Ceny: DVD zapisovačky atakují 11 000, grafické karty téměř za hubičku a LCD hlásí propad cen

aktualizováno 
V dnešním přehledu vás čekají některé nové produkty. Přidali jsme přehled 17palcových LCD a také některé nové grafické karty. Nejvíce zlevňovaly grafické karty od ATI a LCD monitory.
Příchod nového roku volá po změnách. Tak i my jsme poněkud pozměnili strukturu našich cenových přehledů. Od nynějška spolu s optickými mechanikami a LCD panely budeme sledovat i změny cen u grafických karet.

Optické mechaniky

Jediné výraznější poklesy cen v oblasti optických mechanik můžeme očekávat pouze u DVD zapisovaček. Ani CD-RW a ani DVD-ROM již nemají mnoho prostoru, a tak se dá předpokládat, že budou pouze přibírat nové funkce a jejich cena bude kolísat v řádu stokorun.

Graf vývoje ceny CD-RW mechanik

Přepisovací CD-RW mechanika Plextor W4824TA má, co se týká ceny, na své 48rychlostní konkurenty co dohánět. Možná i proto její cena poklesla za měsíc o téměř 25 %. Nyní toto zařízení naleznete na cenové hladině kolem 3 600 korun. O 2,5 % naopak podražila CD-RW mechanika LITE-ON LTR-48126S. Její aktuální cena je cca 1 900 Kč.

Graf vývoje ceny DVD mechanik

Levnější jsou po novém roce šestnáctirychlostní DVD-ROM mechaniky. Největší pokles jsme zaznamenali u DVD zařízení od společnosti SONY. Za měsíc to činilo téměř 8 %, což výslednou cenu kolem 1 500 korun velice přiblížilo doposud nejlevnější mechanice našeho přehledu, kterou je Lite-On. Ta zlevnila o 4 % a sežnete ji za cca 1 400 Kč.

Graf vývoje cen DVD přepisovacích mechanik

Jediná zajímavá cenová změna u přepisovacích DVD mechanik nastala u modelu Pioneer DVR-A05. Měsíční sleva o více než 10 % není rozhodně zanedbatelná a navíc posunula tuto mechaniku k těm levnějším - stojí téměř shodně jako HP DVD-Writer DVD200i. Přibližná cena přepisovačky od HP i Pioneera je tedy cca 12 000 korun. Na rozdíl o Pioneeru mechanika HP zdražovala. Tato změna ceny byla v řádu 4 %.

Grafické karty

Jak při pohledu na graf a v dalším textu zjistíte, poněkud jsme rozšířili počet grafických karet, které v našem cenovém přehledu sledujeme. Jak se zdá, tak ATI čím dále tím více útočí na pozice společnosti Nvidia, a to nejen na trhu supervýkonných grafických karet. Dá se očekávat další cenová bitva především ve střední třídě, která nabízí optimální poměr ceny a výkonu.

U grafických karet s čipem ATI na palubě se z pohledu uživatele nejvíce dařilo modelům s označením 8500 a 8500LE, které jsou vybaveny 64 MB DDR SDRAM paměti. Rychlejší grafická karta Raden 8500 je oproti situaci před měsícem o celých 16 % levnější. Pořídit si ji tedy můžete již za cca 3 200 korun. Sleva 12 % zasáhla Radeon 8500LE. Ten je v prodeji za přibližně 2 700 Kč. Zaujal nás také propad ceny u vlajkové lodi ATI Radeon 9700 s 128MB pamětí. Za aktuální cenu kolem devíti tisíc korun může téměř čtvrtinová sleva.

Graf vývoje ceny grafických karet

V roce 2003 jsme začali sledovat dvě grafické karty od společnosti Matrox. Za měsíc se však jejich cena téměř nepohnula. Tak můžeme konstatovat, že Matrox Millennium G550 s 32MB pamětí seženete za cca 4 000 korun a model Matrox Parhelia s kapacitou paměti 128 MB pořídíte za cca 12 000 korun.

U Nvidie jsme zjistili největší propad ceny výběhového modelu Nvidia GeForce2 MX-400, která disponuje 32MB paměti. Změna o 22 % směrem dolů značí cenu kolem 1 150 Kč. Za zmínku snad ještě stojí pětiprocentní pokles ceny u karty Nvidia GeForce4 MX-440 s 64MB pamětí, která je se svou aktuální cenou těsně pod 2 000 korunami stále levnější než méně výkonná Nvidia GeForce4 MX-420.

Novinkou v našem cenovém přehledu jsou také grafické karty od společnosti SiS. Především výkonnější SIS Xabre 600 se 128MB pamětí se poměrně činí a za měsíc již stačila shodit 22 % ze své původní ceny. V současnosti je v nabídce prodejců za cca 3 300 korun. Starší model Xabre 400 stojí cca 2 900 Kč.

LCD

U LCD panelů se dějí věci. Cenové poklesy nás donutily zařadit do našeho přehledu i 17palcové panely, které se dostávají na opravdu zajímavé cenové hladiny. Z pohledu tchajwanských výrobců má být tento rok prvním, kdy produkce LCD panelů přesáhne výrobu klasických monitorů s CRT obrazovkou. Tato skutečnost se samozřejmě příznivě promítne na cenách LCD panelů, u kterých se očekává další cenový pokles. A dá se také předpokládat, že bude platit pravidlo "čím větší úhlopříčka, tím výraznější sleva".

Graf vývoje ceny 15" LCD

Patnáctipalcovým LCD panelům cenově dominuje model AOC LM520A. Sleva 10 % za měsíc, která byla největší ze všech sledovaných 15“ LCD, znamená výrazně přiblížení se cenové hranici 9 000 korun. Jediný LCD displej, který dokázal s AOC držet krok, byl Hyundai L50A. Jeho sleva činila přibližně 7 %, a to znamená, že je s cenou kolem 10 500 korun druhým nejlevnějším modelem našeho přehledu.Nebyly to ale jen poklesy, které hýbaly cenou 15“ LCD. Například Iiyama AX 3817UT je v důsledku zdražení o téměř 20 % v prodeji za přibližně 16 500 korun.

Graf vývoje ceny 17" LCD

Zato měsíční cenové poklesy u sedmnáctipalcových LCD postihly všechny námi sledované modely. Nejlépe si z tohoto pohledu vedla Belinea 101715, která je nyní o 17 % levnější a pořídíte ji za přibližně 15 500 Kč. Cenový šampión však pochází ze stáje AOC a nese označení LM720A. K udržení pozice stačila sleva o velikosti 13 %, která srazila cenu přístroje pod 14 000 korun. Podobný procentní pokles jsme také zaznamenali u modelů Hyundai L70B a Samsung 171s. Zatímco Hyundai atakuje hranici 16 000 korun, cena Samsungu se pohybuje kolem 18 000 Kč.

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH. Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.

Autor:

Nejčtenější

Tom Cruise: Vypněte funkci vylepšení pohybu na svých televizorech

DO KINA: Tom Cruise a Úžasňákovi budou znovu zachraňovat svět

Tom Cruise na svém twitterovém účtu nabádá filmové fanoušky k vypnutí funkcí pro vylepšení vykreslení pohybu při...

Exekutoři varují před vakce.net. I bez objednávky hrozí exekucí

Exekuce

I nedokončený nákup na e-shopu s velice levným zbožím může vést k soudní exekuci. Naštěstí jen smyšlené, jak se...

Raketa Falcon 9 neúspěšně přistála do moře, náklad ale letí dál k ISS

Nepovedené přistání Falcon 9

Porucha hydraulického čerpadla znemožnila přistání nosného stupně rakety Falcon 9. Přistál, či spíše spadl, do moře...

Žádná speciální jednotka se bez něj neobejde. Zkusili jsme noční vidění

Zkouška noktovizoru LPNVG (Low Profile Night Vision Goggle) s označením...

Neobešlo by se bez nich ani dopadení Bin Ládina. Brýle pro noční vidění používají speciální jednotky po celém světě....

Neuvěřitelný článek? Skandál? Možná jste naletěli na satiru. Jako my

Na satirický článek může nalétnout kdokoli...

Co je pro jednoho očividný vtip a povedená satira, může být pro druhého věrohodný článek. Stačí, když zapadá do...

Další z rubriky

Apple ukázal nové iPady Pro. Přichází USB-C, odchází sluchátkový jack

Apple iPad Pro

Apple opět definuje nový směr v kategorii tabletů. Představil dva nové tablety iPad Pro s 11palcovým a 12,9palcovým...

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Apple MacBook Air

Před 10 lety Steve Jobs představil první „odlehčený“ notebook Applu, první Macbook Air. V úterý 30. října 2018 jeho...

Speciální kamerka přečte nápisy na ulici, bankovky i lidi a stojí 130 tisíc

Zařízení OrCam MyEye 2 je možné připojit na levou i pravou stranu brýlí.

Společnost OrCam oficiálně v Česku uvedla zařízení MyEye, které pomocí kamerky s reproduktorem zrakově postiženým...

Najdete na iDNES.cz