Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Dobrá zpráva, paměti zlevňují

aktualizováno 
Pokud jste čekali na zlevňování paměťových modulů, právě nastal váš čas. Po čtrnácti dnech jejich cena klesá. Stále však nedosahuje ani na ceny z konce března. Zdražují naopak procesory.
V oblasti počítačového hardware a u pamětí a procesorů především se po vstupu do EU neočekávají žádné výraznější slevy či zdražení. Navíc se zvláště u pamětí mění každý týden cena takovým tempem, že by se musel vstup do EU odrazit natolik výrazně, aby to bylo vůbec důležité. Jak se budou ceny spotřební elektroniky a počítačového hardware měnit po 1. květnu se můžete dozvědět z tohoto článku.

Paměti

Kdo si počká, ten se dočká,říká jedno české pořekadlo. A ten, kdo čekal na ukončení růstu cen pamětí, se nyní může radovat. Zdražování se nejenom zastavilo, ale dokonce se vývoj obrátil vzhůru nohama. Snad to chvíli vydrží.

Paměti SDR SDRAM začaly zlevňovat poměrně rychlým tempem. Například 256MB modul stihl srazit ze své ceny z poloviny dubna téměř 13 procent a cenově se tak blíží rekordním hodnotám z poloviny minulého roku. O 6 % levnější je po čtrnácti dnech SDR SDRAM paměť s kapacitou 512MB. Za měsíc se jí již podařilo srazit z tehdejší ceny celých deset procent.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Pravé žně však čekají v oblasti DDR SDRAM modulů. Největší cenový skok směrem dolů se podařil 256MB modulu s taktem 400 MHz. Ten je nyní o 17 % levnější než v polovině dubna. I přes tuto slevu se mu však ještě nepodařilo vyrovnat rekordní zdražení, takže je jeho cena oproti situaci z konce března pohybuje o přibližně 2 % výše.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

O 16 procent levnější je nyní 512MB modul se stejným taktem. Ten si však v polovině dubna přibral větší zdražení a tak je jeho cena nyní o zhruba 5 % vyšší než před měsícem.

Procesory

Vývoj cen na poli procesorů nedodává tolik optimismu, jako v oblasti pamětí, neboť dochází až na výjimky k všeobecnému zdražování.

AMD

Poslední dva zástupci odcházející značky Duron zdražovaly. Za posledních čtrnáct dnů si připsaly dvě, respektive dva a půl procenta. První číslo patří k 1800MHz modelu, zatímco druhým se může chlubit 1,6GHz Duron.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Výrazně lépe se vyvíjí situace u procesorů Athlon XP. V této oblasti jsme zaznamenali dokonce několik slev. Tou největší se může chlubit čip s označením 3200+, který je tak o více než 9 % levnější. Pět a půl procenta dolů z ceny v polovině dubna shodil model Athlon XP 2600+.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Jeden z nejprodávanějších Athlonů XP, procesor 2500+, však zdražil. Sice jen nepatrně o zhruba 0,5 %, ale za měsíc se již zdražení nakumulovalo na téměř 2,5 %.

Intel

Celerony, podobně jako jejich přímý konkurent - čipy Duron, zdražovaly. Zvýšení ceny se nejvíce dotklo nejrychlejšího modelu s taktem 2,8 GHz. Ten za poslední dva týdny „přibral“ téměř tři procenta.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Zdražení se také dotklo Pentií 4. I když nárůst ceny o více než 1/3 u 2,6GHz modelu může vypadat hrůzně, jedná se jen o korekci výrazného poklesu ceny v polovině dubna. Ostatně z měsíčního pohledu je patrné, že tento model dosáhl téměř 3% slevy.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktůTémata: Evropská unie, Intel

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Hyundai i30...
Hyundai i30...

r.v. 2010, naj. 149 322 km, diesel
139 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz