Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Drastické zlevnění u některých flash karet

aktualizováno 
Pouhý jeden měsíc stačil k tomu, aby vybrané paměťové flash karty zlevnily i o více než polovinu. Především 1GB modely jsou teď mnohem dostupnější. Příklad si bohužel nevzaly pevné disky, které i zdražovaly.
To, co se odehrálo od poloviny srpna do tohoto týdne, se dá nazvat cenovou revolucí v oblasti paměťových flash karet. Především modely s kapacitami vyššími než 256 MB ukázaly, jak má vypadat pořádné zlevnění. Většina pevných disků také zlevňovala, ale rozhodně se to ani zdaleka nevyrovnalo stavu, který jsme zaznamenali u flash karet.

Pevné disky

Pomalu, ale jistě, to je heslo posledních týdnů v oblasti pevných disků (HDD). Většina pevných disků sice šla s cenou dolů, ale jen těžko sleva přesáhla 5% hranici o 10 % ani nemluvě. Zdá se, že se nyní situace stabilizuje a trh s těmito počítačovými komponenty čeká na výraznější impuls, který by udal další směr.

V oblasti pevných disků s kapacitou 80 GB se za uplynulý měsíc nejvíce dařilo modelu značky Maxtor, kterému se ostatní nějak nemohou dostat na kobylku. K udržení pozice nejlevnějšího 80GB disku mu dokonce stačil pouhý 1,5% pokles ceny. Ostatně není se co divit, když dosavadní největší konkurent Hitachi dokonce zdražil.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Poněkud lépe se vyvíjela situace u 120GB HDD. Ty mají navíc lepší poměr ceny za jeden GB, který se posledním vývojem ještě vylepšil. Nejvíce se vyplatí uvažovat o koupi 120GB disku namísto 80GB u Seagatu. Rozdíl ceny obou modelů od této společnosti totiž nečiní ani 15 procent. To je sice o asi 3 % horší než před měsícem, ale stále o minimálně 10 % lepší výsledek než u konkurence.

I na poli 120GB výrobků se zatím nejlépe vede Maxtoru. Ten však pro udržení trůnu pro nejlevnější 120GB disk musel zlevnit téměř 4 %.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

U cenově dostupných HDD dostanete v současnosti nejvíce GB vámi vynaložené prostředky u 160GB modelů. V této oblasti už vládne poměrně tuhý boj, kde se kolem nejlevnějšího modelu poměrně těsno.

Největší slevy se dostalo pevnému diku Hitachi, který je tak o zhruba 4 % levnější. Přesto mu patří až třetí místo po disku Seagate a Maxtor. Rozdíl v cenách se však dá počítat v procentech.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Největší slevu pevných disků, jsme objevili u produktu Western Digital, který má kapacitu 250 GB. Zlevnění za uplynulé 4 týdny dosáhlo v tomto případě téměř 10 procent.

Paměťové flash karty

Zdá se, že se naplno rozhořela nejen cenová válka mezi výrobci flash karet, ale také souboj jednotlivých formátů. Největší pozornost se nyní upírá k bitvě mezi formáty Secure Digital a Compact Flash, které sekunduje MultiMedia Card.

Karty Compact Flash (CF) drží doposud primát v šíři nabídky dostupných kapacit. Zájemce o tento druh flash karty totiž může žádat až 8GB kartu a možná nebude trvat dlouho, kdy se objeví model s vyšší kapacitou.

Navíc formát CF patří mezi karty s nejnižšími cenami a určitě se hodlá na této pozici udržet. I proto došlo k téměř třetinové slevě u 1GB modelu a o přibližně 12 % je nyní levnější 256MB CF karta. Právě v těchto oblastech tak trhá tato paměťová karta rekordy. V důsledku zmíněné slevy se například poprvé 1GB model dostal až k hranici 3 000 korun s DPH.

Graf vývoje cen 64MB flash karet

Škoda, že nelze něco podobného říci i o formátu Memory Stick (MS). Ten například v 256MB oblasti dokonce zdražil. Toto zdražení přesáhlo 10 % a posunulo tento druh na pozici nejdražší 256MB karty.

Výrazně lépe si vedl oblíbený formát výrobců mobilních telefonů MultiMedia Card (MMC). V případě 1GB modelu jsme zaznamenali například více než 38% zlevnění, které této kartě pomohlo při boji u příčku druhého nejlevnějšího druhu u flash karet s kapacitou 1 GB.

Za zmínku také stojí přibližně 22% pokles ceny v případě 128MB kapacity.

Graf vývoje cen 128MB flash karet

Zdaleka největší cenové zemětřesení se však odehrálo u „fleší“ Secure Digital (SD). I zde má vše na svědomí karta s kapacitou 1GB, u které se za jeden měsíc snížila cena o neuvěřitelných 54 procent. Přesto to nestačilo na lepší jak třetí místo.

Zlevňovalo se také v případě Smart Medií (SM). V poměru k předchozí informaci v podstatě nevýrazná sleva 6 % postihla 64MB kartu. Tomuto formátu se tak podařilo udržet si primát, ale jen nejtěsnějším možným způsobem. Tím, kde se na tuto pozici tak vehementně tlačí je SD.

Graf vývoje cen 256MB flash karet

V abecedě poslední paměťový formát xD Picture Card (xD) se jako obyčejně příliš nevyznamenal. Zdražení o 8 % se například objevilo u 64MB xD karty a čtyři procenta navíc přibral k původní ceně z poloviny srpna 128MB model.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

SSD disky jsou stále levnější

Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Apple zřejmě chystá vlastní biometrický čip, měl by zachraňovat životy

Wafer 14nm PLUS

Společnost Apple se stále více soustředí na vývoj vlastních čipů, díky kterým může mít svůj hardware i software lépe...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Najdete na iDNES.cz