Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: DVD přepisovačky jsou již téměř za hubičku. Velká LCD zlevňují.

aktualizováno 
Letní čas přeje vývoji cen grafických karet, optických mechanik i LCD panelů. Jejich ceny převážně klesaly a v některých případech dokonce i poměrně drasticky. Objevují se však náznaky, že se může karta obrátit.
Již více jak celý měsíc jsme se nevěnovali vývoji cen na poli optických mechanik, grafických akcelerátorů a LCD panelů. Vývoj však byl poměrně poklidný, až téměř letně lenivý. Poklidné časy se ale s příchodem konce prázdnin budou patrně měnit.

Optické mechaniky

Již opravdu nikdo si nemůže stěžovat na vysoké ceny přepisovacích DVD mechanik, když se cena těch nejlevnějších pomalu, ale jistě blíží psychologické hranici 2 000 korun. Potenciální zájemce má také k dispozici velice širokou nabídku zařízení s různými schopnostmi čtením CD počínaje a dvanáctirychlostním zápisem DVD či pálením do dvou vrstev konče.

Graf vývoje cen optických CD-RW mechanik

Již téměř zcela odsunuty na okraj zájmu pomalu zůstávají samostatné přepisovací CD-RW zařízení. Nevzdávají se však a případné kupující lákají na velice příznivé ceny. I poslední vývoj dal ve většině případů tomuto stavu za pravdu. Ceny těchto produktů se již běžně pohybují hluboko pod 1 000 korunami včetně DPH. V poslední době si v této oblasti nejlépe vedl výrobek společnosti LiteOn, který za měsíc zlevnil o necelých 12 % na méně než 700 Kč (cca 850 Kč s DPH) a stal se tak bezkonkurenčně nejlevnější CD-RW mechanikou našeho přehledu.

Graf vývoje cen optických DVD-ROM mechanik

Ještě jednoznačnější vývoj lze vysledovat u DVD-ROM. I zde se ceny pohybují velice nízko a dále klesají. I na tomto poli se nejlépe dařilo mechanice ze stáje firmy LiteOn, která zlevnila o více než 10 procent.

Graf vývoje cen optických přepisovacích DVD mechanik

Největší vřava však panuje u přepisovacích DVD mechanik. Firmy chrlí jeden výrobek s vylepšenými vlastnostmi za druhým a mnohý zájemce o koupi se v tom nestíhá orientovat. Aktuální technologie nabízejí například dvanáctirychlostní zápis nebo systém pro zápis na dvouvrstvá (DL) DVD. Za čtvrt roku již ale může být všechno jinak, neboť by již měly být běžně k dostání mechaniky s 16x zápisem.

V současnosti se nejlevnější přepisovací DVD mechaniky dají pořídit již za méně než 2 200 Kč s DPH a s nástupem lépe vybavených zařízení lze očekávat ještě příznivější ceny.

Grafické karty

V oblasti grafických akcelerátorů dochází k velkému přezbrojování. Přicházejí nejen nové zbraně, ale ty starší se halí do nového hávu, aby dokázaly lépe využít dostupných komunikačních prostředků. Řeč je především o rozhraní PCI-Express, pro nějž již největší hráči na tomto trhu mají připravenu řadu produktů.

Graf vývoje cen grafických karet ATI a Nvidia

ATI

U sledovaných modelů grafických akcelerátorů se vedle tradičních slev nových rychlých modelů překvapivě dobře dařilo kartám s akcelerátorem Radeon 9600 a 128MB operační pamětí. Tento model se v důsledku zhruba 7 % slevy cenově dostal na hranici 3 000 Kč s DPH, což je pro akcelerátor střední třídy poměrně zajímavá cena.

Nvidia

Ani u Nvidie se nezahálelo a stále se zlevňuje. Velice příznivý poměr cena/výkon nyní nabízí například karty s akcelerátory GeForce FX5700LE. Ty zlevnily o zhruba 5 % a také se pomalu přibližují hranici 3 000 Kč s DPH.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

Matrox

Jako obvykle jde svou cestou firma Matrox. Většina jejích akcelerátorů totiž v posledním období zdražila. Nejvíce se tento vývoj odrazil na starším modelu Matrox Millennium G550. Jeho cena za měsíc stoupla o necelá 4 % a přiblížila tak tento produkt cenové hladině na níž se pohybuje například zmíněná GFFX 5700 LE.

LCD

Čím větší tím lepší si patrně říkají výrobci LCD displejů, když plánují stavby nových továren, které mají vyrábět LCD. Není se co divit. LCD proniklo i do klasických televizorů, kde jsou větší úhlopříčky potřeba a navíc se produkce panelů s menšími velikosti nevyplatí tolik, jako u větších rozměrů.

Graf vývoje cen 15

I to může být důvod proč nyní mírně zdražují 15“ LCD. Jejich výroba byla prostě nahrazena produkcí větších LCD a tak se může na trhu objevit dočasný převis poptávky nad nabídkou. I přes to všechno se velice dobře v poslední době vedlo 15“ LCD displeji Belinea. Ten za více než měsíc zlevnil o necelých šest procent a tvrdě útočí na hranici 10 000 Kč s DPH.

Graf vývoje cen 17

Mnohem větších slev se zájemce dočká u sedmnáctipalcových modelů. O osm procent levnější jsou nyní například hned tři modely. Belinea, AOC a Neovo. Nejlevnější z nich je AOC, které jako jediné ze sledovaných „sedmnáctek“ pokořilo cenu 10 000 Kč (necelých 12 000 Kč s DPH.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Apple opravuje klávesnice u MacBooků, nebo vrátí peníze

MacBook Pro s Retina displejem

Některé klávesnice notebooků MacBook a MacBook Pro dělaly věci, které neměly. Firma je nyní svolává k opravě.

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz