Ceny: DDR paměti zdražují o téměř 20 %, Athlon XP levnější o 25 %

aktualizováno 
Aktuální ceny u českých prodejců počítačového hardware ukazují, že po dlouhém poklesu se nyní ceny DDR SDRAM pamětí rychlým zdražením dostaly přibližně na hodnoty z 18. týdne. Cenový vývoj tento týden potěší příznivce AMD.
Chcete stavět počítač a prošvihli jste nejlepší cenu DDR SDRAM pamětí? Nezoufejte, po uplynulých 14 dnech můžete výrazně ušetřit na procesorech AMD i Intel.

Paměti

Z vývoje cen různých druhů pamětí by se dalo předpokládat, že jsou jako spojité nádoby. Zatímco ceny DDR SDRAM modulů klesají, ostatní jdou nahoru a naopak. Odpovídá tomu i současný vývoj.

V oblasti SDR SDRAM pamětí jsme ve většině případů zaznamenali zhruba šestiprocentní pokles. Ten se projevil u 64, 128 a 256MB modulů. Jen 512MB paměť je nyní dražší o cca 2 %. Pokud se podíváme na aktuální ceny, pak v podle kapacity od nejmenší 64MB po největší 512MB zaplatí uživatel cca 450, 510, 846, respektive 1730 korun.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM 

Jak jsme již předeslali, za 14 dní, které uplynuly od posledního přehledu cen tohoto segmentu, zdražila většina DDR SDRAM pamětí. Jedinou výjimkou jsou paměti s taktem 400 MHz, které zlevnily o přibližně 6 %. Za 256MB 400MHz DDR SDRAM paměť tak nyní zájemce zaplatí asi 990 korun a za dvojnásobnou kapacitu přibližně 1 920 Kč. Z ostatních DDR pamětí postihl největší nárůst ceny 256MB modul s taktem 266 MHz. Ten je nyní o téměř 20 % dražší a stojí cca 830 korun. Podobně je na tom 512MB model se stejnou frekvencí, který v důsledku 18% zdražení stojí asi 1 610 korun.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

Paměti RDRAM sice zlevňovaly, ale za zmínku stojí jen jeden model. Je jím 128MB modul s rychlostí 1066 MHz, který je nyní o 6 % procent levnější a stojí asi 1 550 korun.

Graf vývoje cen pamětí RDRAM 

Procesory

Na český trh dorazila další vlna zlevnění procesorů Athlon XP. Zahanbit se však nedaly ani čipy se značkou Intel.

AMD

Low-endové procesory Duron stále více opouštějí nabídku v našich obchodech s IT zbožím. Někde se v cenících objevuje již jen 1300 MHz Duron. Uvolněné místo zaplňuje AMD čipy Athlon XP. Poslední vývoj cen u Duronů tomu i odpovídá. Tam, kde je ještě k dostání, mírně zdražil 1100GHz model. Jeho cena se tak pohybuje na úrovni 930 korun. O 4 procenta levnější než před 14 dny je 1,3GHz Duron, který se dá koupit za asi 1 035 Kč.

Graf vývoje cen procesorů Duron a Celeron 

Bouře se přehnala cenami Athlonu XP. Nejvíce zasáhla modely 2600+ a 3000+. První zmíněný je nyní levnější o cca 27 % a druhý zlevnil o asi 22 %. Poněkud se tak zmenšil rozdíl mezi těmito výkonnými procesory a pomalejšími čipy, u nichž slevy nepřesáhly 20 %. V cenovém vyjádření to pak znamená, že za Athlon XP 2600+ a 3000+ zaplatí zájemce 3030, respektive 7850 korun.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

V aktuálních cenících procesorů Athlon XP nad 2500+ již zřídka naleznete jiné modely než ty s jádrem Barton, které mají frekvenci FSB 333 MHz. Také se pomalu začínají vytrácet modely 1700+ a 1800+.

Intel

Poslední oznámené snížení cen procesorů Intel se již projevilo na českém trhu a další se očekává až na podzim.

Velice poslušně zlevňovaly procesory Intel Celeron. Platila zde přímá úměra: čím vyšší rychlost, tím větší sleva. Z tohoto vyplývá, že za 2,4GHz čip uživatel nyní zaplatí o cca 22 % méně a na 2,3GHz Celeronu ušetří jen 14 %. V praxi to pak znamená asi 2 550 Kč za rychlejší a přibližně 2 360 korun za pomalejší procesor.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

V nabídce modelů Intel Pentium 4 se nyní objevují modely s 800MHz FSB a technologií Hyper-Threading. Ty zatím stojí o přibližně 5-10% více než 533MHz čipy. I v důsledku nasazení procesorů s jádrem Barton klesá cena starších čipů s 533MHz sběrnicí. Největší poklesů se v uplynulých 14 dnech dočkaly modely s taktem 1800 MHz a 2,53 GHz. Dříve zmíněný je levnější o necelých 7 %, zatímco druhé Pentium 4 zlevnilo o 6 %. Procesor s frekvencí 1,8 GHz se tak kvapem blíží 4 000 hranici, od níž je vzdálen asi 120 korun. Čip s rychlostí 2530 MHz se prodává za přibližně 5 660 Kč.

 

Všechny zde uvedené ceny jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Američané mají dva nejvýkonnější superpočítače. Odsunují tak Čínu

Superpočítač Sierra v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii

Aktuální žebříček nejvýkonnějších počítačů světa zamíchal již poněkud monotónním obrazem, kde již několik let vládnou...

Chytré čínské procesory chtějí dobýt trh s auty, kamerami i servery

Huawei Connect 2018

Na akci Huawei Connect 2018 v Šanghaji představil tento čínský gigant čipy, které jsou vybaveny procesory pro umělou...

Apple ukázal nové iPady Pro. Přichází USB-C, odchází sluchátkový jack

Apple iPad Pro

Apple opět definuje nový směr v kategorii tabletů. Představil dva nové tablety iPad Pro s 11palcovým a 12,9palcovým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz