Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ceny: Flash karta s 128MB již stojí 1 000 Kč i s DPH

aktualizováno 
V první třetině jara jsme nejzajímavější slevy zaznamenali u pevných disků, jejichž kapacita přesahovala 120 GB. Se svou troškou do mlýna ale přišli i výrobci paměťových flash karet. Navíc se dá po 1.květnu očekávat další zlevnění.
Na rozdíl od klasických paměťových modulů je vývoj na poli paměťových flash karet a pevných disků mnohem příznivější. I zde sice dochází v některých případech k určitému zdražení, ale z celkového pohledu se spíše zlevňuje.

Včera přehlasované prezidentské veto zákona o DPH nevíc dává určitou naději, že by se ceny mohly ještě kousek posunout směrem dolů.

Pevné disky

Ve oblasti pevných disků se mírně mění situace, neboť zlevňují spíše modely s kapacitou 160 GB a větší. Tento vývoj zapříčinil, že se nejlepší poměr mezi cenou za 1 GB posunul směrem nahoru. U některých výrobců sice ještě zůstal u 120GB disků, ale někde se vyplatí obraátit se výše.

Další zajímavou skutečností je fakt, že se z prodeje pomalu vytrácí i poslední nabízený 60GB disk od Maxtoru, který stejně svou cenou nemohl konkurovat bratříčkům s vyšší kapacitou.

Přibližování cen disků se sériovým rozhraním k cenám HDD se starším paralelním se neustále zpomaluje a ne a ne se v průměru přiblížit hranici 10 procent.

Disky, které mají kapacitu 80GB patří v současnosti nejprodávanějším modelům. Této skupině nyní vévodí disk od společnosti Hitachi, jehož cena se za uplynulý měsíc v podstatě neměnila. Z dlouhodobějšího pohledu však tento model zdražuje. Naopak postupným zlevňováním se k Hitachi nenápadně blíží Western Digital.

Graf vývoje cen 80GB pevných disků 

Zcela jiná je situace u 120GB zařízení. I když zde jsou ceny jednotlivých konkurentů našlapány v rozsahu 100 korun, lze určit v současnosti nejlevnější model. Je jím pevný disk od společnosti Maxtor, který se jako jediný z námi sledovaných produktů drží pod hladinou 2500 korun ( 3050 Kč s DPH). Na této pozici se přitom drží i přes zhruba tříprocentní zdražení.

Graf vývoje cen 120GB pevných disků 

Je zajímavé, jak se různých výrobců liší ceny 80- a 120GB HDD. Největší cenový rozdíl, který činí zhruba třetinu, jsme zjistili Hitachi. Naopak nejméně se ceny liší u Maxtorů, kde dosahují zhruba 25 %. Mírně nad touto hodnotou se ostatně pohybuje i zbylá konkurence.

Paměťové flash karty

To co přidává DDR SDRAM pamětem na ceně, to flash kartám naopak umožňuje zlevňovat. Společným důvodem, je totiž převedení části výrobních kapacit z výroby DDR na výrobu flash pamětí.

Velice dobře se vedlo Compact Flash (CF) kartám, ty s kapacitou 128 MB jsou dokonce nejlevnějším modelem z námi sledovaných flash pamětí s touto kapacitou. Vděčí za to téměř dvanáctiprocentnímu poklesu. Podobné zlevnění ještě zasáhlo 512MB model, který lze nyní pořídit za méně než 3 000 korun (cca 3 660 Kč s DPH).

Graf vývoje cen 64MB paměťových flash karet 

Dalším levným druhem flash karet je MultiMedia Card (MMC). U tohoto modelu jsme si povšimli ukončení nabídky 32MB flash pamětí a více než 11% slevy 256MB karty. Ani to však nestačilo na CF kartu se stejnou kapacitou, která je v této oblasti nejlevnější.

Kdysi výhradní nabídka společnosti Sony, karta Memory Stick (MS), nepatří sice k nejlevnější, ale zase je využívána v celé řadě produktů nejen od Sony. Obrovského zlevnění se dostalo 256MB modelu, který tak odskočil na méně než třetinu ceny MS karty s dvojnásobnou kapacitou.

Graf vývoje cen 128MB paměťových flash karet 

Velice nás překvapilo, že se u flash karet druhu Secure Digital (SD) podařilo v jednom případě cenově překonat jejich předchůdce v podobě MMC karet. Tento vítězný boj byl sehrán na poli nám již známých 256 MB výrobků. Zde je po měsíci a po zhruba 13% poklesu SD karta levnější než model se značkou MMC.

Nejstarší paměťová flash karta Smart Media (SM) se již pomalu odebírá na zasloužený odpočinek. Po odchodu 32MB modelu ze scény, se stejný scénář objevuje u 64MB modelu. Ten ale ještě stihnul zlevnit o zhruba 25 % a bezpečně si tak udržel první pozici v této oblasti.

Graf vývoje cen 256MB paměťových flash karet 

Naopak nejmladší paměťová flash karta v nabídce xD Picture Card (xD) a faktický nástupce SM, své pole působnosti stále rozšiřuje. V současnosti nevyšší model s kapacitou 512 MB bude co nevidět následovat další s dvojnásobnou kapacitou. Zatím se daří těmto katrám zlevňovat o v průměru 10 %.

 

Všechny ceny zde uvedené jsou bez DPH (pokud není uvedeno jinak). Ceny jednotlivých komponent a další podrobnosti lze najít na našem serveru v sekci srovnání produktů.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Další z rubriky

Místo provazu za pár korun můžete mít předražené švihadlo, které kreslí

Chytré švihadlo je především vychytralým způsobem, jak vyrazit peníze ze...

Korejská značka Tangram si uvědomila, že skákání přes švihadlo je zbytečně levnou záležitostí, která navíc zatěžuje...

Superlevný minipočítač Raspberry Pi je rychlejší a nepotřebuje zásuvku

Raspberry Pi 3 Model B+

Nová verze Raspberry Pi 3 B+ má rychlejší procesor, svižnější konektivitu a dokáže se připojit na 5GHz wi-fi. Zajímavá...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Najdete na iDNES.cz