Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Chcete levný dárek? Kupujte DDR SDRAM paměti

aktualizováno 
I přes všeobecnou stagnaci cen pamětí a procesorů se objevilo pár výraznějších poklesů a nárůstů, které jsme pro vás zaznamenali. Cenové změny se dotkly spíše pamětí než procesorů.
Spíše poklesy než nárůsty jsme zjistili v předvánočním čase na trhu pamětí. Téměř nulový cenový pohyb provedly za uplynulých 14 dní procesory.

Paměti

Od posledního výrazného zdražení uprostřed podzimu se rychlejší typy pamětí stávají stále levnějšími. Bohužel to samé nemůžeme říci o pamětech SDRAM. Podíváme-li se do světa, zjistíme, že tam také dochází k podobným problémům. Předvánoční poptávka po relativně levných počítačích, které výrobci osazují právě paměťmi SDRAM, vyhnala ceny takových modulů o pár procent nahoru.

Graf vývoje ceny pamětí SDRAM 

Český trh nám tedy nabízí v oblasti SDRAM pamětí podobný obraz jako v zahraničí. V minulém přehledu cen těchto produktů jsme se radovali z jejich poměrně výrazných slev. Dnes můžeme konstatovat, že se nejen vrátily na hodnoty měsíc staré, ale dokonce je překonaly. To znamená, že se ceny SDRAM modulů vydaly vstříc DDR pamětem.

Konkrétně pak o 17 % narostla cena u 128MB modulu. To sice v měsíčním součtu činí nárůst o dvě procenta, ale pokud by k takovému zpětnému rázu nedošlo, mohli bychom nyní tuto paměť kupovat výrazně levněji. Takto za SDRAM modul s kapacitou 128 MB vydáme 550 korun. Paměť s kapacitou je dražší o 15 % a prodává se za ceny těsně pod 1 000 korun.

 

Graf vývoje ceny pamětí DDR SDRAM

Na rozdíl od pomalejších pamětí, DDR SDRAM moduly přinášejí těsně před vánoci koupěchtivým zákazníkům mnohem více radosti. Nejvíce využívané modely s rychlostí 266 MHz zlevňovaly jako o závod a ani DDR s větší frekvencí se nenechaly zahanbit. Proto je nyní v prodeji 256MB DIMM o 15 % levnější než před čtrnácti dny, za měsíc stihl zlevnit o 30 %. Můžete jej koupit za přibližně 1 900 korun. DDR SDRAM paměť s kapacitou 128 MB a rychlostí 266 MHz je k dispozici za méně než 11 00 korun, což znamená slevu 10 % za 14 dní a o 25 % za měsíc.

Graf vývoje ceny pamětí RIMM 

Dokonce i tradičně konzervativnější cena RDRAM pamětí se začala hýbat poněkud rychleji. U 128MB RIMMu s rychlostí 800 MHz cena za čtrnáct dní poklesla o 2,5 %, což v součtu za měsíc dělá téměř 6 %.

Procesory

Co se týká cen procesorů, nedějí se nějaké výraznější změny. Obchodníci tak v podstatě jen reagují na pohyb kurzu koruny a čekají na další signály od Intelu a AMD.

AMD

AMD se snaží co nejrychleji připravit nástup svého anoncovaného 64bitového procesoru K8. Nejde přitom jen o samotný procesor, jeho případně chyby apod. Důležité totiž pro AMD bude i rychlost, s jakou dokáže rozjet hromadnou výrobu a nabídnout tak alternativu intelovským procesorům v dostatečném množství.

Graf vývoje ceny procesorů Duron a Celeron 

U procesorů AMD Duron, se kterými se již do budoucna příliš nepočítá (ostatně tak jako dřív nebo později se všemi procesory), jsme zjistili pouze dvě zaznamenáníhodné změny. Tou první je zdražení nejrychlejšího modelu s frekvencí 1300 MHz o 2,5 %, čímž se tento procesor dostal na cenu kolem 1 450 korun. O téměř dvě procenta levnější, v poměru k ceně před čtrnácti dny, je Duron s taktem 1100 MHz. V prodejnách jej najdete s cenou kolem 1 150 Kč.

Graf vývoje ceny prcesorů Athlon XP 

Podobný klid panuje i u dalšího zástupce procesorů společnosti AMD – Athlon XP. Jedinou výjimkou se stal model s označením 2100+, který svou cenu korigoval směrem dolů o téměř 6 %. Stát by nyní měl kolem 3 300 korun. Ještě jeden procesor Athlon XP změnil cenu o více než dvě procenta. Zdražení o 2,5 % totiž postihlo čip s označením 2700+.

Intel

Ani procesory Intel nejevily známky nějakého výraznějšího neklidu. Překvapí jen, že všechny čipy Intel Pentium 4 zdražily.

Modely nejnižší řady se jménem Celeron měnily svou cenu velice váhavě. Nejživějšími byly v tomto ohledu shledány dva čipy. Jeden se starším jádrem Tualatin a frekvencí 1400 MHz je nyní levnější o více než 2,5 procenta. Tím druhým byl 2GHz Celeron postavený na technologii Willamete, který je naopak dražší – také o přibližně 2,5 %. Pomalejší Celeron nyní tedy máte možnost získat za ceny pod hranicí 2 000 Kč, rychlejší model je pak na pultech za cca 3 300 korun.

Graf vývoje ceny procesorů Pentium 4 

Jak již bylo konstatováno výše, všechna námi sledovaná Pentia 4 zdražovala. Bylo to zdražování spíše symbolické, neboť se pohybovalo v rozmezí 1-1,5 %.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Témata: technologie, Intel

Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Další z rubriky

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

Spotify zřejmě představí přehrávač do auta. Půjde ovládat hlasem

Chytrý reproduktor od Spotify

Hudební služba Spotify podle zatím neověřených spekulací představí na konci dubna svůj první hardware. Dle dostupných...

„Zatím bez komentáře. Možná brzy.“ Koss chystá bezdrátová Porta Pro

Koss Porta Pro Wireless

Po čtyřiatřiceti letech výroby se sluchátka Koss Porta Pro dočkají poměrně nečekané inovace. Přijdou o kabel a k...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz