Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: DVD vypalovačky stojí již méně než 2 150 Kč a 17“ LCD pod 10 500 Kč

aktualizováno 
Měsíc září na poli LCD panelů, grafických karet a optických mechanik znamenal jen malý posun v cenové hladině. Pomalu se totiž blíží čas vánočních prodejů, na který se firmy horečně připravují již nyní.
Ceny optických mechanik, grafických karet a LCD panelů se v průběhu září nijak drasticky nehýbaly. Tam, kde se však příliš neměnily ceny, docházelo k výměně starších produktů za nové. Již říjnu totiž můžeme očekávat, že firmy buď vrhnou na trh novinky nebo pro ně připraví prostor, aby je mohly nabídnout potenciálním zájemcům na předvánočním trhu.

Optické mechaniky

Předchozí informace ladí v oblasti optických mechanik především k přepisovacím DVD zařízením. Zde se nyní nabídka přesunuje k modelům s se schopností zápisu do dvou vrstev a ideálně 16rychlostním zápisem na DVD+R média.

Komu by však již nyní ani kapacita těsně pod 10 GB nestačila, může si počkat na příští rok. To by se již měla objevit další generace optických mechanik se schopností zápisu v řádech desítek GB.

Ti trpělivější mohou vydržet až do roku 2010. V té době se předpokládá zahájení prodeje přístrojů s novým systémem Multiplexed Optical Data Storage (MODS). Ten má umožnit uložit do čtyř vrstev optického média až 1TB (1 000 GB) dat.

Zatím se vraťme na zem. V oblasti CD-RW mechanik se žádné výrazné změny v ceně ani nabídce nedají očekávat. Většina prodávaných modelů zvládá zápis 52násobnou rychlostí na CD-R média a 32x na CD-RW. Tato hranice zůstane také konečná.

Zajímavostí je tak zhruba sedmiprocentní pokles ceny u modelu z dílen společnosti AOpen, který se tak cenově blíží nejlevnější vypalovačce Lite-On.

Graf vývoje cen přepisovacích CD-RW mechanik

V podstatě shodná je i situace u DVD-ROM mechanik. Zde také jakoby se zastavil čas a poklidnou cenovou hladinu jen občas zčeří výjimečně důraznější změna. Touto výjimkou, která jen potvrzuje pravidlo, byla v září mechanika Teac. Její cena se za měsíc změnila o zhruba 6 procent směrem dolů. Nejlevnější DVD mechaniky nyní stojí i méně než 750 korun s DPH.

Graf vývoje cen DVD-ROM mechanik

Kombinované mechaniky DVD a CD-RW také nikam nespěchají. Ty nejlevnější se dají sehnat za méně než 1 300 korun, což zhruba odpovídá součtu cen nejlevnějších samostatných CD-RW a DVD mechanik.

Vše si pak výrobci vynahrazují na přepisovacích DVD zařízeních, které svými nižšími a nižšími cenami lákají stále více uživatelů k nákupu. Poměrně levné jsou i některé DVD vypalovačky s podporou nových technologií, jako je dvouvrstvý zápis (DL – dual layer). Příkladem může být mechanika NEC ND 2510, která stojí méně než 2 000 Kč (cca 2 400 Kč s DPH).

Graf vývoje cen přepisovacích DVD mechanik

Právě nyní, když společnosti vyměňují staré modely za nové, se vyplatí sledovat nabídku obchodů. Dají se očekávat zajímavé slevy u modelů, které jsou sice výběhové, ale ještě před dvěma měsíci to byly horké novinky. Velké přezbrojování, které právě u DVD přepisovaček probíhá, bude ještě minimálně měsíc trvat.

V nabídce jsou již také modely s podporou sériové sběrnice S-ATA. Ty však stojí o přibližně polovinu více, než DVD přepisovačky se stejnými vlastnostmi, ale paralelním rozhraním.

Grafické karty

Zatímco se firmy jako Nvidia a ATi trumfují v uvádění co nejrychlejších grafických akcelerátorů, menší hráči se soustředí na hlavní proud, kde hraje významnou roli příznivá cena. Podobný postup zvolila například firma Via Technologies, která hodlá ještě před vánoci uvést další generaci svých grafických karet S3 GammaChrome.

Kanadská ATi pilně předělává své produkty na podporu sběrnice PCI Express a snižuje ceny starších modelů. Na zajímavé slevy lze například narazit u všech verzí čipu Radeon 9600, ale i pomalejších 9200.

O zhruba 14 % je po měsíci levnější model R9600 Pro s 128MB pamětí. Pokud se zajímáte PCI Express modely, pak vězte, že jejich cena je o zhruba 40 – 50 % větší než u AGP produktů.

Graf vývoje cen grafických karet ATI a Nvidia

Podobný vývoj lze vysledovat i v případě grafických akcelerátorů s logem firmy Nvidia. Zde sice slevy zasahují mnohem větší množství produktů, ale zase nejsou tak výrazné. Jedno z největších snížení cen se projevilo na grafice nVIDIA GeForce FX5700LE se 128MB operační pamětí. To se přitom pohybovalo na úrovni pěti procent.

I u Nvidie je nárůst ceny PCI Express modelů zhruba poloviční v poměru ke kartám s podporou AGP.

Graf vývoje cen grafických karet Matrox

Zákopovou válku společnosti Matrox narušuje jen pomalejší model Millennium G550, který je nyní o zhruba 3 % levnější než na začátku září. Jinak se zde od naší poslední návštěvy nezměnilo v podstatě nic.

LCD

Nové technologie umožňují zvýšit rychlost odezvy bodu až k 8 milisekundám. První takto rychlé modely se mají objevit ještě letos.

Výrobci LCD se čím dále tím více zaměřují z 15palcové oblasti na větší úhlopříčky a je to znát i na nabídce. Zatímco u 15“ modelů spíše stagnuje, je v oblasti „sedmnáctek“ a i „devatenáctek“ až nebývale rušno.

U patnáctipalcových modelů se poměrně výrazně zlevňovalo a slevy navíc zasáhly široké spektrum nabízených modelů. Nejvýraznější byl pokles ceny u LCD Hyundai, které stihlo od začátku září zlevnit o téměř 17 %. Nejlevnější 15“ modely lze nyní pořídit za méně než 9 200 Kč i s DPH. To se však stále ještě nedá srovnávat s cenami z poloviny minulého roku. Je ale pravda, že technologie od té doby značně pokročila.

Graf vývoje cen 15" LCD  

Oblast 17“ LCD zažila nejen zlevňování, ale i nárůst ceny. O zhruba 5 % je tak nyní dražší LCD Eizo. Slevy jsou však mnohem výraznější. Přibližně 6% sleva byla například zaznamenána hned u tří modelů. Z tohoto trojlístku AOC, Hyundai a LG je přitom nejlevnější prvně zmíněný produkt, který lze pořídit již za méně než 8 750 Kč (cca 10 500 Kč).

Graf vývoje cen 17" LCD  

Nejlevnější LCD s úhlopříčkou 19 palců jsou za zajímavou cenu, která se pohybuje kolem hranice 13 500 korun (cca 16 500 Kč s DPH). Navíce se v dohledné době dá očekávat další pokles.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autoři:


Témata: Ati Sphere, Dům roku, LG

Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Nové MacBooky Pro s procesorem Core i9 se podle prvních testů přehřívají

Nové MacBooky Pro

Procesory Core i9 v nejvýkonnějších a nejdražších konfiguracích nových notebooků MacBook Pro společnosti Apple zatím...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz