Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Drastické zlevnění u některých flash karet

aktualizováno 
Pouhý jeden měsíc stačil k tomu, aby vybrané paměťové flash karty zlevnily i o více než polovinu. Především 1GB modely jsou teď mnohem dostupnější. Příklad si bohužel nevzaly pevné disky, které i zdražovaly.
To, co se odehrálo od poloviny srpna do tohoto týdne, se dá nazvat cenovou revolucí v oblasti paměťových flash karet. Především modely s kapacitami vyššími než 256 MB ukázaly, jak má vypadat pořádné zlevnění. Většina pevných disků také zlevňovala, ale rozhodně se to ani zdaleka nevyrovnalo stavu, který jsme zaznamenali u flash karet.

Pevné disky

Pomalu, ale jistě, to je heslo posledních týdnů v oblasti pevných disků (HDD). Většina pevných disků sice šla s cenou dolů, ale jen těžko sleva přesáhla 5% hranici o 10 % ani nemluvě. Zdá se, že se nyní situace stabilizuje a trh s těmito počítačovými komponenty čeká na výraznější impuls, který by udal další směr.

V oblasti pevných disků s kapacitou 80 GB se za uplynulý měsíc nejvíce dařilo modelu značky Maxtor, kterému se ostatní nějak nemohou dostat na kobylku. K udržení pozice nejlevnějšího 80GB disku mu dokonce stačil pouhý 1,5% pokles ceny. Ostatně není se co divit, když dosavadní největší konkurent Hitachi dokonce zdražil.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků

Poněkud lépe se vyvíjela situace u 120GB HDD. Ty mají navíc lepší poměr ceny za jeden GB, který se posledním vývojem ještě vylepšil. Nejvíce se vyplatí uvažovat o koupi 120GB disku namísto 80GB u Seagatu. Rozdíl ceny obou modelů od této společnosti totiž nečiní ani 15 procent. To je sice o asi 3 % horší než před měsícem, ale stále o minimálně 10 % lepší výsledek než u konkurence.

I na poli 120GB výrobků se zatím nejlépe vede Maxtoru. Ten však pro udržení trůnu pro nejlevnější 120GB disk musel zlevnit téměř 4 %.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků

U cenově dostupných HDD dostanete v současnosti nejvíce GB vámi vynaložené prostředky u 160GB modelů. V této oblasti už vládne poměrně tuhý boj, kde se kolem nejlevnějšího modelu poměrně těsno.

Největší slevy se dostalo pevnému diku Hitachi, který je tak o zhruba 4 % levnější. Přesto mu patří až třetí místo po disku Seagate a Maxtor. Rozdíl v cenách se však dá počítat v procentech.

Graf vývoje cen 160GB pevných disků

Největší slevu pevných disků, jsme objevili u produktu Western Digital, který má kapacitu 250 GB. Zlevnění za uplynulé 4 týdny dosáhlo v tomto případě téměř 10 procent.

Paměťové flash karty

Zdá se, že se naplno rozhořela nejen cenová válka mezi výrobci flash karet, ale také souboj jednotlivých formátů. Největší pozornost se nyní upírá k bitvě mezi formáty Secure Digital a Compact Flash, které sekunduje MultiMedia Card.

Karty Compact Flash (CF) drží doposud primát v šíři nabídky dostupných kapacit. Zájemce o tento druh flash karty totiž může žádat až 8GB kartu a možná nebude trvat dlouho, kdy se objeví model s vyšší kapacitou.

Navíc formát CF patří mezi karty s nejnižšími cenami a určitě se hodlá na této pozici udržet. I proto došlo k téměř třetinové slevě u 1GB modelu a o přibližně 12 % je nyní levnější 256MB CF karta. Právě v těchto oblastech tak trhá tato paměťová karta rekordy. V důsledku zmíněné slevy se například poprvé 1GB model dostal až k hranici 3 000 korun s DPH.

Graf vývoje cen 64MB flash karet

Škoda, že nelze něco podobného říci i o formátu Memory Stick (MS). Ten například v 256MB oblasti dokonce zdražil. Toto zdražení přesáhlo 10 % a posunulo tento druh na pozici nejdražší 256MB karty.

Výrazně lépe si vedl oblíbený formát výrobců mobilních telefonů MultiMedia Card (MMC). V případě 1GB modelu jsme zaznamenali například více než 38% zlevnění, které této kartě pomohlo při boji u příčku druhého nejlevnějšího druhu u flash karet s kapacitou 1 GB.

Za zmínku také stojí přibližně 22% pokles ceny v případě 128MB kapacity.

Graf vývoje cen 128MB flash karet

Zdaleka největší cenové zemětřesení se však odehrálo u „fleší“ Secure Digital (SD). I zde má vše na svědomí karta s kapacitou 1GB, u které se za jeden měsíc snížila cena o neuvěřitelných 54 procent. Přesto to nestačilo na lepší jak třetí místo.

Zlevňovalo se také v případě Smart Medií (SM). V poměru k předchozí informaci v podstatě nevýrazná sleva 6 % postihla 64MB kartu. Tomuto formátu se tak podařilo udržet si primát, ale jen nejtěsnějším možným způsobem. Tím, kde se na tuto pozici tak vehementně tlačí je SD.

Graf vývoje cen 256MB flash karet

V abecedě poslední paměťový formát xD Picture Card (xD) se jako obyčejně příliš nevyznamenal. Zdražení o 8 % se například objevilo u 64MB xD karty a čtyři procenta navíc přibral k původní ceně z poloviny srpna 128MB model.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Dvacet let vyrábí procesory s katastrofálními chybami. Nyní řeší, co s tím

Stánek Intelu na veletrhu CES praskal většinu času ve švech. O chybách Spectre...

Pokus o opravu katastrofálních bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre přinesl závažné problémy se stabilitou...

Najdete na iDNES.cz