Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Další paměťový šok

  5:00aktualizováno  5:00
Mnoho lidí čeká na povánoční výprodeje, aby ušetřily. Kdo se tímto řídil i ve světě informačních technologií, možná prodělal. Nejdůležitější zpráva tohoto přehledu totiž zní paměťi výrazně zdražily.
S novým rokem v novém kabátě. Rozhodli jsme se, že trochu upravíme náš pravidelný přehled cen. Rozdělili jsme jej na dvě části, procesory s pamětí a ostatní produkty. Dnes se setkáte s přehledem cen prvních dvou jmenovaných produktů. Ke snadnější orientaci a přehlednost, budou některé údaje doplněny grafem.

Paměti

Mnoho lidí s oblibou čeká na dobu povánoční, kdy se u prodejců projevuje tendence k vyprazdňování skladových zásob, a tím nastává čas slev. Kdo však s nákupem pamětí čekal až na lednové slevy, téměř osudově se spletl. To co předvádějí ceny pamětí v posledních pár měsících, by se bez nadsázky dalo nazvat hororem. Praktiky ihned po Novém roce se totiž na základě prohlášení několika společností, které se zabývají výrobou DRAM pamětí, zvedly ceny na zahraničních trzích o cca. 30 procent. Zdá se tedy, že jednání různých společností o spolupráci či fůzích přineslo reálný výsledek, který vypadá jako kartelová dohoda. Přestože společnosti tvrdí, že se i po novoročním zdražení, se ceny pohybují pod výrobními náklady, již se našly takové, jako například firma PowerChip, které chtějí své výrobní kapacity rozšiřovat.

Vývoj cen pamětí SDRAM

Ceny pamětí typu SD RAM toto zdražení zasáhlo nejcitelněji. Tak například 64 MB modul s frekvencí 133 MHz, nyní pořídíte o 35% dráže než před vánoci za cenu kolem 500 Kč. Titul povánoční skokan si však zaslouží především 128 MB SD RAM paměti. Nárůst ceny o dvě třetiny za tři týdny, znamenal překročení tisícovkové hranice o 120 korun. 256 MB postihlo 58 procentní zdražení a přibližná současná cena je těsně nad dvěma tisíci korunami. Řadu uzavírá 512 MB s téměř padesáti procentním nárůstem ceny, která se nyní pohybuje kolem 4000 korun.

Graf pamětí DDR SDRAMDDR SD RAM si vedly o mnoho lépe a cena jejich modulů se měnila v rozmezí 5%, přičemž 256 MB a 512 MB paměti s frekvencí 266 Mhz dokonce zlevnily o 5 respektive 1procento. A jejich současná cena je kolem 2500 a 5200 korun, zatímco současná cena 128 MB DDR SD RAM se pohybuje kolem 1900. V grafu také naleznete rychlejší 300 Mhz paměti, které podražily o pouhá 3,5 %.

 

Graf pamětí RDRAMU pamětí tipu RD RAM se cena prakticky pohybovala na úrovni několika korun. RIMM modul o kapacitě 128 MB je nyní za téměř 1850 a 256 MB za přibližně 3750.

 

Procesory

Situace u procesorů je ovlivněna pomalým přechodem na nové technologie a uvedením nových produktů u hlavních dvou rivalů.

AMD u své levné řady procesorů Duron dosáhlo poklesu od jednoho do devíti procent, když více klesaly výkonnější procesory. Jedinou výjimkou je 700 Mhz procesor této řady se zdražením o 5% na cenu slabě přesahující 1400 korun. Zlevňování zasáhlo také řadu Athlon Thunderbird, bylo však nevýrazné do čtyř procent. Nejvýkonnější řada Athlon XP se také nenechala zahanbit a například procesor označený 1800+ srazil svou cenu o téměř 10 % na přibližně 7500 korun.

Intel již nabízí svůj Celeron s jádrem Tualatin na frekvenci 1,2 GHz za téměř 4500 Kč, což značí tříprocentní pokles. I ostatní Celerony svou cenu snižovaly - ne však více než o 2%. Všechna Pentia III zasáhla plošná sleva ve výši dvou procent bez výjimky. Například 1 GHz procesor je tak k mání již za cenu kolem 6 000 korun. Jediné zdražení z celé Intelovské řady postihlo jen Pentium 4 na frekvenci 1400 Mhz v 423 pinové patici, nová cena je 5912 a oproti předvánočnímu týdnu vzrostla o 20 %. Také 20 % tentokrát však směrem dolů ztratil 2 GHz procesor s 423 vývody, nová cena je přibližně 13 750 korun.Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Konec utrpení audiofilů. Miniaturní Google Home se už umí spárovat

Nový chytrý reproduktor Home Mini

Google Home Mini, nejmenší a nejlevnější chytrý asistent do domácnosti, disponuje pouze velmi základním reproduktorem....

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Najdete na iDNES.cz