Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Další paměťový šok

  5:00aktualizováno  5:00
Mnoho lidí čeká na povánoční výprodeje, aby ušetřily. Kdo se tímto řídil i ve světě informačních technologií, možná prodělal. Nejdůležitější zpráva tohoto přehledu totiž zní paměťi výrazně zdražily.
S novým rokem v novém kabátě. Rozhodli jsme se, že trochu upravíme náš pravidelný přehled cen. Rozdělili jsme jej na dvě části, procesory s pamětí a ostatní produkty. Dnes se setkáte s přehledem cen prvních dvou jmenovaných produktů. Ke snadnější orientaci a přehlednost, budou některé údaje doplněny grafem.

Paměti

Mnoho lidí s oblibou čeká na dobu povánoční, kdy se u prodejců projevuje tendence k vyprazdňování skladových zásob, a tím nastává čas slev. Kdo však s nákupem pamětí čekal až na lednové slevy, téměř osudově se spletl. To co předvádějí ceny pamětí v posledních pár měsících, by se bez nadsázky dalo nazvat hororem. Praktiky ihned po Novém roce se totiž na základě prohlášení několika společností, které se zabývají výrobou DRAM pamětí, zvedly ceny na zahraničních trzích o cca. 30 procent. Zdá se tedy, že jednání různých společností o spolupráci či fůzích přineslo reálný výsledek, který vypadá jako kartelová dohoda. Přestože společnosti tvrdí, že se i po novoročním zdražení, se ceny pohybují pod výrobními náklady, již se našly takové, jako například firma PowerChip, které chtějí své výrobní kapacity rozšiřovat.

Vývoj cen pamětí SDRAM

Ceny pamětí typu SD RAM toto zdražení zasáhlo nejcitelněji. Tak například 64 MB modul s frekvencí 133 MHz, nyní pořídíte o 35% dráže než před vánoci za cenu kolem 500 Kč. Titul povánoční skokan si však zaslouží především 128 MB SD RAM paměti. Nárůst ceny o dvě třetiny za tři týdny, znamenal překročení tisícovkové hranice o 120 korun. 256 MB postihlo 58 procentní zdražení a přibližná současná cena je těsně nad dvěma tisíci korunami. Řadu uzavírá 512 MB s téměř padesáti procentním nárůstem ceny, která se nyní pohybuje kolem 4000 korun.

Graf pamětí DDR SDRAMDDR SD RAM si vedly o mnoho lépe a cena jejich modulů se měnila v rozmezí 5%, přičemž 256 MB a 512 MB paměti s frekvencí 266 Mhz dokonce zlevnily o 5 respektive 1procento. A jejich současná cena je kolem 2500 a 5200 korun, zatímco současná cena 128 MB DDR SD RAM se pohybuje kolem 1900. V grafu také naleznete rychlejší 300 Mhz paměti, které podražily o pouhá 3,5 %.

 

Graf pamětí RDRAMU pamětí tipu RD RAM se cena prakticky pohybovala na úrovni několika korun. RIMM modul o kapacitě 128 MB je nyní za téměř 1850 a 256 MB za přibližně 3750.

 

Procesory

Situace u procesorů je ovlivněna pomalým přechodem na nové technologie a uvedením nových produktů u hlavních dvou rivalů.

AMD u své levné řady procesorů Duron dosáhlo poklesu od jednoho do devíti procent, když více klesaly výkonnější procesory. Jedinou výjimkou je 700 Mhz procesor této řady se zdražením o 5% na cenu slabě přesahující 1400 korun. Zlevňování zasáhlo také řadu Athlon Thunderbird, bylo však nevýrazné do čtyř procent. Nejvýkonnější řada Athlon XP se také nenechala zahanbit a například procesor označený 1800+ srazil svou cenu o téměř 10 % na přibližně 7500 korun.

Intel již nabízí svůj Celeron s jádrem Tualatin na frekvenci 1,2 GHz za téměř 4500 Kč, což značí tříprocentní pokles. I ostatní Celerony svou cenu snižovaly - ne však více než o 2%. Všechna Pentia III zasáhla plošná sleva ve výši dvou procent bez výjimky. Například 1 GHz procesor je tak k mání již za cenu kolem 6 000 korun. Jediné zdražení z celé Intelovské řady postihlo jen Pentium 4 na frekvenci 1400 Mhz v 423 pinové patici, nová cena je 5912 a oproti předvánočnímu týdnu vzrostla o 20 %. Také 20 % tentokrát však směrem dolů ztratil 2 GHz procesor s 423 vývody, nová cena je přibližně 13 750 korun.


Nejčtenější

Ve dveřích se ohlédl a usmál. Na co nezapomene česká prokurátorka v Haagu

Anna Richterová v době, kdy pracovala pro tribunál v Den Haagu. Snímek je z...

Prokurátorka Anna Richterová je jedinou Češkou, která pracovala u mezinárodního tribunálu pro vyšetřování zločinů v...

Kennedyho sestru Rosemary zničili ambiciozní rodiče lobotomií

Kennedyho sestru zničili ambiciozní rodiče lobotomií

13. září 1918 se narodila Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Od dětství s ní byly...Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz