Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: DVD vypalovačky stojí již méně než 2 150 Kč a 17“ LCD pod 10 500 Kč

aktualizováno 
Měsíc září na poli LCD panelů, grafických karet a optických mechanik znamenal jen malý posun v cenové hladině. Pomalu se totiž blíží čas vánočních prodejů, na který se firmy horečně připravují již nyní.
Ceny optických mechanik, grafických karet a LCD panelů se v průběhu září nijak drasticky nehýbaly. Tam, kde se však příliš neměnily ceny, docházelo k výměně starších produktů za nové. Již říjnu totiž můžeme očekávat, že firmy buď vrhnou na trh novinky nebo pro ně připraví prostor, aby je mohly nabídnout potenciálním zájemcům na předvánočním trhu.

Optické mechaniky

Předchozí informace ladí v oblasti optických mechanik především k přepisovacím DVD zařízením. Zde se nyní nabídka přesunuje k modelům s se schopností zápisu do dvou vrstev a ideálně 16rychlostním zápisem na DVD+R média.

Komu by však již nyní ani kapacita těsně pod 10 GB nestačila, může si počkat na příští rok. To by se již měla objevit další generace optických mechanik se schopností zápisu v řádech desítek GB.

Ti trpělivější mohou vydržet až do roku 2010. V té době se předpokládá zahájení prodeje přístrojů s novým systémem Multiplexed Optical Data Storage (MODS). Ten má umožnit uložit do čtyř vrstev optického média až 1TB (1 000 GB) dat.

Zatím se vraťme na zem. V oblasti CD-RW mechanik se žádné výrazné změny v ceně ani nabídce nedají očekávat. Většina prodávaných modelů zvládá zápis 52násobnou rychlostí na CD-R média a 32x na CD-RW. Tato hranice zůstane také konečná.

Zajímavostí je tak zhruba sedmiprocentní pokles ceny u modelu z dílen společnosti AOpen, který se tak cenově blíží nejlevnější vypalovačce Lite-On.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik

V podstatě shodná je i situace u DVD-ROM mechanik. Zde také jakoby se zastavil čas a poklidnou cenovou hladinu jen občas zčeří výjimečně důraznější změna. Touto výjimkou, která jen potvrzuje pravidlo, byla v září mechanika Teac. Její cena se za měsíc změnila o zhruba 6 procent směrem dolů. Nejlevnější DVD mechaniky nyní stojí i méně než 750 korun s DPH.

Graf vývoje cen DVD-ROM mechanik

Kombinované mechaniky DVD a CD-RW také nikam nespěchají. Ty nejlevnější se dají sehnat za méně než 1 300 korun, což zhruba odpovídá součtu cen nejlevnějších samostatných CD-RW a DVD mechanik.

Vše si pak výrobci vynahrazují na přepisovacích DVD zařízeních, které svými nižšími a nižšími cenami lákají stále více uživatelů k nákupu. Poměrně levné jsou i některé DVD vypalovačky s podporou nových technologií, jako je dvouvrstvý zápis (DL – dual layer). Příkladem může být mechanika NEC ND 2510, která stojí méně než 2 000 Kč (cca 2 400 Kč s DPH).

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik

Právě nyní, když společnosti vyměňují staré modely za nové, se vyplatí sledovat nabídku obchodů. Dají se očekávat zajímavé slevy u modelů, které jsou sice výběhové, ale ještě před dvěma měsíci to byly horké novinky. Velké přezbrojování, které právě u DVD přepisovaček probíhá, bude ještě minimálně měsíc trvat.

V nabídce jsou již také modely s podporou sériové sběrnice S-ATA. Ty však stojí o přibližně polovinu více, než DVD přepisovačky se stejnými vlastnostmi, ale paralelním rozhraním.

Grafické karty

Zatímco se firmy jako Nvidia a ATi trumfují v uvádění co nejrychlejších grafických akcelerátorů, menší hráči se soustředí na hlavní proud, kde hraje významnou roli příznivá cena. Podobný postup zvolila například firma Via Technologies, která hodlá ještě před vánoci uvést další generaci svých grafických karet S3 GammaChrome.

Kanadská ATi pilně předělává své produkty na podporu sběrnice PCI Express a snižuje ceny starších modelů. Na zajímavé slevy lze například narazit u všech verzí čipu Radeon 9600, ale i pomalejších 9200.

O zhruba 14 % je po měsíci levnější model R9600 Pro s 128MB pamětí. Pokud se zajímáte PCI Express modely, pak vězte, že jejich cena je o zhruba 40 – 50 % větší než u AGP produktů.

Graf vývoje cen grafických karet ATI a Nvidia

Podobný vývoj lze vysledovat i v případě grafických akcelerátorů s logem firmy Nvidia. Zde sice slevy zasahují mnohem větší množství produktů, ale zase nejsou tak výrazné. Jedno z největších snížení cen se projevilo na grafice nVIDIA GeForce FX5700LE se 128MB operační pamětí. To se přitom pohybovalo na úrovni pěti procent.

I u Nvidie je nárůst ceny PCI Express modelů zhruba poloviční v poměru ke kartám s podporou AGP.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

Zákopovou válku společnosti Matrox narušuje jen pomalejší model Millennium G550, který je nyní o zhruba 3 % levnější než na začátku září. Jinak se zde od naší poslední návštěvy nezměnilo v podstatě nic.

LCD

Nové technologie umožňují zvýšit rychlost odezvy bodu až k 8 milisekundám. První takto rychlé modely se mají objevit ještě letos.

Výrobci LCD se čím dále tím více zaměřují z 15palcové oblasti na větší úhlopříčky a je to znát i na nabídce. Zatímco u 15“ modelů spíše stagnuje, je v oblasti „sedmnáctek“ a i „devatenáctek“ až nebývale rušno.

U patnáctipalcových modelů se poměrně výrazně zlevňovalo a slevy navíc zasáhly široké spektrum nabízených modelů. Nejvýraznější byl pokles ceny u LCD Hyundai, které stihlo od začátku září zlevnit o téměř 17 %. Nejlevnější 15“ modely lze nyní pořídit za méně než 9 200 Kč i s DPH. To se však stále ještě nedá srovnávat s cenami z poloviny minulého roku. Je ale pravda, že technologie od té doby značně pokročila.

Graf vývoje cen 15" LCD  

Oblast 17“ LCD zažila nejen zlevňování, ale i nárůst ceny. O zhruba 5 % je tak nyní dražší LCD Eizo. Slevy jsou však mnohem výraznější. Přibližně 6% sleva byla například zaznamenána hned u tří modelů. Z tohoto trojlístku AOC, Hyundai a LG je přitom nejlevnější prvně zmíněný produkt, který lze pořídit již za méně než 8 750 Kč (cca 10 500 Kč).

Graf vývoje cen 17" LCD  

Nejlevnější LCD s úhlopříčkou 19 palců jsou za zajímavou cenu, která se pohybuje kolem hranice 13 500 korun (cca 16 500 Kč s DPH). Navíce se v dohledné době dá očekávat další pokles.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Témata: Ati Sphere, Dům roku, LG

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Proč chodit na horory? Alexa od Amazonu se sama strašidelně směje

Amazon Echo Dot

Asistentka s umělou inteligencí od Amazonu se bezdůvodně začíná smát, hlásí někteří uživatelé. Obchod o problému ví a...

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Intel se chce zbavit závislosti na klasických počítačích

(ilustrační snímek)

Společnost Intel se stále více snaží oprostit od závislosti na x86 platformě. Tento krok ovšem není náhlý, firma na něm...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz