Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Dobrá zpráva, paměti zlevňují

aktualizováno 
Pokud jste čekali na zlevňování paměťových modulů, právě nastal váš čas. Po čtrnácti dnech jejich cena klesá. Stále však nedosahuje ani na ceny z konce března. Zdražují naopak procesory.
V oblasti počítačového hardware a u pamětí a procesorů především se po vstupu do EU neočekávají žádné výraznější slevy či zdražení. Navíc se zvláště u pamětí mění každý týden cena takovým tempem, že by se musel vstup do EU odrazit natolik výrazně, aby to bylo vůbec důležité. Jak se budou ceny spotřební elektroniky a počítačového hardware měnit po 1. květnu se můžete dozvědět z tohoto článku.

Paměti

Kdo si počká, ten se dočká,říká jedno české pořekadlo. A ten, kdo čekal na ukončení růstu cen pamětí, se nyní může radovat. Zdražování se nejenom zastavilo, ale dokonce se vývoj obrátil vzhůru nohama. Snad to chvíli vydrží.

Paměti SDR SDRAM začaly zlevňovat poměrně rychlým tempem. Například 256MB modul stihl srazit ze své ceny z poloviny dubna téměř 13 procent a cenově se tak blíží rekordním hodnotám z poloviny minulého roku. O 6 % levnější je po čtrnácti dnech SDR SDRAM paměť s kapacitou 512MB. Za měsíc se jí již podařilo srazit z tehdejší ceny celých deset procent.

Graf vývoje cen pamětí SDR SDRAM

Pravé žně však čekají v oblasti DDR SDRAM modulů. Největší cenový skok směrem dolů se podařil 256MB modulu s taktem 400 MHz. Ten je nyní o 17 % levnější než v polovině dubna. I přes tuto slevu se mu však ještě nepodařilo vyrovnat rekordní zdražení, takže je jeho cena oproti situaci z konce března pohybuje o přibližně 2 % výše.

Graf vývoje cen pamětí DDR SDRAM 

O 16 procent levnější je nyní 512MB modul se stejným taktem. Ten si však v polovině dubna přibral větší zdražení a tak je jeho cena nyní o zhruba 5 % vyšší než před měsícem.

Procesory

Vývoj cen na poli procesorů nedodává tolik optimismu, jako v oblasti pamětí, neboť dochází až na výjimky k všeobecnému zdražování.

AMD

Poslední dva zástupci odcházející značky Duron zdražovaly. Za posledních čtrnáct dnů si připsaly dvě, respektive dva a půl procenta. První číslo patří k 1800MHz modelu, zatímco druhým se může chlubit 1,6GHz Duron.

Graf vývoje cen procesorů Celeron a Duron 

Výrazně lépe se vyvíjí situace u procesorů Athlon XP. V této oblasti jsme zaznamenali dokonce několik slev. Tou největší se může chlubit čip s označením 3200+, který je tak o více než 9 % levnější. Pět a půl procenta dolů z ceny v polovině dubna shodil model Athlon XP 2600+.

Graf vývoje cen procesorů Athlon XP 

Jeden z nejprodávanějších Athlonů XP, procesor 2500+, však zdražil. Sice jen nepatrně o zhruba 0,5 %, ale za měsíc se již zdražení nakumulovalo na téměř 2,5 %.

Intel

Celerony, podobně jako jejich přímý konkurent - čipy Duron, zdražovaly. Zvýšení ceny se nejvíce dotklo nejrychlejšího modelu s taktem 2,8 GHz. Ten za poslední dva týdny „přibral“ téměř tři procenta.

Graf vývoje cen procesorů Pentium 4 

Zdražení se také dotklo Pentií 4. I když nárůst ceny o více než 1/3 u 2,6GHz modelu může vypadat hrůzně, jedná se jen o korekci výrazného poklesu ceny v polovině dubna. Ostatně z měsíčního pohledu je patrné, že tento model dosáhl téměř 3% slevy.

 

 

Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktůTémata: Evropská unie, Intel

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Nvidia má novou generaci grafických karet. Profi modely doplní hráčské

Nová grafická karta Quadro RTX s jádrem Turing od Nvidie.

Nvidia poněkud překvapivě uvedla informace o připravovaných grafických kartách s novým jádrem Turing na konferenci pro...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz