledány dva čipy. Jeden se starším jádrem Tualatin a frekvencí 1400 MHz je nyní levnější o více než 2,5 procenta. Tím druhým byl 2GHz Celeron postavený na technologii Willamete, který je naopak dražší – také o přibližně 2,5 %. Pomalejší Celeron nyní tedy máte možnost získat za ceny pod hranicí 2 000 Kč, rychlejší model je pak na pultech za cca 3 300 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4 

Jak již bylo konstatováno výše, všechna námi sledovaná Pentia 4 zdražovala. Bylo to zdražování spíše symbolické, neboť se pohybovalo v rozmezí 1-1,5 %.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: technologie, Intel

Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...Najdete na iDNES.cz